| |
Zagrożenie!
Minione lato na 2 miejscu w historii pomiarów temperatury w Rzeszowie!

Minione lato na 2 miejscu w historii pomiarów temperatury w Rzeszowie!

Tegoroczne lato meteorologiczne (czerwiec-sierpień) dobiegło końca. W sobotę 1 września rozpocznie się jesień meteorologiczna, dlatego możemy podsumować minione 3 miesiące, a te zapisały się jako wyjątkowo ciepłe.

Aby lepiej zrozumieć skalę ciepła, odniesiemy się do bazowego okresu referencyjnego z lat 1981-2010. Mówi on, że średnia temperatura lata w Rzeszowie wynosi 17.9 st. C. Tymczasem w tym roku na naszej stacji średnia temperatura wyniosła blisko 20 st. C. (19.96 st. C.) (o blisko 2.1 st. C. powyżej normy). Jest to 2 wynik w historii pomiarów. Do pobicia rekordu z 2015 roku zabrakło 0.4 st. C. (wówczas zanotowaliśmy nowy rekord średniej temperatury sierpnia wynoszący 22.5 st. C.). Zdecydowała chłodniejsza końcówka ostatniego miesiąca, gdyż jeszcze 24 sierpnia średnia temperatura lata w stolicy Podkarpacia wynosiła 20.2 st. C. Na trzecie miejsce z drugiego spadł rok 2012 i 2017 ze średnią temperaturą 19.7 st. C.

Zanotowane temperatury maksymalne i minimalne w Rzeszowie, od 1 czerwca, do 31 sierpnia 2018 roku 

Pomiary temperatury Rzeszów

W ciągu minionych 3 miesięcy zanotowaliśmy 13 dni z temperaturą osiągającą lub przekraczającą 30 st. C. (próg ogłaszania upału). Najwyższą temperaturę 32.4 st. C. zarejestrowaliśmy 9 sierpnia, a najniższą 6.1 st. C. 7 czerwca.

Centrum Rzeszowa ze znanym i kontrowersyjnym Pomnikiem Czynu Rewolucyjnego

Centrum Rzeszowa pomnik

Z kolei średnia letnia suma opadów w Rzeszowie wynosi 241.8 mm. Na naszej stacji zanotowaliśmy 238 mm, a więc można powiedzieć, że opady były niemal w normie. Zadecydował lipiec, który był pierwszym miesiącem tego roku z przekroczoną sumą opadów. Należy jednak dodać, że wynikało to z charakteru opadów burzowych, które akurat nad naszą stacją były dość często notowane. Na sąsiedniej stacji IMGW w Jasionce oddalonej o 13 km, suma opadów w lipcu była znacznie niższa.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!