| |
Zagrożenie!
Były huragan Helene w nowym tygodniu sprowadzi do Polski wysokie temperatury

Były huragan Helene w nowym tygodniu sprowadzi do Polski wysokie temperatury

Od kilku dni śledzimy szczególnie prognozy dotyczące huraganu Florence i supertajfunu Mangkhut, ale warto również zwrócić uwagę na były huragan 2 kategorii Helene, który obecnie jest burzą tropikalną generującą ciągły wiatr o prędkości 100 km/h (porywy większe).

Najnowsze wyliczenia numeryczne wskazują, że ex-Helene w formie sztormu tropikalnego będzie się kierować w stronę Europy w pobliże Wysp Brytyjskich, gdzie jako dość głęboki niż ma dotrzeć w nocy z poniedziałku na wtorek 17/18.09.

Prognozowana trajektoria byłego huraganu Helene

Prognoza Helene

Ex-Helene w europejskim obszarze synoptycznym jest widoczna już na sobotniej 15.09 mapie barycznej. Na poniższej mapie widzimy prognozowane jej centrum o godz. 14:00

Mapa synoptyczna Helene

Kręcąc się odwrotnie do wskazówek zegara i przesuwając na północny-wschód, będzie zaciągał i kierował z południa i południowego-zachodu do zachodniej, południowej i środkowej Europy ciepłą masę powietrza. Po jego prawej stronie znajdzie się duży obszar podwyższonego ciśnienia, dzięki temu w nowym tygodniu możemy liczyć na okres stabilnej pogody z ponownym znacznym wzrostem temperatury, nawet do poziomu 26-32 st. C!

Prognozowany napływ ciepłego powietrza na wysokości izobarycznej 850 hPa (1.5 km)

Napływ ciepłego powietrza

Szczególnego ocieplenia spodziewamy się około 19-22 września, gdy miejscami temperatura osiągnie lub przekroczy 30 st. C, zwłaszcza w zachodniej połowie kraju. Wysokie temperatury powinny się utrzymać co najmniej do około 22-23 września.

P.S. W zeszłym roku podobną sytuację baryczną mieliśmy w drugiej połowie października.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!