| |
Zagrożenie!
Przejdą potężne śnieżyce. Spadnie 50 cm śniegu. Podmuch zimy zakorkuje i zasypie drogi

Przejdą potężne śnieżyce. Spadnie 50 cm śniegu. Podmuch zimy zakorkuje i zasypie drogi

Na powrót prawdziwej zimy z całodobowym mrozem i śnieżycami w Polsce do początku kwietnia nie ma co liczyć. Wręcz przeciwnie, będzie niezwykle ciepło i miejscami poczujemy wczesne lato. Nie oznacza to jednak, że cała Europa jest już wolna od zimowej pogody. W prognozach są kolejne śnieżyce, które zasypią i zakorkują drogi. Miejscami w najbliższych dniach dosypie w kilku falach nawet 50 cm śniegu. Prawdziwa zima szybko nie ustąpi szczególnie na północy kontynentu w Skandynawii po rejon Rosji.

Prognozowany zasięg śnieżycy na północy Europy w Skandynawii o godzinie 10:00, 29 marca 2024

Potężne śnieżyce zasypią i zakorkują drogi w Europie w Skandynawii do kwietnia 2024, spadnie 50 cm śniegu

Obecnie silne śnieżyce notujemy w Europie w krajach alpejskich, gdzie do czwartku spadnie kilkadziesiąt cm śniegu. Jest to kolejny nawrót zimy w tym regionie, nietypowo występujący w tym roku dość często od drugiej dekady lutego. Kolejnym regionem z zimową pogodą, ale tym razem z długo utrzymującą się pokrywą śnieżną, bo już od ostatniego listopada jest Skandynawia między Norwegią, Szwecją i Finlandią. W prognozach przewidywane są kolejne śnieżyce w czasie przejścia cyklonów. Jeden z nich wędrujący przez Bałtyk w kierunku północno wschodniej Europy przyniesie sporo śniegu w najbliższy piątek.

Zasięg prognozowanej śnieżycy w północnej Europie w Skandynawii o godzinie 19:00, 29 marca 2024

Śnieżyce z nawrotem zimy w Europie w Skandynawii, do kwietnia 2024 spadnie 50 cm śniegu

Uwzględniając także kilka mniejszych śnieżyc w ciągu najbliższych kilkunastu godzin, to pokrywa śnieżna do końca marca w Skandynawii miejscami wzrośnie nawet o 10-50 cm śniegu. Największy przyrost pokrywy śnieżnej w tym okresie zanotujemy miejscami na obszarze, od południowej Norwegii przez środkowo-północną Szwecję po centralną Finlandię.

Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej na północy Europy do 31 marca 2024

Gdzie jest zima i spadnie śnieg w Europie do końca marca 2024

Mimo, że śnieżna zima trzyma w tym regionie od ponad 3 miesięcy, to takie śnieżyce z dużym natężeniem opadów nadal powodują paraliż na drogach oraz w portach lotniczych. Żadne służby nie są w stanie poradzić sobie szybko z takim żywiołem, tym bardziej, że opadom często towarzyszą zawieje i zamiecie śnieżne, powodujące nawiewanie śniegu na odśnieżone drogi.

Prognoza zasięgu śnieżnej zimy w Europie do 1 kwietnia 2024

Śnieżyce przyniosą nawrót zimy w Europie w Skandywii, gdzie spadnie śnieg do 1 kwietnia 2024

Mimo przewidywanego silnego ocieplenia w najbliższych dniach szczególnie w środkowej i wschodniej Europie, z przejściową adwekcją cieplejszego powietrza sięgającego nawet południowej Skandynawii, to śnieżna zima szybko nie ustąpi z północnych i północno wschodnich regionów kontynentu, od Norwegii przez środkowo-północną Szwecję, Finlandię po Rosję. Mało tego, na początku kwietnia są sygnalizowane kolejne śnieżyce, które będą przedłużać zimę w śnieżnym wydaniu w tej części Europy.

Sprawdź także: Lato poczujemy wcześniej. Padnie rekord temperatury sprzed 50 lat w Polsce?

Prognozowane śnieżyce na północy Europy, 4 kwietnia 2024

Zima ze śniegiem będzie się przedłużać na północy Europy, przejdą śnieżyce kwiecień 2024

W okolicach przełomu marca i kwietnia kolejna potężna śnieżyca jest także prognozowana w rejonie Alp w kilku krajach. Wcześniej śnieg popada miejscami w Hiszpanii w rejonach wyżej położonych. Podmuchy zimy w Europie będą więc nadal się zdarzać, ale do początku kwietnia na pewno poza Polską.

Czytaj również: Pogoda długoterminowa na 16 dni. Śnieg i mróz, czy fala ciepła w Polsce? Temperatury na Wielkanoc są jednoznaczne

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!