Pogoda długoterminowa na 16 dni. Śnieg i mróz, czy ciepła jesień? Prognozy w październiku są jasne
Za nami tydzień z ochłodzeniem i opadami deszczu, ale w nowym pojawi się oczekiwane ocieplenie. Pogoda długoterminowa na 16 dni sięgająca drugiej połowy października przewiduje powrót temperatur powyżej 20 st. C. Podmuch ciepłej jesieni nie potrwa długo bo w trakcie drugiej dekady miesiąca napłynie chłodniejsze powietrze i noce miejscami przyniosą niewielki mróz, zwłaszcza przy gruncie. Śniegu na nizinach nie będzie.
Prognozowana temperatura maksymalna w Polsce do 21 października 2024
Ocieplenia w nadchodzącym tygodniu spodziewamy się szczególnie między 8-10 października, gdy temperatury miejscami przekroczą 20 st. C., ale jednocześnie nastąpi nasilenie wiatru wywołanego przez przejście głębokiego cyklonu po byłym huraganie przez zachodnią Europę. Cyklon zaciągnie ciepłe masy powietrza w głąb Polski, ponadto wystąpi silny efekt wiatru fenowego w górach o sile wichury, który dodatkowo wpłynie na wzrost temperatury maksymalnej. Dopiero pod koniec tygodnia temperatury ponownie spadną, jednak nadal nieradykalnie.
Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres nowego tygodnia do 12 października 2024
Ostatecznie nowy tydzień przyniesie zatem bardzo wysoką dodatnią anomalię średniej temperatury w Polsce z odchyleniem na poziomie około 1,5-4 st. C. powyżej normy, największym na wschodzie i południowym wschodzie kraju. Dopiero w okolicach połowy października ponownie zrobi się chłodniej, ale w ciągu dnia temperatury będą często utrzymywać się na poziomie kilkunastu st. C., nieco mniej, głównie w rejonach podgórskich. W tym okresie zacznie miejscami wracać mróz szczególnie przy gruncie w rejonach nocnych rozpogodzeń, ale będzie to sytuacja już charakterystyczna i typowa dla października. Ryzyka wczesnego podmuchu zimy ze śnieżycami na nizinach nadal jednak nie widać.
Pogoda na 16 dni dla Warszawy. Prognozowane prawdopodobieństwo temperatury i opadów do 21 października 2024
Nowy tydzień będzie zróżnicowany pod względem opadów bo będziemy mieć dni zarówno z deszczem oraz z ich brakiem. Popada, głównie miejscami około 9 i 11 października na strefach frontowych, ale nie w całym kraju oraz około 13 października przy podejściu niżu z opadami na znacznie większym obszarze. Sumy opadów za cały tydzień na ogół powinny sięgnąć około 10-40 litrów wody na m2 ziemi.
Sprawdź: Będą silne jesienne wichury. Wiatr sięgnie 150 km/h. Głęboki cyklon w prognozach
Pogoda na 16 dni dla Krakowa
Przed nami więc tydzień z wyraźnie wyższymi temperaturami, co najmniej przez 3 dni, ale nie będzie to okres z opadami każdego dnia. Pod względem termicznym to będzie jeden z przyjemniejszych okresów jesieni, choć chwilami z nasileniem wiatru szczególnie w rejonach podgórskich przy efekcie wiatru halnego nazywanego również fenowym. Silniej powieje także miejscami na zachodzie i północy kraju, zwłaszcza nad morzem. Miejscami będziemy mówić o wichurach. Pierwszego podmuchu zimy ze śniegiem na nizinach jeszcze nie będzie.
Zobacz: Nadciągnie podmuch ciepła. W tych dniach wróci ciepła jesień do Polski
Źródło: DobraPogoda24.pl