| |
Zagrożenie!
Fala upałów potrwa wiele dni. Temperatura przekroczy 40 stopni. W tych regionach upał będzie największy

Fala upałów potrwa wiele dni. Temperatura przekroczy 40 stopni. W tych regionach upał będzie największy

Do południowej i wschodniej Europy nadciąga silny upał z temperaturami powyżej 40 st. C. Fale upałów częściowo odczujemy również w Polsce. Bez wątpienia będzie to najdłuższy okres z letnim żarem od początku tego sezonu. Miejscami zostanie przerwany przez gwałtowne burze i nawałnice niosące ulewy, gradobicia i wichury. Urlop szczególnie w południowo wschodnich regionach kontynentu może być koszmarny.

Prognozowany upał w południowo wschodniej Europie między Bałkanami i południowymi Włochami, 9 lipca 2024

Długa fala upałów w Europie, temperatura przekroczy 40 st. C. na Bałkanach lipiec 2024

W tym sezonie do tej pory, temperatura w Europie maksymalnie sięgała 45 st. C., ale zasięg ekstremalnego upału był bardzo ograniczony. Przełom pierwszej i drugiej dekady lipca nasili fale upałów na znacznie większym obszarze kontynentu między wschodnimi i południowymi regionami. Najnowsze prognozy przewidują długotrwałe utrzymanie wysokich temperatur miejscami przekraczających 35-40 st. C., a lokalnie mogących osiągnąć nawet 44 st. C.

Prognozowany upał w Europie w rejonie Bałkanów, 10 lipca 2024

Ogromny upał na Bałkanach, będzie ponad 40 st. C. 10 lipca 2024

Silny upał w ciągu najbliższego tygodnia obejmie szczególnie obszar Europy, od południowych Bałkanów i Włoch przez Rumunię po wschodnią połowę Ukrainy i południowo zachodnie dzielnice Rosji. Okresami bardzo wysokie temperatury są również prognozowane na południu Hiszpanii. To będą regiony, które Polacy często odwiedzają w sezonie letnim w czasie urlopu. Biorąc pod uwagę prognozowane temperatury oraz nasłonecznienie, trzeba mieć na uwadze poważne ryzyko udaru cieplnego i innych problemów. Urlop może być koszmarem dla osób, które nie lubią długotrwałego upału, a ten będzie się utrzymywał przez wiele dni w wymienionych regionach, tylko okresami i miejscami może zostać na chwile przerwany przez burze.

Prognozowany zasięg temperatury powietrza zwrotnikowego wdzierającego się w głąb Europy na wysokości 1,5 km między Bałkanami i Polską, 11 czerwca 2024

Ogromny upał na Bałkanach w Europie, temperatura przekroczy 40 st. C. 11 lipca 2024

Adwekcja powietrza zwrotnikowego w głąb południowej Europy szczególnie nad Bałkany będzie bardzo silna o czym świadczy prognozowana temperatura powietrza napływającego na poziomie 1,5 km. Ma osiągać miejscami aż około 22-27 st. C., co oczywiście przełoży się na temperatury rzeczywiste na wysokości 2m, gdzie najczęściej przebywamy. Oczywiście przy gruncie, w słońcu oraz w centrach miast temperatury będą duże wyższe i na pewno przekroczą miejscami 50 st. C. W takich warunkach wszelka dłuższa praca na zewnątrz, czy aktywność będzie niemożliwa. W niektórych regionach z pewnością zostaną wprowadzone ograniczenia. Niestety, ponownie znacznie wzrośnie ryzyko pożarowe.

Prognozowany zasięg silnego upału w południowo wschodniej Europie między Ukrainą i Polską po południowe Bałkany w Grecji, 12 lipca 2024

Ogromny upał w europie na Bałkanach, nawet powyżej 40 st. C. 12 lipca 2024

Już minionej doby w Europie temperatura przekroczyła 42 st. C. Najcieplej było w Rosji w miejscowości Jaskul i Utta, gdzie zanotowano aż 42,3 st. C. Wyliczenia numeryczne wskazują jednak, że upał w dalszej części lipca miejscami na wschodzie i południu kontynentu może sięgnąć nawet 44 st. C. Wrażenie robi szczególnie długość trwania silnej fali upałów, która między szczególnie Włochami i Bałkanami szybko nie ustąpi.

Zobacz też: Oberwanie chmury na Podkarpaciu. Spadło ponad 80 litrów wody. Powódź błyskawiczna zalała drogi i posesje

Prognozowany zasięg możliwego upału w Europie, jaki może wystąpić między 14-16 lipca 2024

Gdzie największy upał w Europie w lipcu 2024

Podmuch bardzo ciepłego powietrza z południa Europy odczujemy okresami również w Polsce, zwłaszcza w południowo wschodniej połowie kraju, gdzie zacznie się pojawiać coraz więcej dni upalnych na poziomie około 30-37 st. C. To będzie trudny okres, tym bardziej, że wzrośnie wilgotność powietrza. Będzie parno i duszno, ponadto wrócą noce tropikalne. Odpocząć w takich warunkach nie będzie łatwo, zwłaszcza, że trzeba się także liczyć z nawrotem miejscami gwałtownych burz.

Sprawdź: Pogoda długoterminowa na 16 dni. Odechce nam się piekielnego lata

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!