Do Polski z powiewem wiosny dotrze pył saharyjski 23-24 lutego 2021. Natężenie promieniowania słonecznego będzie zredukowane
Przed nami ocieplenie z pierwszym powiewem wiosny, które przyniesie do Europy i Polski ciepła masa powietrza napływająca z południa i południowego zachodu. Wraz z ciepłym powietrzem dotrze nad Europę, w tym do Polski kolejny transport pyłu saharyjskiego, który niedawno pokrył śnieg m.in. w Alpach, Pirenejach i Tatrach. W najbliższych dniach pył saharyjski napłynie do krajów zachodniej Europy, a w Polsce największa jego koncentracja jest ponownie prognozowana około 23-24 lutego 2021. W tych dniach spodziewamy się przeważnie słonecznej i ciepłej pogody, szczególnie na zachodzie i południu kraju. Mimo, że czeka nas powiew wiosny z temperaturą dochodzącą na przeważającym obszarze kraju nawet do 13-19 stopni Celsjusza, to natężenie promieniowania słonecznego może być o kilka procent ograniczone przez pył saharyjski unoszący się w atmosferze. Cechą charakterystyczną dla obecności pyłu saharyjskiego jest wyraźne zmętnienie nieba. Pióropusze pyłu docierającego do Europy z burz piaskowych w Afryce, zwłaszcza w Algierii, mogą spowodować ciemnoczerwone lub pomarańczowe niebo, szczególnie widoczne w czasie zachodów Słońca.
Pył saharyjski z powiewem wiosny dotrze z Afryki do Polski i Europy. Prognozowana koncentracja 23 lutego 2021
Prognozowana koncentracja pyłu saharyjskiego według modelu Copernicusa, 23 lutego 2021
Prognozowana koncentracja pyłu saharyjskiego w Polsce i Europie, wieczór we wtorek 23 lutego 2021
Pył saharyjski potrafi również miejscami w sposób znaczący wpłynąć na pogorszenie jakości powietrza, w przypadku słabego wiatru oraz zmniejsza wydajność paneli słonecznych.
Prognozowana koncentracja pyłu saharyjskiego w Polsce i Europie, 24 lutego 2021
O kierunku przemieszczenia pyłu saharyjskiego do Polski, decydują warunki pogodowe i kierunek wiatru na wysokości kilku kilometrów w troposferze.
Dzięki usłudze monitorowania atmosfery, wiemy gdzie, kiedy oraz w jakiej koncentracji unosi się nad naszymi głowami aerozol pochodzący z burz piaskowych. Prognozy potrafią dość precyzyjnie z kilkudniowym wyprzedzeniem przewidzieć region naszej planety, w którym pojawi się pył saharyjski w atmosferze z możliwością jego osiadania na powierzchni.
Całkowite osadzenie się pyłu saharyjskiego na obszarze Europy, między 4, a 8 lutego 2021. Wartość podana w gramach na metr kwadratowy
Epizody napływu pyłu pustynnego do Polski i Europy mogą się zdarzyć w ciągu całego roku, ale najczęściej mają miejsce w czasie wiosny, zwłaszcza w kwietniu.
Zespół badaczy z Copernicusa szacuje, że podczas poprzedniego epizodu mającego miejsce w dniach 4-8 lutego 2021, kilka gramów pyłów saharyjskich opadło na każdy metr kwadratowy ziemi na znacznym obszarze Europy. Była to wielkość kilka razy większa, od przeciętnego osadzania pyłu saharyjskiego na obszarze Europy w czasie normalnego transportu pyłu z północnej Afryki.
DobraPogoda24, Copernicus