Siarczysty mróz ściągnie wyż. Temperatura spadnie do -45 stopni. Fala zimna nasili się na wschodzie
Wkraczamy w coraz chłodniejszy okres nadchodzącej zimy na półkuli północnej Ziemi. W Polsce w dalszej części listopada możemy jedynie liczyć na krótkie jej epizody miejscami z pierwszym śniegiem i nadal okresami z mrozem głównie nocą, to na dalekim wschodzie zacznie się nasilać okres siarczystego mrozu. Temperatura miejscami spadnie co najmniej do -45 st. C. Całodobowy mróz potrwa wiele tygodni i będzie jeszcze większy.
Prognozowany siarczysty mróz na dalekim wschodzie, 13 listopada 2024
W ostatnich dniach obserwujemy przekroczenie kolejnych progów coraz większego mrozu na dalekim wschodzie Rosji, gdzie na obszarze kontynentalnym nasila się niezwykły mróz, trudny do wyobrażenia w Polsce. Jego zasięg będzie się nadal zwiększał także w kierunku Europy. W najbliższych dniach fala ujemnej temperatury przez całą dobę sięgnie aż za Ural, czyli przejściowo dotrze na krańce wschodnie naszego kontynentu. Zasięg tego zimnego powietrza musimy bacznie obserwować bo w sezonie zimowym nie raz jest odpowiedzialny za najchłodniejsze okresy w danym sezonie w rejonie Polski, zwykle między styczniem i lutym.
Prognozowany mróz na dalekim wschodzie Rosji, 14 listopada 2024
W poprzedniej prognozie w minionych dniach spodziewaliśmy się osiągnięcia pierwszego progu -41 st. C. i faktycznie tak się stało w rejonie miasta Susuman w obwodzie magadańskim. Niemiecki model ICON wskazuje jednak, że mróz w listopadzie będzie jeszcze większy, gdyż może sięgnąć co najmniej -45 st. C., a niewykluczone, że więcej i chyba nie będziemy długo czekać bo już minionej doby zanotowano aż -42,6 st. C. w zamieszkałym rejonie Siejmczan. Oczywiście mówimy o pomiarze i prognozie dla standardowej wysokości 2m bo przy gruncie będzie znacznie zimniej.
Prognozowana anomalia temperatury na dalekim wschodzie Rosji, 15 listopada 2024
W najbliższych dniach w rejonie środkowej i dalekiej wschodniej Rosji przejdą niże ze śnieżycami, które dodatkowo kręcąc się odwrotnie do wskazówek zegara i współdziałając z pogodnym wyżem zaciągną bardzo zimne powietrze arktyczne w głąb kraju. Największy mróz wystąpi podczas nocnych rozpogodzeń w obszarze rozpogodzeń przy wyżu, gdy zimne i ciężkie powietrze będzie osiadać szczególnie w dolinach, w tym w kotlinach rzecznych. Wiele wskazuje, że już w tym tygodniu zostanie przełamany kolejny próg ogromnego mrozu w rejonach zamieszkałych i pęknie bariera -45 st. C.
Sprawdź: Przejdą nagłe śnieżyce. Spadnie 35 cm śniegu. Podmuch zimy sięgnie z północy i zasypie drogi
Prognozowany siarczysty mróz na dalekim wschodzie Rosji, 16 listopada 2024
To dopiero początek ogromnej fali mrozów, która będzie się nasilać w kolejnych tygodniach i ostatecznie potrwa kilka miesięcy w Rosji. Temperatura w najchłodniejszym okresie zwykle na tym obszarze między grudniem i styczniem będzie spadać miejscami poniżej -65/-60 st. C., a lokalnie w poprzednich latach dochodziła do około -72 st. C. W Polsce taka wartość jest nieosiągalna i budzi niesamowity respekt. Musimy jednak bacznie sprawdzać zasięg siarczystego mrozu rozprzestrzeniającego się po Rosji, gdyż w sprzyjających warunkach szczególnie przy panowaniu wyżu może w sezonie zimowym sięgnąć w mniejszym zakresie do Europy, w tym do Polski. Już nie raz o tym mogliśmy się przekonać.
Zobacz: Pogoda długoterminowa na 16 dni. Wyż ustąpi i przejdą śnieżyce? Spadnie pierwszy śnieg w listopadzie
Źródło: DobraPogoda24.pl, mapy temperatury Ventusky