| |
Zagrożenie!
Noce tropikalne obejmą Polskę. Osiądzie duszne i parne powietrze. W tych regionach będzie najtrudniej zasnąć

Noce tropikalne obejmą Polskę. Osiądzie duszne i parne powietrze. W tych regionach będzie najtrudniej zasnąć

Rozpoczyna się trwalszy okres gorącego i upalnego lata w Polsce. Spodziewamy się nie tylko wzrostu liczby dni upalnych szczególnie w południowo wschodniej połowie kraju, ale także wielu nocy tropikalnych. Przy wysokiej temperaturze, a także przy wilgotnym i dusznym powietrzu będziemy odczuwać dyskomfort w nagrzanych domach po upale. Będzie niezwykle trudno zasnąć i wypocząć.

Prognozowany zasięg nocy tropikalnej w Polsce o godzinie 05:00, 10 lipca 2024

Noce tropikalne obejmą Polskę, będzie trudno zasnąć między 10-14 lipca 2024

O nocy tropikalnej mówimy, gdy temperatura minimalna nie spada poniżej 20 st. C. Dotyczy to szczególnie pomiarów wykonanych na stacjach meteorologicznych zgodnie ze sztuką, czyli wytycznymi Światowej Organizacji Meteorologicznej. To oznacza, że w rzeczywistości temperatury są znacznie wyższe w budynkach, gdzie śpimy, gdyż ściany znacznie dłużej utrzymują i oddają ciepło zgromadzone po dniach upalnych.

Prognoza zasięgu i temperatury ciepłego powietrza zwrotnikowego napływającego w głąb Europy i Polski w nocy na 11 lipca 2024

Noce tropikalne w Polsce, będą problemy ze snem między 10-14 lipca 2024

Adwekcja ciepłego, wilgotnego i chwiejnego powietrza szczególnie do wschodniej i południowej Polski będzie się często utrzymywać w kolejnych dniach lipca, dlatego o uciążliwości gorącego i okresami upalnego lata będziemy mówić nie tylko dzień, ale coraz częściej także w nocy, a te najcieplej w najbliższym okresie zapowiadają się szczególnie w regionach zachodnich, południowych, centralnych i wschodnich.

Prognozowany zasięg nocy tropikalnej w Polsce o godzinie 05:00, 11 lipca 2024

Noc tropikalna w Polsce, w tych regionach najcieplej 11 lipca 2024

Noc tropikalną zanotujemy również na północy i północnym wschodzie kraju, gdzie to zjawisko jest statystycznie najrzadsze. Spora szansa na to pojawi się szczególnie w drugiej połowie tygodnia. Uciążliwa będzie nie tylko temperatura, ale również duża wilgotność powietrza, która miejscami będzie przekraczać 80-90 procent, zwłaszcza nad ranem.

Prognozowana tropikalna noc w Polsce. Przewidywana temperatura o godzinie 05:00, 12 lipca 2024

Gdzie noce tropikalne w Polsce, temperatura 12 lipca 2024

W pomieszczeniach bez klimatyzacji będzie niezwykle ciężko zasnąć, a tym bardziej odpocząć bez przerwy na napicie się wody, czy otwarcie okien i wietrzenie pomieszczeń w nocy. Zjawisko nocy tropikalnych w Polsce jest nadal dość rzadkie, ale ze względu na postępujące ocieplenie klimatu, liczba tych nocy zaczęła zauważalnie rosnąć od 1994 roku, a w tym stuleciu zaczyna dość systematycznie występować niemal co roku.

Sprawdź też: Fala upałów potrwa wiele dni. Temperatura przekroczy 40 stopni. W tych regionach upał będzie największy

Prognoza zasięgu nocy tropikalnej w Polsce, 13 lipca 2024

Noce tropikalne w Polsce, prognozowane temperatury 13 lipca 2024

Średnia z ostatnich ponad 30 lat waha się, od 3 nocy tropikalnych na zachodzie kraju, do poniżej 1 na wschodzie, ale z tendencją wzrostową. W tym okresie zdarzały się lata, gdy takich nocy w Polsce notowano nawet po 5-13 w roku.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!