| |
Zagrożenie!
Burze przechodzą przez Polskę. Niosą ulewy, grad i silny wiatr. Powstały superkomórki

Burze przechodzą przez Polskę. Niosą ulewy, grad i silny wiatr. Powstały superkomórki

Sezon wiosennych burz w Polsce już trwa i mamy obecnie na to doskonały przykład. W kilku regionach kraju rozwinęły się komórki burzowe generujące liczne wyładowania atmosferyczne. Towarzyszą im miejscami ulewy i opady drobnego gradu z silniejszym wiatrem. Grzmi i pada w kilku regionach. Burze przesuwają się na północny wschód. Lokalnie powstały superkomórki.

Burze przechodzą przez Polskę, marzec 2024

Burze przechodzą przez Polskę i niosą ulewy z gradem i silnym wiatrem, marzec 2024

System teledetekcji do wieczora w rejonie Polski wykrył już ponad 1200 wyładowań atmosferycznych, większość między-chmurowych. Główna konwekcja rozwinęła się miejscami w godzinach popołudniowych i wczesnym wieczorem nad południowo wschodnimi regionami, gdzie zalega chwiejna masa powietrza w obrębie frontu i płytkiego cyklonu Dorte. Burze są notowane, od rejonu pogranicza Podkarpacia, Małopolski i Ziemi Świętokrzyskiej i przesuwają się nad południową Lubelszczyznę.

Burze zanotowane w rejonie Polski do godziny 18:45, 4 marca 2024

Wiosenne burze w Polsce niosą ulewy i grad, 4 marca 2024

Co ciekawe, warunki konwekcyjne są wystarczające do powstania niewielkich superkomórek. W ich rejonie pada ulewny deszcz z sumami opadów do ponad 10-20 mm. Lokalnie notowany jest również drobny grad do 1-2 cm średnicy. Punktowo nasila się także wiatr. Miejscami w porywach może osiągnąć do około 60 km/h.

Sprawdź: Gdzie jest burza

W najbliższych godzinach lokalne burze mogą występować, od północno wschodnich krańców Małopolski przez północne Podkarpacie po południową część Lubelszczyzny. Późnym wieczorem i nocą lokalne burze wygasną wraz z przesuwaniem się strefy opadowej na północny wschód.

Prognoza zasięgu opadów w Polsce o godzinie 22:00, w nocy na 5 marca 2024

Burze niosą w Polsce ulewy z gradem i silnym wiatrem, prognoza do 5 marca 2024

We wtorek niewykluczone, że również w drugiej połowie dnia, po południu lub wieczorem rozwiną się lokalne burze na południowym wschodzie kraju, zwłaszcza na Podkarpaciu, ale ich potencjał powinien być słabszy.

Prognoza zasięgu chwiejnego powietrza w rejonie Polski, w którym lokalnie mogą rozwinąć się burze, 5 marca 2024

Prognoza burz dla Polski 5 marca 2024

To już drugi w tym sezonie incydent wiosennych burz w Polsce w ostatnich dniach. Początek jest dość aktywny, ale to się będzie zmieniać wraz z rozwojem układu barycznego i adwekcji mas powietrza w Europie. W tym miesiącu burz będzie raczej nadal niewiele, tym bardziej, że prognozy sezonowe przewidują mniej opadów niż wynika z normy.

Sprawdź: Pogoda długoterminowa na marzec 2024. Wróci zima ze śniegiem i mrozem?

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!