| |
Zagrożenie!
Kwiecień 2018 najcieplejszy od ponad 200 lat!!

Kwiecień 2018 najcieplejszy od ponad 200 lat!!

Kwiecień w tym roku zaskoczył nas w wielu aspektach. Prognozy sezonowe zakładały miesiąc w pobliżu normy lub z niewielką dodatnią anomalią, a tymczasem okazał się on najcieplejszy od 218 lat!

Anomalia temperatury kwietnia 2018 w skali kraju osiągnęła +4.70 st. C. (okres referencyjny 1981-2010) i była wyższa od rekordowej wartości z roku 1800 aż o 0.62°C. – informuje meteomodel.

Rekordowy kwiecień anomalia

Najwyższą średnią temperaturę miesięczną w tym roku wynoszącą 15 st. C. odnotowano w Libertowie. W Przemyślu było to 14.8 st. C., a w Tarnowie 14.7 st. C. Na pojedynczych posterunkach pomiarowych wartość średniej temperatury kwietnia nawet w południowej Polsce dorównała więc rekordom z 1800.

Na naszej redakcyjnej stacji w Rzeszowie zanotowaliśmy średnią temperaturę miesięczną wynoszącą 13.6 st. C. przy normie wynoszącej 8.5 st. C! Oznacza to, że kwiecień w Rzeszowie o 5.1 st. C. był cieplejszy względem normy wieloletniej!

Anomalia byłaby wyższa, gdyby nie nocne spadki temperatur. Dni z temperaturą przekraczającą 20 st. C. w ciągu miesiąca odnotowaliśmy aż 21! Najwyższą średnią temperaturę dobową odnotowaliśmy 30 kwietnia i wyniosła 20.7 st. C. Najwyższa temperatura maksymalna wyniosła 26.7 st. C. Została zanotowana 21 i 30 kwietnia. Długo utrzymujący się pogodny okres miał oczywiście wpływ na sumę opadów. Ostatecznie spadło 16.8 mm przy normie wynoszącej 46.7 mm!

Miniony miesiąc okazał się więc niebywały przede wszystkim pod względem liczby z dni z temperaturą przekraczającą 20 st. C. Na wielu stacjach padały absolutne rekordy.

Rekordowy kwiecień w Polsce

Czy tak wysokie temperatury w kwietniu to coś wyjątkowego czy normalne zjawisko?

Wysokie temperatury w tym miesiącu zawsze się zdarzały, w końcu powiedzenie „kwiecień plecień bo przeplata, trochę zimy trochę lata” nie wzięło się z niczego. Przykładów nie brakuje, np. 30 kwietnia 2003 roku zanotowano w Rzeszowie 28.1 st. C., a w 2009 roku suma opadów za cały miesiąc wyniosła zaledwie 3.7 mm! Miesiąc ten bywa więc dość często zarówno pogodny, jak i ciepły czy wręcz gorący, ale zdarzają się również miesiące ze sporymi wahaniami.

Z danych historycznych widzimy jednak wyraźnie, że kwiecień w Polsce stopniowo się ociepla, co ma związek ze zmianami klimatycznymi. Okresom ciepłym i pogodnym w tym miesiącu sprzyja również układ baryczny. Dość silny wyż stacjonujący na wschodzie Europy oraz niże znad Atlantyku i basenu Morza Śródziemnego powodują adwekcję ciepłych mas powietrza do Polski. Z tego powodu, kwiecień uchodzi za miesiąc, gdy statycznie zdarzają się w ciągu całego roku największe transporty pyłu saharyjskiego do środkowej Europy.


Komentarze
Sebek

Pojęcie Wiosna przestaje istnieć

03 maj 2018 - 13:30
Odpowiedz