Przejdą gwałtowne wichury. Wiatr osiągnie 170 km/h. W tych dniach cyklon powieje najsilniej
Do Europy zbliża się dynamiczny cyklon, który jest jeszcze huraganem, ale przed wtargnięciem nad ląd zdoła osłabnąć. Mimo to, miejscami przyniesie silne wichury. Wiatr w jednym z regionów osiągnie nawet 170 km/h. Żywioł wpłynie na warunki pogodowe nie tylko na zachodzie, ale w także w centrum kontynentu, w tym w Polsce oraz na północy. Przyniesie zjawiska, od wiatru przez ocieplenie po ulewy i śnieżyce.
Prognozowane położenie cyklonu z zasięgiem wichury w Europie, 9 października 2024
Naszą uwagę od kilku dni przykuwa potężny huragan Kirk na Atlantyku, który w szczycie rozwoju osiągnął aż 4 kategorię w skali 5 stopniowej, ale już słabnie. W ciągu najbliższej doby z 1 kategorii stanie się były huraganem o statusie cyklonu pozatropikalnego. Jego siła będzie jednak na tyle duża aby nadal generować sztorm, wichury i ulewy przy podejściu do Europy od zachodu. Już między 8-9 października jego wpływ będzie odczuwalny szczególnie w północnej i północno zachodniej Hiszpanii oraz północnej Portugalii, a następnie żywioł uderzy we Francji.
Prognozowany zasięg wichury i położenia cyklonu w Europie, 10 października 2024
Między 10-11 października, centrum cyklonu znad Francji przesunie się nad Niemcy i dalej nad Bałtyk, po drodze wpływając na warunki pogodowe w wymienionych regionach oraz w ich pobliżu. Wiatr na ogół w głębi lądu w porywach będzie osiągał do około 70-120 km/h, jedynie w rejonach górskich i podgórskich miejscami więcej. Wyjątkowo silny wiatr w pierwszej fazie uderzenia cyklonu jest prognozowany na północy Hiszpanii w rejonach górskich. Niemiecki model ICON przewiduje obecnie wiatr w porywach do 170 km/h, a europejski ECMWF aż 190 km/h. Niewykluczone jednak, że ta wartość jest trochę przeszacowana.
Prognozowany zasięg wichury w Europie w ciągu dnia, 10 października 2024
Przechodzący cyklon pozatropikalny po byłym huraganie, przyniesie zmianę pogody na znacznym obszarze Europy. Na zachodzie i południowym zachodzie, a także częściowo na północy przyniesie nie tylko wichury, ale również ulewy mogące miejscami powodować zalania. Z kolei w Polsce jego wpływ będzie oddziaływał na wzrost temperatury, gdyż dzięki niemu będzie ocieplenie z powodu zaciągnięcia ciepłej masy powietrza z południowego zachodu i wrócą na chwilę dni z temperaturami powyżej 20 st. C. Wpłynie również na prędkość wiatru, zwłaszcza 8 i 10 października, przy czym pierwszego dnia najsilniej powieje na południu w regionach podgórskich, a w drugim już nie tylko na południu, ale również miejscami na zachodzie, północnym zachodzie i północy kraju. Lokalnie powieje silniej na północy również 11 października. Miejscami będziemy mówić o wichurach, z wiatrem w porywach do około 60-135 km/h. Najsilniej powieje wysoko w górach oraz na Bałtyku blisko wybrzeża.
Sprawdź: Pogoda długoterminowa na 16 dni. Śnieg i mróz, czy ciepła jesień w październiku w Polsce?
Prognozowany zasięg wichury związany z przejściem byłego cyklonu tropikalnego w Europie, do 11 października 2024
Zasięg prognozowanej wichury w Europie dobrze oddaje model GFS, przy czym ten model regionalny zaniża prędkości maksymalne wiatru, gdyż miejscami powieje silniej. Generalnie skutki jego przejścia z wichurami będą najmocniej odczuwalne na obszarze, od północnej Hiszpanii i Portugalii przez częściowo Francję i Niemcy po Bałtyk. Co istotne, gdy dotrze nad nasze morze, to w Skandynawii przy zetknięciu z chłodnym powietrzem przyniesie również śnieżyce, zwłaszcza między centralną i północną Szwecją i Norwegią szczególnie wzdłuż ich pogranicza.
Źródło: DobraPogoda24.pl