| |
Zagrożenie!
Przejdą potężne śnieżyce. Podmuch zimy przyniesie 30 cm śniegu. Gwałtowny cyklon zablokuje drogi

Przejdą potężne śnieżyce. Podmuch zimy przyniesie 30 cm śniegu. Gwałtowny cyklon zablokuje drogi

Rozpoczęło się ochłodzenie, które w kolejnych dniach kwietnia przyniesie w Polsce nocne przymrozki, a lokalnie popada śnieg także poza górami. Nie będzie to jednak tak gwałtowny i silny nawrót zimy, jakiego spodziewamy się w innych regionach Europy. Pod koniec tygodnia uderzy dość głęboki cyklon na wschodzie kontynentu. Jego śnieżyce przyniosą 10-30 cm śniegu, będą także wichury powodujące zawieje i zamiecie śnieżne. Warunki na drogach staną się fatalne.

Gwałtowny cyklon przyniesie nawrót zimy ze śnieżycami na wschodzie Europy. Prognozowany zasięg opadów o godzinie 08:00, 19 kwietnia 2024

Przejdą potężne śnieżyce, podmuch zimy przyniesie 30 cm śniegu na wschodzie Europy do 20 kwietnia 2024

Interesująca wygląda geneza omawianego cyklonu, która doprowadzi do śnieżycy na wschodzie i północnym wschodzie Europy. Wdzierające się w głąb kontynentu zimne powietrze arktyczne, niebawem sięgnie w rejon Morza Adriatyckiego, gdzie w wyniku gwałtownej cyklogenezy powstanie bardzo zasobny w wilgoć cyklon. Następnie trafi w oś prądu strumieniowego i zgodnie z kierunkiem przepływu powietrza zacznie się przemieszczać przez Bałkany w kierunku Ukrainy, gdzie dodatkowo zaciągnie wilgotne powietrze znad Morza Czarnego.

Prognoza zasięgu śnieżycy i położenia cyklonu na wschodzie Europy o godzinie 17:00, 19 kwietnia 2024

Podmuch zimy przyniesie śnieżyce na wschodzie Europy, spadnie 30 cm śniegu 19 kwietnia 2024

Następnie zacznie się przemieszczać na północ, jednocześnie dalej pogłębiając, aż w szczycie rozwoju w rejonie pogranicza Białorusi i Rosji osiągnie ciśnienie w centrum cyklonu około 982 hPa. Sprawdziłem wszystkie obliczenia wiodących modeli numerycznych i zgodnie przewidują powstanie śnieżycy. Różnice dotyczą jedynie dokładnej trajektorii przejścia i zasięgu opadów. Przykładowo model GFS przewiduje opady śniegu bardziej przesunięte na zachód względem prognoz ECMWF. Nie zmienia to jednak faktu, że pod koniec tygodnia między 19-20 kwietnia śnieżyce szczególnie mogą dotknąć rejon Europy, od pogranicza Białorusi i Rosji przez pogranicze z Litwą, Łotwą i Estonią w kierunku północno zachodnich dzielnic Rosji.

Prognoza zasięgu śnieżycy na wschodzie Europy według modelu GFS, 19 kwietnia 2024

Przejdą śnieżyce i zasypią drogi, gwałtowny cyklon ściągnie zimę do wschodniej Europy kwiecień 2024

Przechodzący cyklon wpłynie także na warunki pogodowe w Polsce, bo na krańcach wschodnich kraju przyniesie miejscami opady deszczu, a na północnym wschodzie może także przelotnie popadać śnieg. Ponadto zaciągnie chłodne powietrze i przedłuży silne ochłodzenie w następnych dniach, powodując dalsze nocne przymrozki w rejonach przejaśnień i rozpogodzeń. Opadom śniegu w tych regionach Europy będą towarzyszyć wichury powodujące zawieje i zamiecie śnieżne. W rejonach przyrostu pokrywy śnieżnej o 10-30 cm będą poważne problemy na drogach. Niektóre odcinki mogą być tymczasowo zablokowane lub zakorkowane. Warunki pogodowe wpłyną także na prace lotnisk, a tym samym niektóre połączenia lotnicze mogą być odwołane lub przeniesione.

Sprawdź też: Spadnie śnieg i chwyci mróz. Fala silnego ochłodzenia na mapach. Wiemy, kiedy wróci ocieplenie

Prognoza zasięgu śnieżycy w północno wschodniej Europie o godzinie 02:00, 20 kwietnia 2024

Potężne śnieżyce przyniosą powrót zimy do wschodniej Europy kwiecień 2024

W sobotę wypełniający się cyklon przyniesie opady śniegu miejscami także w Finlandii oraz w pozostałych regionach północno zachodniej Rosji. Na tym jego wpływ na warunki pogodowe w Europie zakończy się. Nie oznacza to jednak, że nie będzie już kolejnych podmuchów zimy ze śnieżycami. W prognozach widnieją następne strefy opadów, które będą przechodzić przez kontynent. Obecnie nie widać jednak, aby zima w takim wydaniu miała odwiedzić Polskę na nizinach.

Prognozowany zasięg śnieżnej zimy w północnej i wschodniej Europie do 20 kwietnia 2024

Gdzie spadnie śnieg i jest zima w Europie kwiecień 2024

Warto zauważyć, że omawiany cyklon powstanie z pozostałości śnieżyc, jakie przejdą do czwartku w rejonie Alp. Sięgną także miejscami zachodnich Bałkanów, w tym Bośni i Hercegowiny, gdzie jeszcze niedawno był upał z temperaturą powyżej 30 st. C.

Zobacz również: Śnieżyce zakorkują drogi. Spadnie 35 cm śniegu. Będą zawieje i zamiecie

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!