| |
Zagrożenie!
Potężna fala ciepła przyniesie podmuch lata. Będzie pierwszy upał? Anomalia temperatury stanie się ekstremalna

Potężna fala ciepła przyniesie podmuch lata. Będzie pierwszy upał? Anomalia temperatury stanie się ekstremalna

Z północnego zachodu do Polski dotarło chwilowe ochłodzenie, które najbliższej nocy przyniesie także niewielkie przymrozki na wschodzie i północnym wschodzie kraju. Spadek temperatury będzie chwilowy, bo w kolejnych dniach spodziewamy się silnego ocieplenia. Temperatury miejscami sięgną nawet 27-29 st. C. Nasuwa się pytanie, czy lokalnie pojawi się również pierwszy upał? Jeśli by tak się stało, to mielibyśmy najwcześniejszy upał w historii pomiarów zarejestrowany w naszym kraju. Spodziewamy się także ponownie pyłu saharyjskiego.

Potężna fala kwietniowego ciepła sięgnie Polski. Prognozowana temperatura, 7 kwietnia 2024

Potężna fala ciepła przyniesie pierwszy upał w Polsce kwiecień 2024, kiedy będzie ciepło i gorąco

Po ostatnich rekordach ciepła pod koniec marca, również w pierwszej dekadzie kwietnia pogoda nie przestanie zaskakiwać i przyniesie ekstremalne anomalie temperatury. Już od 5 kwietnia ponownie temperatury zaczną rosnąc w wielu regionach kraju, a na zachodzie, zwłaszcza na Dolnym Śląsku zanotujemy w pobliżu 20 st. C. Głównej fali ocieplenia spodziewamy się jednak między 7-9 kwietnia. W tym okresie temperatury w Polsce sięgną na znacznym obszarze około 24-29 st. C., co dla tej pory roku jest wartością ekstremalną.

Prognozowana silna fala ciepła w Polsce. Przewidywane temperatury, 8 kwietnia 2024

Potężna fala ciepła sięgnie Polski będzie pierwszy upał kwiecień 2024, kiedy ciepło

Przejrzeliśmy wszystkie dostępne modele pogodowe i większość z nich zapowiada maksymalne temperatury w Polsce do 27-28, tylko lokalnie 29 st. C. Jeden z nich, kanadyjski model GEM wskazuje punktowo na możliwość osiągnięcia progu 30 st. C., co oznaczałoby oficjalnie wystąpienie pierwszego upału w Polsce i to jeszcze najwcześniejszego w historii. Nie jest to jednak pewne, gdyż podczas tej fali ocieplenia efekt ciepłego wiatru fenowego na południu kraju będzie słaby i umiarkowany, ponadto ponownie napłynie chmura pyłu saharyjskiego, która często redukuje promieniowanie słoneczne docierające do powierzchni ziemi.

Prognozowana chmura pyłu saharyjskiego nad Polską, 7 kwietnia 2024

Fala ciepła z pierwszym upałem w Polsce, kiedy będzie ciepło kwiecień 2024

W omawianym okresie ciepłe powietrze do Polski, tym razem napłynie z nieco innego kierunku, bo z północno zachodniej Afryki przez Hiszpanię, Francję, Włochy i Niemcy. Z tego też powodu najwcześniej temperatury przekroczą ponownie 20 st. C. na zachodzie i południowym zachodzie kraju, a następnie ocieplenie rozszerzy się w głąb Polski na wschód. Generalnie spodziewamy się, że najcieplej będzie pod koniec pierwszej dekady kwietnia szczególnie między Dolnym Śląskiem i Małopolską, a najchłodniej nad samym morzem, zwłaszcza na Półwyspie Helskim.

Prognozowana temperatura w Polsce, 9 kwietnia 2024

Kiedy pierwszy upał w Polsce, potężna fala ciepła kwiecień 2024

Prognozy są nadal nieco rozbieżne pod kątem zasięgu najwyższych temperatur, ale generalnie możemy przyjąć, że najczęściej i najcieplej będzie na zachodzie, w centrum i na południu Polski, w tym szczególnie w Małopolsce. Niewykluczone, że po pobiciu rekordu temperatury maksymalnej dla marca, ponownie najwyższą temperaturę podczas tej kolejnej fali ocieplenia, zanotujemy w rejonie Tarnowa lub innych miejscowości Małopolski. O potencjale możliwych niezwykle wysokich temperatur, świadczy prognoza anomalii wartości maksymalnych, które w Polsce między 7-9 kwietnia mogą być miejscami nawet o 9-15 st. C. wyższe według najnowszych wyliczeń numerycznych.

Sprawdź także: Padł rekord temperatury maksymalnej dla marca w Polsce

Prognozowana ekstremalna anomalia temperatury w Polsce i Europie, 9 kwietnia 2024

Pierwszy upał i ekstremalna anomalia temperatury w Polsce kwiecień 2024

Silne ocieplenie pod koniec pierwszej dekady kwietnia z temperaturą do 27-29 st. C. w Polsce jest pewne, a to oznacza, że poprawimy dotychczasową najwyższą temperaturę w kraju notowaną od początku roku, ale czy będzie pierwszy upał? Niewykluczone, że minimalnie braknie lub w sprzyjających warunkach faktycznie zanotujemy lokalnie 30 st. C. Jeśli by tak się stało, to padnie rekord najwcześniejszego upału w całej historii pomiarów temperatury w naszym kraju. Z pomiarów IMGW-PIB wynika, że najwcześniejszy upał 30,7 st. C. zanotowano w Polsce 22 kwietnia 1968 roku w Sulęcinie na obszarze obecnego województwa lubuskiego. Z kolei rekord absolutny temperatury dla tego miesiąca wynosi 32,5 st. C. Był notowany 29 kwietnia 2012 roku w miejscowości Słupca.

Prognozowane wysokie temperatury w Polsce na przykładzie Tarnowa do 18 kwietnia 2024

Kiedy pierwszy upał w Polsce, kwiecień 2024

Zapowiadają się więc nie tylko wyjątkowo ciepłe ostatnie dni pierwszej dekady kwietnia, ale także bardzo emocjonujące pod względem możliwego nowego rekordu, choć niepewnego. Z wielką uwagą będziemy śledzić najnowsze wskazania temperatur, aczkolwiek brak silnego wspomagania przez wiatr fenowy oraz zaleganie pyłu saharyjskiego mogą sporo namieszać w prognozach.

Czytaj również: Potężne wichury przyniesie głęboki cyklon. Wiatr przekroczy 130 km/h

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Wiktor

Nie pamiętam czegoś takiego jeszcze żeby w kwietniu było już zielono. Co będzie w przyszłości zimą.

09 kwiecień 2024 - 11:20
Odpowiedz