Pył saharyjski dotarł do Polski. Powoduje zmętnienie nieba na wysokości 2-4 km
Zapowiadaliśmy kolejny duży transport pyłu saharyjskiego do Polski i nasza prognoza sprawdziła się co do joty. W wyniku burzy piaskowej na północy Afryki, zwłaszcza w Algierii, silny wiatr poderwał tumany pyłu i piasku do atmosfery. Następnie dzięki prądom powietrza, pył saharyjski został skierowany do południowej, zachodniej i środkowej Europy w tym do Polski. Na zdjęciach satelitarnych widzimy olbrzymi strumień pyłu saharyjskiego ciągnącego się od Afryki po Polskę i Kraje Nadbałtyckie. Koncentracja pyłu saharyjskiego jest dość duża, wystarczająca aby wyraźnie spowodować zmętnienie nieba, szczególnie na wysokości 2-4 km, gdzie znajduje się największa warstwa pyłu saharyjskiego i większych drobin piasku. Można więc powiedzieć w przenośni, że mamy ponownie Afrykę nad Polską.
Pył saharyjskie dotarł do Europy i Polski. Zdjęcie satelitarne NASA z wyraźnym strumieniem pyłu saharyjskiego, 23 lutego 2021
Powietrze do Polski napłynęło wprost z północnej Afryki. Potwierdzają to dane satelitarne i prognoza trajektorii wstecznej powietrza dla 23 lutego 2021. Wyjątkowo wysokie temperatury, to również zasługa adwekcji powietrza z południowego zachodu
„Warstwa piasku jest obserwowana na wysokości pomiędzy około 2 a 4 km nad powierzchnią ziemi. Grubość optyczna aerozolu przekracza 0.5 w 500 nm, zaś niska wartość wykładnika Angstroma (<0.5) wskazuje na obecność dużych cząstek w powietrzu” - poinformował dr hab. Krzysztof Markowicz.
Warstwa pyłu saharyjskiego nad Polską zarejestrowana na wysokości 2-4 km na stacji SolarAOT w pobliżu Strzyżowa na Podkarpaciu, 23 lutego 2021
Wczoraj 23 lutego 2021, w czasie zachodu Słońca tarcza naszej gwiazdy była tak słaba, że można było na nią bez problemu patrzeć bez okularów przeciwsłonecznych. „Tego typu zjawiska występują w Polsce na ogół w marcu i kwietniu. W tym roku więc nieco wcześniej” - dodał Markowicz.
Dziś 24 lutego oraz jutro 25 lutego 2021 również nad Polską będzie się znajdować warstwa pyłu saharyjskiego, stąd nadal będziemy obserwować wyraźne zmętnienie nieba, zamiast pięknego błękitu w czasie napływu czystego chłodnego powietrza z północy. Wschody i zachody Słońca mogą przybierać nietypowe barwy.
Zachód Słońca w województwie lubuskim w czasie napływu pyłu saharyjskiego do Polski, 23 lutego 2021
Prognozowana obecność i koncentracja pyłu saharyjskiego w Polsce i Europie, 24 lutego 2021
Prognozowana obecność i koncentracja pyłu saharyjskiego w Polsce i Europie, 25 lutego 2021
Prognozowana obecność i koncentracja pyłu saharyjskiego w Polsce i Europie, 26 lutego 2021
Resztki pyłu saharyjskiego nad Polską prognozowane są jeszcze 26 lutego 2021, a najbliższym dniem bez pyłu z Afryki nad Polską, będzie 27 lutego 2021.
DobraPogoda24, SolarAOT