| |
Zagrożenie!
Nawrót zimy w Polsce odłożony. Pogoda stanie na głowie. Temperatura sięgnie 18 stopni

Nawrót zimy w Polsce odłożony. Pogoda stanie na głowie. Temperatura sięgnie 18 stopni

Jeśli czekacie na nawrót prawdziwej zimy z mrozem i śniegiem w Polsce, to musimy Was zmartwić. Prognozy dla chłodnej pory roku są fatalne. Zamiast śniegu, to czeka nas eksplozja wiosny z wysokimi temperaturami, które do początku marca w najcieplejszych regionach mogą okresami sięgnąć około 14-18 st. C. Mimo, że ciepło większość z nas przyjmie z radością, to dla przyrody takie ocieplenie o tej porze roku nie jest korzystne.

Zima nie wróci do Polski co najmniej do początku marca. Prognozowana temperatura, 24 lutego 2024

Nawrót zimy do Polski odłożony będzie wczesna wiosna, prognoza temperatury 24 lutego 2024

Najnowsze prognozy potwierdzają za kilka dni wzrost temperatur w wielu regionach kraju do kilkunastu st. C. W zależności od dnia i zasięgu adwekcji mas powietrza oraz opadów, będziemy mieć regiony ze wzrostami temperatur do 10-16 st. C., a lokalnie w sprzyjających warunkach 17-18 st. C. również jest realne. Ciepło zacznie się robić szczególnie od 24 lutego po wschodniej stronie ciepłego wycinku niżu. Przechodzące cyklony znad Atlantyku w głąb Europy będą nadal zaciągać łagodne masy powietrza szczególnie do środkowej Europy.

Zamiast zimy, wiosenne ocieplenie w Polsce. Prognozowane temperatury, 25 lutego 2024

Powrót zimy odłożony będzie wczesna wiosna w Polsce, prognoza 25 lutego 2024

Przed kolejnym nietypowym ociepleniem w Polsce, sytuacja pogodowa będzie zupełnie inna na północy Europy, gdyż przejdzie śnieżyca paraliżująca drogi. Zostanie poprzedzona przez wichury niesione przez cyklon Wencke. Z kolei w Polsce przełom lutego i marca zupełnie nie jest zagrożony nawrotem zimy, choć lokalny nieliczny i słaby mróz w nocy jeszcze się zdarzy. Możliwe, że zostanie poprawiona dotychczasowa najwyższa temperatura w Polsce od początku bieżącego roku. Aktualnie wynosi 17,3 st. C. i była notowana w Cieszynie.

Silne wiosenne ocieplenie w Polsce, 27 lutego 2024

Zamiast zimy silne wiosenne ocieplenie w Polsce, prognoza temperatury 27 lutego 2024

W kolejnych dniach, najwyższe temperatury w kraju będziemy najczęściej notować w regionach południowych, południowo wschodnich, a okresami także w centrum i na wschodzie. Adwekcji ciepłego powietrza będą towarzyszyć również chwile ze słońcem, aczkolwiek miejscami przejdą fronty z opadami deszczu.

Prognozowane silne ocieplenie na przełomie lutego i marca 2024 w Polsce

Zamiast zimy eksplozja wiosny w Polsce na początku marca 2024

Aktualnie w prognozach długoterminowych zupełnie nie widać istotnych zmian w kierunku pewnego ochłodzenia w Polsce. Co najmniej do początku marca, a może i dłużej będą przeważać dni charakterystyczne dla termicznego przedwiośnia lub wiosny. To niezwykłe ocieplenie ucieszy wiele osób, bo pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu, ponadto Polacy w większości lubią ciepło, ale nie jest jednak korzystne dla przyrody. Wysokie średnie temperatury mogą spowodować ruszenie wczesnej wegetacji, a później kwitnące rośliny nagle będą narażone na przymrozki, które jeszcze nie raz wrócą do Polski. Mało tego, zimowych epizodów ze śniegiem i mrozem przed nastaniem prawdziwej wiosny również nie można jeszcze zupełnie wykluczyć.

Ekstremalna anomalia temperatury prognozowana na początku marca 2024 w Polsce i Europie

Nawrót zimy odwołany wczesna wiosna w Polsce na początku marca 2024

To wszystko sprawia, że możemy być już niemal pewni ustanowienia najcieplejszego lutego w historii pomiarów w Polsce. Jeśli nie pojawi się nagłe większe ocieplenie, to zostanie pobity rekord lutego z 1990 roku, gdy anomalia temperatury była o 5,6 st. C. powyżej normy.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!