| |
Zagrożenie!
Przejdzie potężna śnieżyca. Nawrót zimy przyniesie 70 cm śniegu. Będą zamknięte drogi

Przejdzie potężna śnieżyca. Nawrót zimy przyniesie 70 cm śniegu. Będą zamknięte drogi

Okres panowania pogodnego i mroźnego antycyklonu nocami w Polsce niebawem dobiegnie końca. Czekają nas kolejne istotne zmiany w pogodzie, które będą poprzedzone potężną śnieżycą w rejonie Alp w kilku krajach. Miejscami spadnie ponad 30-70 cm śniegu. Nawrót zimy doprowadzi do paraliżu dróg, a niektóre odcinki zostaną zasypane i tymczasowo zamknięte. Załamanie pogody pojawi się na zafalowaniu frontowym na orbicie wtórnego cyklonu Elfi.

Śnieżyce przyniosą nawrót zimy. Prognozowany zasięg opadów śniegu o godzinie 04:00, 10 marca 2024

Śnieżyce przyniosą nawrót zimy w marcu 2024, spadnie 70 cm śniegu w Krajach Alpejskich

Na aktualnej mapie synoptycznej Europy widzimy zachodzące zmiany w polu barycznym. Najbliższej doby na zafalowaniu frontowym rozwinie się wtórny cyklon Elfi II w rejonie pogranicza Włoch i Francji. Będzie to obszar bardzo zasobny w wilgoć. W obszarze chłodniejszego powietrza pojawią się intensywne opady śniegu z natężeniem miejscami do kilku cm na godzinę.

Prognoza zasięgu potężnej śnieżycy o godzinie 16:00, 10 marca 2024

Śnieżyca i nawrót zimy między Włochami i Francją, cyklon wtórny marzec 2024

W niedzielę śnieżyce uderzą szczególnie początkowo na obszarze pogranicza głównej grani Alp między Włochami i Francją, a następnie na północy Włoch po pogranicze ze Szwajcarią. W końcowej fazie opadów, śnieżyca zaznaczy się także w zachodniej i południowo zachodniej Austrii oraz na południowych krańcach Niemiec, ale na tym obszarze opady śniegu będą już słabsze.

Prognozowana śnieżyca z nawrotem zimy o godzinie 19:00, 10 marca 2024

Śnieżyca zasypie drogi i przyniesie nawrót zimy w rejonie Alp marzec 2024

Warunki pogodowe na wymienionym obszarze Europy w ciągu najbliższej doby będą fatalne. Spodziewamy się szybkiego przyrostu pokrywy śnieżnej, ale miejscami także zawiei i zamieci śnieżnych. Dojdzie do paraliżu dróg, a niektóre z nich mogą zostać okresowo zamknięte do czasu odśnieżenia. Ponownie wzrośnie również zagrożenie lawinowe. Sytuacja jest bardzo ciekawa i nietypowa, bo śnieżyce w ciągu ostatnich dwóch tygodni w Alpach są znacznie częstsze niż przez cały sezon zimowy między grudniem i lutym. Prawdziwa śnieżna zima w wielu miejscach nastała dopiero od ostatniej dekady lutego.

Sprawdź także: Strzał ciepła nadciągnie do Polski. Temperatury sięgną 16 stopni. Mróz jeszcze wróci

Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w rejonie Alp do 11 marca 2024

Prognoza śnieżycy, gdzie spadnie śnieg do 11 marca 2024

Opady przechodzące nad Alpami odczujemy również w Polsce, bo między 11-13 marca ich strefa frontowa dotrze nad nasz kraj niosąc okresami i miejscami opady deszczu, a lokalnie w górach także śniegu. W niektórych regionach w kilka dni spadnie miesięczna norma opadów.

Czytaj również: Mroźny antycyklon ustąpi. Ulewa dotrze do Polski

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!