| |
Zagrożenie!
Przejdą pierwsze śnieżyce. Podmuch zimy sięgnie z północy. Ochłodzenie nadciągnie w tych dniach

Przejdą pierwsze śnieżyce. Podmuch zimy sięgnie z północy. Ochłodzenie nadciągnie w tych dniach

Pierwsze opady śniegu dotarły do Polski w listopadzie i miejscami zabieliły krajobrazy na nizinach. W prognozach pojawią się także śnieżyce z prawdziwym zimowym epizodem związanym z nadchodzącym ochłodzeniem, które sięgnie z północy już w przyszłym tygodniu. Miejscami pojawią się dni z termiczną zimą oraz z krótkotrwałą pokrywą śnieżną. To już ostatni dzwonek na zmianę opon.

Prognozowany zasięg zimy z pokrywą śnieżną w Europie i Polsce według modelu GFS, jaki może wystąpić do 24 listopada 2024

Pierwsze śniezyce przejdą w srodkowej Europie i Polsce w listopadzie 2024, będzie podmuch zimy

Wszystko wskazuje na to, że sprawdzą się prognozy wskazujące na możliwe ochłodzenie z epizodem zimowym, w tym z pierwszymi śnieżycami o ograniczonym zasięgu w rejonie Polski w trakcie ostatniej dekady listopada. Kluczowe zmiany przyniesie głęboki cyklon, który przechodząc znad zachodniej i północno zachodniej Europy w kierunku Bałtyku i północno wschodniej Europy, przyniesie opady w tym także śniegu, ale również kręcąc się odwrotnie do wskazówek zegara zaciągnie zimne powietrze arktyczne w głąb kontynentu.

Prognozowane prawdopodobieństwo ochłodzenia z akcentami zimowymi w Polsce i Europie w ciągu tygodnia do 25 listopada 2024

Przejdą śnieżyce i będzie podmuch zimy w Polsce i Europie w listopadzie 2024

To zimne powietrze arktyczne o pewnej chwiejności spłynie w głąb Europy, dając impuls do tworzenia rozproszonych opadów śniegu, w tym miejscami śnieżyc między zachodnią, środkową, wschodnią po częściowo południową Europę w rejonie Bałkanów. Prawdopodobieństwo ochłodzenia z zimowymi akcentami w przyszłym tygodniu jest wysokie i sięga według prognoz modelu ECMWF powyżej 70-90 procent, czyli jest praktycznie pewne.

Prognozowany zasięg opadów śniegu w Europie i Polsce, 22 listopada 2024

Będą śnieżyce z powiewem zimy w środkowej Europie i Polsce w listopadzie 2024

W nowym tygodniu będziemy musieli bardzo skrupulatnie śledzić prognozy trajektorii ośrodków niżowych ze strefami frontowymi nad Europą bo w wielu regionach pojawią się zimowe epizody, z których część przynajmniej miejscami może trafić również do Polski. Możliwe, że będziemy mieć regiony z powstaniem pokrywy śnieżnej o grubości nawet 2-10 cm, a w górach i być może w rejonie wybrzeża w wyniku efektu morza większą. Zmiany zapoczątkuje wspomniany cyklon, który na przełomie drugiej i trzeciej dekady listopada przyniesie również wichury na znacznym obszarze Europy. Żywioł sięgnie także Polski.

Sprawdź: Nadciągną silne wichury. Wiatr sięgnie 160 km/h. Prąd strumieniowy nasunie się z zachodu

Przejrzeliśmy wszystkie wiodące prognozy numeryczne, w tym GFS, ECMWF oraz GEM i jednoznacznie wskazują na ochłodzenie z możliwością wystąpienia okresami opadów śniegu, a także mrozu w rejonie Polski szczególnie w przyszłym tygodniu, choć zasięg zimowych epizodów nadal różni się w poszczególnych wyliczeniach. Nie zmienia to jednak faktu, że w przeciągu najbliższego tygodnia zobaczymy w wielu regionach białe krajobrazy, które zdołają się przez pewien czas utrzymać ze względu na ujemną temperaturę w nocy.

Prognozowany zasięg zimy ze śniegiem w Europie według modelu ECMWF do 24 listopada 2024

Pierwsze śnieżyce zasypią drogi w Polsce i środkowej Europie w listopadzie 2024

Znacznie większe opady śniegu mogące zasypywać drogi i powodując ich paraliż, w omawianych dniach wystąpią na północy Europy w rejonie Skandynawii, ponadto na wschodzie w głębi Rosji, w rejonie Alp po miejscami Bałkany ze szczególnym wskazaniem na rejon Karpat w Rumunii. Jeżeli więc jeszcze nie zmieniliście opon, to nie ma już na co czekać. Średnia temperatura już dawno jest odpowiednia, a pierwsze śnieżyce wtedy nie spowodują niepotrzebnego stresu.

Zobacz: Siarczysty mróz ściągnie wyż. Temperatura spadnie do -45 stopni. Fala zimna nasili się na wschodzie

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!