| |
Zagrożenie!
Pył znad Sahary pokrył śnieg w Europie. W Alpach charakterystyczny żółty i pomarańczowy nalot. Dotrze do Polski

Pył znad Sahary pokrył śnieg w Europie. W Alpach charakterystyczny żółty i pomarańczowy nalot. Dotrze do Polski

W Polsce czeka nas śnieżyca, szczególnie między 7 i 8 lutego 2021. W tym czasie nad krajem na froncie atmosferycznym pojawią się intensywne opady śniegu. Co ciekawe z południa podejdzie cieplejsza masa powietrza zawierająca pył znad Sahary wędrujący z północnej Afryki do środkowej i wschodniej Europy. Napływają raporty o pyle saharyjskim, który pokrył wiele zaśnieżonych miejsc. Na śniegu można zobaczyć charakterystyczny żółty i pomarańczowy nalot. Pył saharyjski opadł między w Alpach między Szwajcarią, a Włochami. Zanim pyły i drobiny piasku zostały z Afryki przetransportowane do Europy, musiały powstać burze piaskowe i pyłowe. Wtedy w wyniku silnego wiatru zostały do atmosfery uniesione aerozole, w tym duże ilości piasku i pyłu z suchej gleby. Transport pyłu saharyjskiego odbywa się na setki, a nawet tysiące kilometrów. Pył potrafi pokonać nie tylko drogę do Polski, ale również do obu Ameryk. Głównymi źródłami pyłów mineralnych w atmosferze są suche regiony Afryki Północnej, Półwyspu Arabskiego, Azji Środkowej i Chin. Globalne szacunki emisji pyłów, pochodzące głównie z modeli symulacyjnych, wahają się od jednego do trzech gigaton rocznie!

Pył znad Sahary dotarł do Europy. Śnieg w Alpach w rejonie Włoch i Szwajcarii pokrył się charakterystycznym nalotem. Foto: WMO, 6 lutego 2021

Pył saharyjski pokrył śnieg w Europie, pył na śniegu w Alpach, dotrze do Polski, 6-7 lutego 2021, zdjęcia

W atmosferze poprzez mieszanie turbulentne i konwekcyjne prądy wstępujące, cząsteczki pyłu unoszą się na wyższe poziomy troposfery. Nad Polską pył saharyjski jest już zazwyczaj notowany na wysokości 500-3500 m. Gdy pył trafi na opady deszczu lub śniegu, zaczyna znacznie szybciej opadać na powierzchnie. Z tego powodu po opadach, widać charakterystyczny nalot i zabrudzenia.

Pył saharyjski na śniegu w Alpach. Zdjęcia z 6 lutego 2021

Średnia żywotność cząstek pyłu w atmosferze, waha się od kilku godzin dla cząstek o średnicy powyżej 10 μm, do ponad 10 dni dla cząstek submikrometrycznych.

Transport pyłu saharyjskiego do Europy, 6 lutego 2021. Foto: NASA

Pył piasek z Sahary pokrył śnieg w Alpach, dotarł do Europy, 6 lutego 2021, zdjęcia

Drobiny piasku i pyły znad Sahary w północnej Afryce pokryły Alpy w Europie. Foto: NASA, 6 lutego 2021

Pyły i piasek znad Sahary dotarły do Europy, pokryły śnieg w Alpach, 6 lutego 2021

Pył unoszący się w powietrzu działa podobnie do efektu cieplarnianego, to znaczy pochłania i rozprasza promieniowanie słoneczne wpadające do atmosfery ziemskiej, zmniejszając ilość docierającą do powierzchni oraz absorbuje promieniowanie długofalowe odbijając się od powierzchni i ponownie emitując je we wszystkich kierunkach. Zdolność cząstek pyłu do pochłaniania promieniowania słonecznego zależy od ich wielkości, kształtu oraz składu mineralogicznego i chemicznego.

Prognozowana koncentracja pyłu saharyjskiego nad Europą o godzinie 17:00, 6 lutego 2021

Piasek, pył z Sahary dotarł do Europy, opadnie w Polsce, 6-7 lutego 2021

Pył znad Sahary widoczny w Niemczech w kierunku na Alpy Bawarskie, 6 lutego 2021

Prognozowana koncentracja pyłu saharyjskiego nad Europą o godzinie 13:00, 7 lutego 2021

Pył saharyjski pokryje śnieg, będzie żółty i pomarańczowy, Alpy jak z Marsa, 6-7 lutego 2021

W niedzielę 7 lutego 2021, pył znad Sahary dotrze do Polski. Miejscami opadnie wraz z opadami śniegu i lokalnie marznącego deszczu.

DobraPogoda24, NASA, WMO, ESA Copernicus


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!