| |
Zagrożenie!
Lato poczujemy wcześniej. Padnie rekord temperatury sprzed 50 lat? Bomba ciepła z wiatrem fenowym namiesza w pogodzie

Lato poczujemy wcześniej. Padnie rekord temperatury sprzed 50 lat? Bomba ciepła z wiatrem fenowym namiesza w pogodzie

Ostatnie dni w tym tygodniu przyniosą dosłowną bombę ciepła w Polsce. Temperatury lokalnie mogą przekroczyć nawet 24-25 st. C. Niewykluczone, że będzie możliwe pobicie rekordu temperatury maksymalnej dla marca sprzed 50 lat. Wszystko przez napływ powietrza zwrotnikowego z pyłem saharyjskim, a także z powodu zjawiska fenowego ciepłego wiatru schodzącego z gór w doliny na południu kraju. Święta Wielkanoce pod względem temperatur zapamiętamy na długo.

Możliwy wczesny podmuch lata w Polsce. Prognozowana temperatura, 30 marca 2024

Bomba ciepła przyniesie wczesne lato w Polsce marzec 2024, czy padnie rekord temperatury sprzed 50 lat

Najwyższych temperatur w czasie tej fali ocieplenia, spodziewamy się między 30 marca i 1 kwietnia. Sprawdzą się więc nasze prognozy sprzed niemal dwóch tygodni, gdy już wtedy zapowiadaliśmy, że święta Wielkanocy będą ciepłe w Polsce. Obecnie środowisko meteorologiczne zastanawia się już nie nad faktem, czy temperatury poszybują powyżej 20 st. C. w wielu regionach kraju, ale czy zostanie pobity rekord temperatury maksymalnej dla tego miesiąca w naszym kraju?

Bomba ciepła z powietrzem zwrotnikowym zawierającym pył saharyjski sięgnie Polski. Prognozowana anomalia temperatury powietrza w Europie na wysokości 1,5 km, 30 marca 2024

Wczesne lato w Polsce pod koniec marca 2024, czy będzie nowy rekord temperatury

Specyficzny układ baryczny nad Europą, tworzony przez obszerny cyklon znad wschodniego Atlantyku w rejonie Wysp Brytyjskich i oddziaływający również na rejon Hiszpanii i Portugalii, a także układ antycyklonu rozciągający się ze wschodniej Europy w rejon południa kontynentu, współdziałając stworzą szeroki korytarz do napływu bardzo ciepłego powietrza do Polski aż z północnej Afryki. Z tego powodu temperatury maksymalne na przełomie marca i kwietnia wzrosną niemal w całym kraju co najmniej do 15-25 st. C. Najcieplej ma być na ogół w południowej połowie kraju.

Prognozowany silny wiatr fenowy na południu Polski, 30 marca 2024

Silny wiatr fenowy przyniesie wczesne lato z bombą ciepła w Polsce marzec 2024

O ile pojawienie się miejscami temperatur maksymalnych na poziomie 22-25 st. C. nie powinno stanowić większego problemu, o tyle nadal pytaniem otwartym jest możliwość ustanowienia nowego rekordu temperatury maksymalnej dla marca, bo wykluczyć takiej sytuacji nie można. Będziemy mieć spełnione ku temu kilka warunków. Pierwszy, to adwekcja ciepłych mas powietrza z południa. Drugim jest wystąpienie ciepłego wiatru fenowego na południu kraju, który lokalnie potrafi znacznie podnieść temperatury względem prognoz. Kolejnym są przejaśnienia lub rozpogodzenia. Jeśli zachmurzenie nie będzie duże i pojawi się sporo chwil ze słońcem, to nowy rekord stanie się bardzo realny.

Sprawdź również: Śnieżyca zasypie drogi. Spadnie 60 cm śniegu. Zima spowoduje ogromne korki

Prognozowane silne ocieplenie w Polsce, 31 marca 2024

Wiatr fenowy i bomba ciepła przyniosą wczesne lato w Polsce, marzec 2024, czy będzie nowy rekord temperatury maksymalnej

Bardzo skrupulatnie będziemy śledzić pomiary temperatur ze stacji meteorologicznych między 30-31 marca. To właśnie w tych dniach będzie szansa miejscami na pobicie rekordu temperatury maksymalnej dla marca w Polsce, który utrzymuje się już od 50 lat, czyli pół wieku. Rekord wynosi 25,6 st. C. i pochodzi z Nowego Sącza z 21 marca 1974 roku.

Fala ciepła w Polsce. Prognozowana temperatura, 1 kwietnia 2024

Wczesne lato pojawi się w Polsce, będzie nowy rekord temperatury, przełom marca i kwietnia 2024

Przełom marca i kwietnia przyniesie więc w Polsce fale ciepła o której mówimy, gdy temperatury maksymalne osiągają lub przekraczają, co najmniej 20 st. C. Lokalnie pojawi się również szansa na nietypowy wczesny pierwszy dzień gorący, który tak określamy, gdy temperatura na stacji meteorologicznej osiągnie, co najmniej 25 st. C. Z kolei o upale mówimy, gdy temperatura osiąga lub przekracza 30 st. C., ale na ten jeszcze się w naszym kraju nie zanosi. Co ciekawe, w omawianym okresie poczujemy już nie wiosnę, ale termiczne lato. Jest to sytuacja, gdy średnia dobowa temperatura osiąga lub przekracza 15 st. C. i tak też będzie w tym przypadku. Wkrótce przekonamy się, czy marzec w tym roku zakończymy nowym rekordem temperatury maksymalnej.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!