| |
Zagrożenie!
Nadciągną silne wichury. Wiatr sięgnie 160 km/h. Prąd strumieniowy nasunie się z zachodu

Nadciągną silne wichury. Wiatr sięgnie 160 km/h. Prąd strumieniowy nasunie się z zachodu

Z coraz większym niepokojem śledzimy najnowsze prognozy, które zapowiadają ustąpienie wyżu, ruszenie cyrkulacji strefowej oraz przejście silnej wichury w Europie i częściowo w Polsce w kolejnym tygodniu listopada. Wiatr na kontynencie ma osiągnąć co najmniej 160 km/h. Przy podejściu z zachodu prądu strumieniowego, żywioł miejscami może powodować szkody.

Prognozowane położenie centrum cyklonu z zasięgiem wichury w Europie i rejonie Polski według modelu GFS, 20 listopada 2024

Nadciągną silne wichury z prądem strumieniowym do Europy i Polski w listopadzie 2024, wiatr sięgnie 160 km/h

Wszystko wskazuje na to, że długotrwały okres panowania wyżu w rejonie Polski ustąpi na przełomie drugiej i trzeciej dekady listopada. Z tego powodu szczególnie w ostatniej dekadzie miesiąca czekają nas spore zmiany w pogodzie, w tym ochłodzenie, miejscami ze śnieżycami i podmuchem zimy, ale także z poprzedzającym cyklonem, który przyniesie chłodne masy powietrza i opady z wichurami między około 19-20 listopada. W tym okresie ma się rozwinąć i przejść dość głęboki cyklon wspomagany przez prąd strumieniowy, od rejonu Wysp Brytyjskich przez zachodnią Europę po Bałtyk z rejonem Polski.

Prognozowany zasięg wichury w Europie w pobliżu Polski według modelu ECMWF, 20 listopada 2024

Nagłe wichury z prądem strumieniowym przyniosą wiatr 160 km/h w Europie w listopadzie 2024

Między wyliczeniami poszczególnych modeli pogodowych, występują jeszcze spore wahania pod względem dokładnej trajektorii przejścia cyklonu, dlatego prognozy wiatru będą się zmieniać, ale ryzyko wichury w Europie będzie znaczne. Przyjmując aktualne średnie wyliczenia możemy już teraz przyjąć, że wiatr najsilniej powieje na obszarze, od rejonu Anglii przez zachodnią i północną Francję, Belgię, Holandię, częściowo Niemcy, Morze Północne po częściowo Bałtyk i Skandynawię oraz północną, zachodnią i południową Polskę. Na tym obszarze w porywach miejscami osiągnie do około 80-160 km/h. Bardziej precyzyjne prognozy uzyskamy z niemieckiego modelu ICON, gdy jego obliczenia sięgną już okresu przejścia wichury.

Prognozowane położenie prądu strumieniowego w Europie przy przejściu cyklonu z wichurami, 20 listopada 2024

Prąd strumieniowy z wichurami w Europie i Polsce w listopadzie 2024, powieje 160 km/h

Pojawieniu się wichury będzie sprzyjać odnowienie i ruszenie cyrkulacji strefowej atmosfery po wielu tygodniach dominacji blokady cyklonalnej. Uaktywni się silny prąd strumieniowy, który będzie wspomagał powstanie i utrzymanie przechodzącego ośrodka niżowego z opadami i silnym wiatrem. Na uwagę zwraca również fakt możliwego wystąpienia jego zejścia na południe z zachodu i północnego zachodu, a następnie na północny wschód kontynentu. W obszarze jego zafalowania, a właściwie meandrów między szczególnie Niemcami przez Polskę, częściowo Bałkany po wschodnią Europę dojdzie do ochłodzenia po około 20 listopada (+/- 1 dzień) i wystąpienia miejscami śnieżycy.

Sprawdź: Szybkie oberwanie chmury zaleje domy. Spadnie 250 litrów wody. Ulewy przyniosą powodzie błyskawiczne

Prognozowany zasięg wichury, jaka może wystąpić w Europie według modelu GFS w dniach do 20 listopada 2024

Przejdą nagłe i silne wichury w Europie w listopadzie 2024, wiatr sięgnie 160 km/h, nasunie się prąd strumieniowy

W obszarze omawianego oddziaływania cyklonu ze wspierającym przepływ powietrza prądem strumieniowym na obszarze Europy, silne wichury będą łamać drzewa i gałęzie oraz uszkadzać słabsze pokrycia dachowe. Miejscami dojdzie również do odcięcia dostaw prądu. Na morzu wystąpi sztorm. Żywioł wpłynie na żeglugę oraz pracę portów lotniczych. Niektóre loty będą opóźnione, odwołane lub przeniesione. Ostatnia dekada listopada przyniesie znacznie więcej zjawisk pogodowych, dlatego należy uważnie śledzić najnowsze prognozy.

Zobacz: Siarczysty mróz ściągnie wyż. Temperatura spadnie do -45 stopni. Fala zimna nasili się na wschodzie

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!