| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Śnieg i mróz, czy fala ciepła? Temperatury na Wielkanoc są jednoznaczne

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Śnieg i mróz, czy fala ciepła? Temperatury na Wielkanoc są jednoznaczne

Przed nami przełom marca i kwietnia, który przypada w okresie świąt Wielkanocy, dlatego często pytacie, czy będzie ciepło i pogodnie, a może zimno ze śniegiem i mrozem? Najnowsza pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski sięgająca już pierwszej dekady kwietnia nie pozostawia wątpliwości. Temperatury wystrzelą i pojawi się podmuch niezwykle ciepłej wiosny. Zobaczymy, jak przyroda zacznie szybko kwitnąć i budzić się do życia. To będzie najcieplejszy okres od początku roku, bo temperatury sięgną lub przekroczą 23-24 st. C.

Prognoza zakresu temperatury maksymalnej w Polsce do 8 kwietnia 2024

Pogoda długoterminowa na 16 dni, ciepło i pogodnie, czy mróz i śnieg na Wielkano, prognoza do 8 kwietnia 2024

Początek nowego tygodnia przyniesie chwilowe ochłodzenie, lokalnie z niewielkimi przymrozkami w nocy, a także w poniedziałek ponownie rozproszonymi przelotnymi opadami krupy śnieżnej i drobnego gradu z burzami. Od wtorku temperatury zaczną systematycznie rosnąć aż nadciągnie silna fala ciepła pod koniec marca w sam raz na nadchodzące święta, gdy będziemy mieć czas na spacery i aktywność na świeżym powietrzu. Wstępne prognozy zakładają możliwość osiągnięcia temperatur maksymalnych w Polsce na przełomie marca i kwietnia miejscami do 20-24 st. C. Jest to nasz ostrożny wariant prognostyczny, bo są też sygnały o możliwym wzroście lokalnie nawet do 25-26 st. C., ale nie chcemy zbyt rozpędzać oczekiwań.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres w nowy tygodniu do 31 marca 2024

Pogoda długoterminowa na 16 dni, anomalia temperatury w Polsce i Europie do 31 marca 2024

Zdecydowanego ponownego ocieplenia w Polsce spodziewamy się od 27 marca i będzie kontynuowane w kolejnych dniach aż do początku kwietnia. W omawianym okresie najniższe temperatury wystąpią w rejonach podgórskich oraz miejscami nad morzem, gdzie z powodu bryzy może być okresami znacznie chłodniej niż w głębi lądu. Wśród najchłodniejszych regionów będzie Półwysep Helski. Czekające nas ocieplenie sprawi, że pojawiające się krótkie okresy z ochłodzeniem w marcu zupełnie nie zdołają zredukować średniej temperatury w Polsce i tym samym marzec ostatecznie zapisze się jako kolejny bardzo ciepły miesiąc, z anomalią temperatury aż o około 3,5 st. C. powyżej normy. Spadek temperatury prawdopodobnie nastąpi w trakcie pierwszej dekady kwietnia, ale bez rewolucji, bo nadal miejscami w wielu regionach będziemy notować po kilkanaście st. C., choć noce przejściowo przyniosą ponownie przymrozki.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia opadów w Polsce i Europie do 31 marca 2024

Pogoda długoterminowa, anomalia opadów do 31 marca 2024

W nowym Wielkim Tygodniu oczekujemy mniej opadów niż zwykle, dlatego w prognozach widnieje ujemna anomalia sumy opadów. Popada szczególnie w poniedziałek miejscami i przelotnie, w tym spadnie drobny grad, deszcz i krupa śnieżna, ponadto wystąpią lokalne burze, głównie we wschodniej połowie kraju. W pozostałe dni popada tylko miejscami i przelotnie, będą także dłuższe okresy bez opadów z chwilami ze słońcem. Generalnie, pogoda będzie coraz bardziej sprzyjać intensyfikacji wegetacji.

Sprawdź także: Komórki burzowe przyniosą ulewy i krupę śnieżną. Burze wystąpią w kilku regionach

Pogoda na 16 dni dla Warszawy. Prognoza zakresu temperatur i prawdopodobieństwa opadów do 8 kwietnia 2024

Pogoda na 16 dni dla Warszawy, prognoza temeratury i opadów do 8 kwietnia 2024

Przedstawiony trend pogodowy potwierdza wysoka zbieżność wiązek prognostycznych modeli długoterminowych. Jednoznacznie widać, że od wtorku i środy ponownie temperatury zaczną rosnąć z apogeum ocieplenia przypadającym na okres przełomu marca i kwietnia, w tym w okolicach świąt. Ponowny spadek temperatury spodziewany jest dopiero w trakcie pierwszej dekady kwietnia, ale jego skala jest nadal otwarta. Obecnie nie wygląda na to, aby ochłodzenie było drastyczne.

Pogoda na 16 dni dla Krakowa

Pogoda na 16 dni dla Krakowa, prognoza opadów i temperatury do 8 kwietnia 2024

Podsumowując, po chwilowym ochłodzeniu, w nowym tygodniu wróci silne ocieplenie. Temperatury w wielu regionach sięgną co najmniej 15-24 st. C., a lokalnie niewykluczone, że więcej, jeśli pojawią się dogodne warunki atmosferyczne w czasie adwekcji powietrza zwrotnikowego. Nad kraj ponownie może napłynąć pył saharyjski. Opadów w kraju między wtorkiem i niedzielą będzie niewiele, a jeśli wystąpią to tylko miejscami i przelotnie. Lokalnie mogą wystąpić także burze. Krótko mówiąc - nadchodzi prawdziwa kwitnąca wiosna.

Czytaj również: Gwałtowne burze przeszły przez Polskę. Wiatr łamał drzewa i zrywał balustrady

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!