| |
Zagrożenie!
Noce przyniosą ogromny mróz. Temperatura spada do -34 stopni. Ochłodzenie zaskoczy w kwietniu

Noce przyniosą ogromny mróz. Temperatura spada do -34 stopni. Ochłodzenie zaskoczy w kwietniu

Początek kwietnia przynosi lekkie i krótkotrwałe ochłodzenie w Polsce. Nie może się ono jednak równać z niskimi temperaturami, jakie ponownie nastały na północy Europy w Skandynawii. Mróz nocami spada do -34 st. C. To najniższa temperatura w Szwecji w kwietniu od 69 lat. Przedłużająca się śnieżna i okresami bardzo mroźna zima w tym regionie kontynentu nadal nie chce odpuścić, a w prognozach kolejne noce z mrozem i śnieżycami.

Ogromny mróz na północy Europy. Anomalia temperatury notowana 3 kwietnia 2024

Ogromny mróz w Europie w Skandynawii w kwietniu 2024, temperatura w Szwecji spadła do -34 st. C.

Mimo, że sezon zimowy w Polsce już dawno dobiegł końca i nie tak dawno notowaliśmy rekordowo wysokie temperatury, to mamy nadal region w Europie w którym trzyma zima i nie chce odejść. Pierwsze śnieżyce, a następnie fale mrozu pojawiły się już w listopadzie i od tamtej pory szybko rozprzestrzeniła się zima na znaczny obszar Skandynawii i tak zostało do początku kwietnia. Mało tego, minionej doby śnieżyce pojawiły się nawet na południu Szwecji, która jako nieliczna była wolna od śniegu.

Potężny mróz w Europie notowany w Skandynawii, 3 kwietnia 2024

Ogromny mróz w Skandynawii, temperatura w Europie spada do -34 st. C. kwiecień 2024

Miniona noc okazała się niezwykle mroźna szczególnie w Szwecji. Na północy tego kraju w miejscowości Nikkaluokta, położonej w gminie Gallivare, w regionie Norrbotten, temperatura spadła do -34,1 st. C. To największy mróz w tym regionie Europy w kwietniu od 1955 roku. Niewiele mniej było w innych miejscowościach, w tym w porcie lotniczym Kittila, gdzie zanotowano -32,7 st. C. Przełożyło się to oczywiście na anomalie temperatur minimalnych, które o tej porze roku w tym regionie Europy były o 10-16 st. C. niższe od normy klimatycznej.

Prognozowany mróz na północy Europy, 4 kwietnia 2024

Ogromny mróz w kwietniu 2024 na północy Europy w Szwecji, -34 st. C.

Najbliższe noce szczególnie w centralnej i północnej Skandynawii również przyniosą bardzo silny mróz, miejscami poniżej -30/-20 st. C., a lokalnie większy. To oznacza, że mroźna i śnieżna zima nadal będzie się utrzymywać mimo oficjalnego nastania wiosny. Chłodna pora roku będzie się ponownie przedłużać, nic więc dziwnego, że mieszkańcy tych regionów Europy mają już dość i od wielu tygodni narzekają na pogodę. Można mówić o nietypowej długotrwałej anomalii, tym bardziej, że przejdą kolejne śnieżyce.

Sprawdź także: Nawrót zimy przyniesie śnieżyce. Spadnie 30 cm śniegu. Zawieje zakorkują drogi

Prognozowany mróz na północy Europy, 5 kwietnia 2024

Największy mróz od lat na półnowy Europy w Szwecji kwiecień 2024

Sytuacja zacznie się poprawiać dopiero na przełomie pierwszej i drugiej dekady kwietnia, gdy łagodniejsze masy powietrza dotrą z południa w głąb Skandynawii i zacznie od południa topnieć śnieg i łagodnieć mróz. Nie będzie to jednak proces gwałtowny i jeszcze nawroty zimy mogą się zdarzyć. To ciepło wcześniej przejdzie przez Polskę.

Czytaj również: Potężna fala ciepła przyniesie podmuch lata. Będzie pierwszy upał w Polsce?

Źródło: DobraPogoda24.pl, Ogimet


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!