| |
Zagrożenie!
Przejdzie burza mezoskalowa. MCS z superkomórkami przyniesie duży grad. Będą zalania i podtopienia

Przejdzie burza mezoskalowa. MCS z superkomórkami przyniesie duży grad. Będą zalania i podtopienia

Przed nami jeden z silniejszych epizodów burzowych w tym sezonie letnim w Polsce. W ciągu najbliższej doby do kraju z zachodu dotrze chłodny front atmosferyczny z poprzedzającą linią zbieżności wiatru. Rozwiną się silne burze wielokomórkowe w formie układu mezoskalowej burzy MCS z wbudowanymi superkomórkami. Spadnie duży grad, ponadto będą ulewy powodujące zalania, a także wichury. Jest wysoki alert pogodowy.

Prognoza zasięgu opadów i miejscami burzy MCS w Polsce do godziny 19:00, 10 lipca 2024

Burza mezoskalowa MCS przejdzie przez Polskę między 10-11 lipca 2024

Obecnie trwa proces nagromadzenia ciepła i wilgoci przy napływie powietrza zwrotnikowego w Polsce, aż w godzinach popołudniowych i wieczornych uaktywnią się silne burze szczególnie na linii zbieżności wiatru poprzedzającej chłodny front atmosferyczny nasuwający się do naszego kraju znad Niemiec. Pierwsze komórki burzowe łączące się w większe układy wielokomórkowe pojawią się po południu na zachodzie i północnym zachodzie kraju, gdzie wydano wysoki alert pogodowy.

Prognoza burz dla Polski i Europy do godziny 08:00, 11 lipca 2024

Burze superkomórkowe z układem MCS przejdą przez Polskę, prognoza burz dla Europy do 11 lipca 2024

Na naszą uwagę od godzin popołudniowych przez wieczorne po nocne zasługują szczególnie północne, zachodnie i centralne regiony kraju, gdzie będzie podwyższone prawdopodobieństwo gwałtownych burz generujących ulewy z sumami opadów miejscami do około 20-80 litrów wody na m2 ziemi, dużego gradu o średnicy powyżej 4-6 cm, jak również wiatru o sile wichury powyżej 70-100 km/h. Punktowo nie można również wykluczyć ryzyka trąby powietrznej. Meteorolodzy, w zależności od użytej skali, w tym z organizacji ESSL i Estofex oraz z naszej redakcji wydali wysoki drugi stopień alertu pogodowego w skali trzystopniowej, a synoptycy IMGW wskazują najwyższy stopień alertu dla zachodnich regionów Polski.

Prognoza burz dla Polski do godziny 08:00, 11 lipca 2024

Burza MCS z ulewami, gradem i wichurami przejdzie przez Polskę, prognoza burz do 11 lipca 2024

Najnowsze wyliczenia modeli pogodowych z uwzględnieniem danych konwekcyjnych, najsilniejsze burze przewidują szczególnie miejscami na obszarze województwa zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, lubuskiego, dolnośląskiego, pomorskiego, kujawsko pomorskiego, po częściowo łódzkie i zachodnie dzielnice warmińsko mazurskiego. Dość silne burze lokalnie wystąpią również w regionach ościennych, ale ich natężenie powinno być słabsze.

Zobacz: Noce tropikalne obejmą Polskę. Osiądzie duszne i parne powietrze. W tych regionach będzie najtrudniej zasnąć

Prognoza zasięgu frontu ze słabnącymi burzami w Polsce o godzinie 02:00, 11 lipca 2024

Burza MCS i superkomórki przejdą przez Polskę, gdzie będą gwałtowne zjawiska do 11 lipca 2024

Przed nami więc bardzo niespokojne godziny w pogodzie przy wchodzeniu chłodnego frontu od zachodu z rozwijającymi się burzami na poprzedzającej linii zbieżności wiatru. Miejscami natężenie zjawisk będzie bardzo duże i mówić będziemy o nawałnicach. Należy się spodziewać lokalnych gradobić, wichur i ulew mogących powodować liczne zalania i podtopienia, szczególnie w regionach miejskich. W czwartek w ciągu dnia również spodziewamy się silnych burz w Polsce, zwłaszcza na północy i wschodzie kraju, ale nie tylko.

Sprawdź: Fala upałów potrwa wiele dni. Temperatura przekroczy 40 stopni

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!