W Europie będzie pierwsze uderzenie wiosny z temperaturą powyżej 15-20 stopni. Do Polski w lutym 2021 również dotrze ciepłe powietrze
Okres zimy z silnym mrozem dobiega końca. W kolejnych dniach lutego 2021, ciepły strumień powietrza z południa i południowego zachodu Europy dotrze na zachód, do centrum oraz miejscami na północ kontynentu, w tym do Polski. Mroźne zimne powietrze zostanie zepchane na wschód i północny wschód w głąb Rosji. Na południu, zachodzie i w centrum Europy temperatura miejscami wzrośnie do 15-20 stopni Celsjusza (lokalnie powyżej). Ciepłe powietrze okresowo dotrze również do Anglii, gdzie zanotujemy powyżej 10 stopni. Adwekcja ciepłego powietrza w głąb Europy, będzie możliwa dzięki połączeniu się wyżu skandynawskiego z wyżem śródziemnomorskim. W ten sposób zostanie otwarta droga do adwekcji ciepłego powietrza i wyparcia mrozu na wschód i północny wschód kontynentu.
Czekające nas zmiany widać już wyraźnie na aktualnym zdjęciu satelitarnym Europy. Na zachodzie widzimy strefy frontowe z ośrodkami niżowymi. Zbliżając się do Europy, w kolejnych dniach przez pole wyżowe skierują z południa i południowego zachodu do zachodniej i środkowej Europy ciepłą masę powietrza.
Zdjęcie satelitarne Europy, 18 lutego 2021, godzina 10:15
Szczególnie ciepło w Europie zapowiada się okres między 21, a 26 lutego 2021. Wówczas temperatura maksymalna na sporym obszarze kontynentu będzie osiągać lub przekraczać 15-20 st. C.
Wstępnie prognozowana temperatura w Europie i Polsce, 23 lutego 2021
Wstępnie prognozowana temperatura w Europie i Polsce, 24 lutego 2021
Dla porównania prognoza temperatury na 24 lutego 2021, według modelu ECMWF
Prognozowana anomalia temperatury w Europie na wysokości 1,5 km, 25 lutego 2021
Wstępnie prognozowana temperatura w Europie i Polsce, 25 lutego 2021
W miejscach zalegania śniegu nastąpi jego szybkie topnienie, tylko w nocy miejscami będzie hamowane przez przymrozki.
Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, za okres, od 18, do 28 lutego 2021
Przed nami więc pierwsze w tym sezonie znacznie ocieplenie i kres w wielu regionach zimy, ale to nie oznacza, że powroty zimy nie będą się jeszcze zdarzać. Wiele wskazuje na to, że opady śniegu i ujemne temperatury przed nastaniem trwalszej wiosny ujrzymy jeszcze nie raz, ale o tym więcej będziemy informować w kolejnej pogodzie długoterminowej.
DobraPogoda24