| |
Zagrożenie!
Przejdą gwałtowne wichury. Wiatr przekroczy 135 km/h. Ogromny cyklon zmieni pogodę w Polsce

Przejdą gwałtowne wichury. Wiatr przekroczy 135 km/h. Ogromny cyklon zmieni pogodę w Polsce

W drugiej połowie tygodnia wróci do Polski silne ocieplenie związane z adwekcją powietrza zwrotnikowego niosącego ponownie pył saharyjski. Proces ten dokona się kilka tysięcy kilometrów od naszego kraju. Odpowie za to ogromny cyklon z niskim ciśnieniem powodujący potężne wichury i opady na zachodzie i północnym zachodzie Europy z wiatrem w porywach ponad 100-150 km/h. Sytuacja pogodowa będzie niezwykle dynamiczna.

Prognoza zasięgu wichury w rejonie północno zachodniej Europy w pobliżu Irlandii o godzinie 14:00, 6 kwietnia 2024

Przejdą gwałtowne wichury w Europie, wiatr przekroczy 135 km/h w kwietniu 2024, cyklon zmieni pogodę w Polsce

Ponownie możemy się przekonać, że procesy atmosferyczne mające miejsce w Europie w znacznym oddaleniu od Polski będą mieć wpływ na zmianę warunków pogodowych. Na naszą szczególną uwagę zasługuje głęboki cyklon, który przejdzie przez wschodni Atlantyk w pewnym oddaleniu od Półwyspu Iberyjskiego i Wysp Brytyjskich między 5-7 kwietnia. Ciśnienie w jego centrum według prognoz modelu ECMWF ma spaść do około 952 hPa, a model GFS wskazuje wartość poniżej 950 hPa. Będzie to więc cyklon głęboki niosący spore zagrożenie wiatrowe.

Prognoza położenia cyklonu wraz z zasięgiem wichury i opadów w północno zachodniej Europie o godzinie 08:00, 6 kwietnia 2024

Wichury uderzą w Europie kwiecień 2024, cyklon zmieni pogodę w Polsce

Sprawdziliśmy wszystkie dostępne i wiodące modele numeryczne. Jednoznacznie z tych prognoz wynika, że cyklon będzie się poruszał nietypowo, bo nie z zachodu na wschód, a z południa na północ zgodnie z położeniem prądu strumieniowego. Prędkość wiatru na lądzie między szczególnie Irlandią i Szkocją osiągnie lub przekroczy miejscami 90-135 km/h, a w górach oraz na otwartych wodach morza i oceanu nawet powyżej 140-155 km/h.

Prognoza położenia cyklonu i zasięgu wichury w północno zachodniej Europie o godzinie 20:00, 6 kwietnia 2024

Ogromny cyklon przyniesie wichury w Europie kwiecień 2024, wpłynie na pogodę w Polsce

Przesuwający się cyklon z południa na północ w pewnym oddaleniu od zachodniej Europy, po jego wschodniej i południowo wschodniej stronie zaciągnie bardzo ciepłą masę powietrza wzbogaconą o pył saharyjski. Z tego powodu już w najbliższy weekend oraz na początku nowego tygodnia czeka nas niezwykłe ocieplenie z temperaturami sięgającymi miejscami około 24-29 st. C. Kto wie, może nawet zanotujemy pierwszy upał, choć szanse są umiarkowane.

Sprawdź także: Potężna fala ciepła przyniesie podmuch lata. Anomalia temperatury w Polsce stanie się ekstremalna

Prognoza zasięgu wichury według niemieckiego modelu ICON, 6 kwietnia 2024

Gwałtowne wichury uderzą w Europie kwiecień 2024, wiatr przekroczy 135 km/h, cyklon zmieni pogodę w Polsce

Omawianą sytuację atmosferyczną doskonale obrazuje prognoza z zaciąganiem ciepłej masy powietrza, która między szczególnie 6-9 kwietnia obejmie Polskę, tym bardziej, że po przejściu wskazanego pierwszego głębokiego cyklonu jest prognozowany kolejny z silnym wiatrem i opadami przemieszczającym się wzdłuż zachodniego wybrzeża Europy.

Prognoza anomalii temperatury i adwekcji ciepłego powietrza w głąb Europy na wysokości 1,5 km o godzinie 14:00, 6 kwietnia 2024

Ogromny cyklon przyniesie wichury i zmieni pogodę w Polsce kwiecień 2024

W taki właśnie sposób dojdzie do kolejnego w ostatnich dniach znacznego wzrostu temperatur w Polsce. O ile cyklon na zachodzie i północnym zachodzie Europy przyniesie miejscami opady szczególnie między Portugalią, Wyspami Brytyjskimi i Owczymi oraz Irlandią, tak w naszym kraju poczujemy jego wpływ w łagodnym wydaniu, bo w formie zaciągania i adwekcji ciepłych mas powietrza aż z północno zachodniej Afryki.

Zobacz również: Noce przyniosą ogromny mróz. Temperatura spada do -34 stopni. Ochłodzenie zaskoczy w kwietniu

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!