| |
Zagrożenie!
Noc przyniesie wichury w Europie. Wiatr przekroczy 150 km/h. Skutki cyklonu odczujemy w Polsce

Noc przyniesie wichury w Europie. Wiatr przekroczy 150 km/h. Skutki cyklonu odczujemy w Polsce

Do zachodniej i północno zachodniej Europy zbliżają się silne wichury z ulewami i lokalnymi burzami. Cyklon Wencke wpłynie na warunki pogodowe w wielu krajach, również pośrednio w Polsce. Wiatr miejscami osiągnie lub przekroczy 80-150 km/h. Najsilniej powieje na otwartych wodach Morza Północnego, Zatoki Biskajskiej oraz w rejonie wybrzeża między Krajami Beneluksu i południową Skandynawią. Mamy najnowsze prognozy wiatru, sprawdźmy, kiedy i gdzie uderzą silne wichury.

Noc na 23 lutego 2024 przyniesie wichury w Europie. Prognozowane położenie prądu strumieniowego

Noc na 23 lutego 2024 przyniesie wichury w Europie, cyklon Wencke wpłynie na pogodę w Polsce

Odnoga silnego prądu strumieniowego znad Atlantyku sięgnie najbliższej doby zachodniej Europy. W rejonie jego osi dojdzie do szybkiej i głębokiej cyklogenezy powodującej gwałtowny rozwój cyklonu, zwłaszcza w rejonie Anglii i Morza Północnego. Z powodu dynamicznych procesów atmosferycznych wraz z nasileniem gradientu poziomego ciśnienia, a także ze względu na wspomaganie przepływu powietrza przez prąd strumieniowy, dojdzie do uderzenia silnej wichury.

Prognoza zasięgu wichury w Europie przed nastaniem nocy na 23 lutego 2024

Noc na 23 lutego 2024 uderzy z wichurami w Europie, prognoza wiatru

Dysponujemy już najnowszymi prognozami niemieckiego modelu ICON tuż przed uderzeniem wichury. Jego bezpośrednie wyliczenia są zazwyczaj dość precyzyjne i przewidują maksymalne porywy wiatru na morzu oraz lokalnie w pobliżu wybrzeża do ponad 140-150 km/h. Poprzednie prognozy wskazywały lokalnie ponad 170 km/h, co oznacza redukcję prędkości wiatru. W głębi lądu miejscami powieje do około 80-130 km. Wichury w drugiej połowie dnia najpierw uderzą w zachodnią, centralną i północną Francję, w tym w rejon Paryża, a następnie wieczorem i nocą będą się przemieszczać przez Belgię, Holandię, zachodnie, centralne i północne Niemcy po Danię. Silniej przejściowo powieje również na południu Anglii, ponadto huraganowy wiatr wystąpi na Kanale La Manche, Morzu Północnym oraz w Zatoce Biskajskiej.

Prognoza zasięgu wichury w Europie w nocy o godzinie 01:00, 23 lutego 2024

Noc na 23 lutego 2024 przyniesie wichury w Polsce, prognoza cyklonu Wencke

Ze skutkami żywiołu w wymienionych krajach zmierzą się więc miliony ludzi. Silny wiatr będzie łamał drzewa, uszkadzał linie energetyczne oraz poszycia dachowe. Wpłynie także na lotnictwo i żeglugę. Część połączeń może być odwołanych lub przeniesionych. Przejściu wichury będzie towarzyszył front atmosferyczny niosący opady deszczu, a lokalnie również burze. Po nocy centrum cyklonu dotrze nad rejon Norwegii, gdzie przyniesie także śnieżyce sięgającą także Szwecji.

Sprawdź także: W ciągu tygodnia spadnie miesięczna suma opadów. Ulewy przejdą przez Polskę. Będą podtopienia i zalania

Prognoza zasięgu wichury w Europie o godzinie 04:00, 23 lutego 2024

Noc na 23 lutego 2024 z wichurami w Europie, prognoza wiatru dla Polski

Skutki cyklonu odczujemy również w Polsce. Wiatr nasili się w ciągu najbliższej doby na południu kraju, zwłaszcza w regionach podgórskich i górskich, miejscami powyżej 70-120 km/h, przy czym najsilniej powieje na szczytach górskich. Już porywy wiatru na Kasprowym Wierchu osiągają 119 km/h, a to dopiero początek. W nocy przejściowo silny wiatr uderzy również w rejonie Pomorza Zachodniego do około 60-80 km/h.

Przytaj również: Nawrót zimy w Polsce odłożony. Pogoda stanie na głowie. Temperatura sięgnie 18 stopni 

Skutki przechodzącego cyklonu z wichurami w Europie odczujemy również w Polsce. Prognozowane porywy wiatru o godzinie 04:00, 23 lutego 2024

Noc na 23 lutego 2024 przyniesie wichury w Europie, skutki cyklonu prognozowane dla Polski

Front atmosferyczny związany z omawianym cyklonem, w nocy sięgnie również zachodniej Polski, a następnie przemieści się nad wschodnią połowę kraju przynosząc miejscami opady deszczu, a w Tatrach także śniegu.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!