| |
Zagrożenie!
Przejdzie śnieżyca i ściśnie potężny mróz. Nawrót zimy sprowadzi 40 cm śniegu. Ogłoszono zamknięcie szkół

Przejdzie śnieżyca i ściśnie potężny mróz. Nawrót zimy sprowadzi 40 cm śniegu. Ogłoszono zamknięcie szkół

Początek marca w Polsce przynosi wysokie temperatury i pierwsze wiosenne burze na południu. W drugiej połowie tygodnia pojawi się w nocy powszechny mróz, ale ochłodzenie będzie słabe. Na północnej półkuli Ziemi mamy jednak regiony, gdzie zima nadal przynosi potężne śnieżyce. Przykładem jest Kanada w prowincji Saskatchewan i Manitoba. Najbliższej doby miejscami spadnie nawet 20-40 cm śniegu, a po opadach chwyci mróz do około -32 st. C. Z powodu burzy śnieżnej zamknięto wiele szkół i dróg.

Nawrót zimy niesie śnieżyce i ściąga potężny mróz do Kanady, marzec 2024

Nawrót zimy przyosi śnieżyce i mróz w Kanadzie w Saskatchewan i Manitoba marzec 2024

Prognozy wskazują, że będą to największe śnieżyce w tym sezonie zimowym w niektórych regionach Saskatchewan i Manitoba. W sumie do wtorku w najbardziej dotkniętych obszarach spadnie do 40 cm śniegu. Z tego powodu już minionej doby zamknięto kilka ważnych dróg i autostrad w południowych dzielnicach prowincji. Zdecydowano się także na zamknięcie ponad 20 szkół, z których najwięcej, bo ponad 15 w Manitoba.

Prognoza zasięgu śnieżycy w Kanadzie do 5 marca 2024

Snieżyca i mróz ściąga nawrót zimy do Kanady, śnieg zasypuje Saskatchewan i Manitoba marzec 2024

Śnieżycy towarzyszą wichury powodujące zawieje i zamiecie śnieżne. Wiatr nawiewa śnieg na drogi, a tym samym jego usuwanie jest bardzo uciążliwe. Kierowcy zmagają się nie tylko z zaspami na drogach, ale także z ograniczoną widocznością. Mieszkańców wzywa się do dostosowania do zmieniających się warunków pogodowych i odroczenia nieistotnych podróży do czasu poprawy sytuacji. Opadom śniegu miejscami towarzyszą także burze śnieżne, których minionej doby najwięcej zanotowano w południowo-zachodniej Manitobie, między Brandon i Portage la Prairie. Początkowo w łagodniejszym sektorze powietrza spadł również grad.

Sprawdź także: Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski

Prognozowana pokrywa śnieżna między Kanadą i USA (podana w calach, 1 cal to 2,54 cm) do 5 marca 2024

Śnieżyca w Kanadzie, nawrót zimy marzec 2024

Zima w Kanadzie ma się więc nadal dobrze i nie zamierza szybko ustąpić, tym bardziej, że po przejściu cyklonu ze śnieżycą zostanie zaciągnięte zimne powietrze i ponownie chwyci na kilka dni potężny mróz. Temperatury miejscami spadną do około -32/-25 st. C. Największy mróz jest prognozowany na tym obszarze kraju w prowincji Saskatchewan.

Prognozowany potężny mróz w południowej Kanadzie, 5 marca 2024

Potężne śnieżyce i mrozy w Kanadzie, zima nie odpuszcza marzec 2024

Zima zacznie odpuszczać w tych regionach Kanady dopiero w najbliższy weekend oraz w kolejnych dniach. Prognozy mówią wtedy o zelżeniu mrozu i ociepleniu, ale pojawi się ryzyko roztopów.

Zobacz również: Antycyklon Jasper przyniesie mróz. Temperatura spadnie poniżej -10 stopni

Źródło: DobraPogoda24.pl, mapa mrozu Ventusky


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!