| |
Zagrożenie!
Prognozy mrozu są fatalne. Temperatury załamią Polaków. Rośliny trzeba będzie zabezpieczyć przed przemarznięciem

Prognozy mrozu są fatalne. Temperatury załamią Polaków. Rośliny trzeba będzie zabezpieczyć przed przemarznięciem

Z niepokojem sprawdzamy najnowsze prognozy temperatur. Niestety, w drugiej połowie tygodnia nadciągnie ochłodzenie i chwyci mróz. Zimne powietrze do Polski sprowadzi antycyklon znad Skandynawii. Spadkom temperatur będą sprzyjać liczne rozpogodzenia. Z uwagi na wcześniejsze ciepłe i słoneczne dni, ruszyła wegetacja roślin, drzew i krzewów. Ujemne temperatury mogą spowodować ich przemarznięcie, dlatego już teraz należy pomyśleć o zabezpieczeniu.

Prognozowany mróz w Polsce, 7 marca 2024

Mróz załamie Polaków w marcu 2024, ochłodzenie spowoduje przemarznięcie roślin

W poprzednich dniach mówiliśmy, że wczesny podmuch ciepłej wiosny nie jest jeszcze stały i nie należy popadać w euforię, bo mróz, a nawet śnieg jeszcze do Polski wróci. Najnowsze prognozy potwierdzają rozbudowę pogodnego wyżu Jasper nad Skandynawią. Nasz kraj znajdzie się w zasięgu jego oddziaływania szczególnie między 7-9 marca. W tym okresie spodziewamy się powszechnego mrozu w nocy oraz o poranku. Temperatury miejscami mogą spaść poniżej -10/-2 st. C. Najzimniej będzie miejscami na południu, wschodzie i północnym wschodzie kraju szczególnie przy gruncie.

Mróz załamie Polaków. Prognozowane ujemne temperatury, 8 marca 2024

Silny mróz załamie Polaków w marcu 2024, ujemne temperatury uszkodzą rośliny

Pojawieniu się mrozu w Polsce będzie sprzyjać nie tylko adwekcja zimnego powietrza kierowana przez antycyklon. Istotne będą także rozpogodzenie obejmujące przeważający obszar kraju. W takich warunkach, zwłaszcza nad ranem przy silnej radiacji wystąpią idealne warunki do ujemnych temperatur. Prognozy temperatur załamią więc Polaków, tym bardziej, że napływają raporty o już kwitnących drzewach, w tym śliwach. W takich warunkach nie obejdzie się bez strat, bo możliwości zabezpieczenia drzew przed przymrozkami są ograniczone.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie o poranku, 8 marca 2024

Silny mróz załamie Polaków, prognoza temperatury i anomalii 8 marca 2024

W okresie występowania mrozu, anomalia temperatury będzie ujemna, ale średnia dobowa utrzyma się powyżej normy. Świadczy to o tym, że mróz choć dotkliwy, będzie niewystarczający do przejścia marca do termicznego określenia, jako chłodny. Ujemne temperatury nocami i porankach będą co jakiś czas wracać do Polski również w kolejnych dniach, a tym samym będą rosnąć straty szczególnie w sadownictwie, zwłaszcza w tych regionach, gdzie już drzewa zakwitły.

Czytaj również: Burze przechodzą przez Polskę. Niosą ulewy i grad

Prognozowany mróz w Polsce, 9 marca 2024

Silny mróz spowoduje przemarznięcie roślin, marzec 2024

Najnowsze prognozy wskazują, że po ustąpieniu antycyklonu w czasie przejścia stref frontowych z płytkim niżem, między około 10-13 marca pojawią się miejscami w Polsce ponownie opady deszczu ze śniegiem i śniegu.

Sprawdź także: Przejdzie śnieżyca i ściśnie potężny mróz. Nawrót zimy sprowadzi 40 cm śniegu. Ogłoszono zamknięcie szkół

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Konrad

Należy też podkreślić, że właśnie dobiega końca finalne SSW, co zapewne będzie wpływać na pogodę począwszy od 3 dekady marca po początki lutego. Wszystko przesunęło się w czasie na niekorzyść w stosunku do kwietnia.

05 marzec 2024 - 13:15
Odpowiedz