| |
Zagrożenie!
Huragan Florence i supertajfun Mangkhut niosą zagrożenie dla wielu milionów ludzi

Huragan Florence i supertajfun Mangkhut niosą zagrożenie dla wielu milionów ludzi

Jesteśmy obecnie świadkami, gdy dwa żywioły w jednym czasie będą dewastować dwa regiony świata. Huragan Florence zgodnie z prognozami uderzył we wschodnie wybrzeże USA. Mimo, że siła żywiołu osłabła do 1 kategorii (obecnie stała prędkość wiatru wynosi 150 km/h), to zmniejszyła się prędkość z jaką przesuwa się huragan. Aktualnie wynosi ona zaledwie 9 km/h! To oznacza bardzo poważne ryzyko dla terenów położonych w pobliżu wybrzeża, gdzie deszcz będzie padał przez kilka dni.

Prognozowana suma opadów do 19 września 2018 roku

Huragan Florence powódź

Przed ostatnie dni amerykańskie władze alarmowały mieszkańców i wzywały do natychmiastowej ewakuacji. Wielu Amerykanów pozostało jednak na miejscu i postanowiło przeczekać huragan w swoich domach, które zabezpieczali workami z piaskiem i płytami ze sklejki. Z półek sklepowych znikała butelkowana woda, żywność i baterie. Linie lotnicze odwołały ponad 1.5 tysiąca lotów.

Tymczasem znacznie silniejszy pod względem prędkości wiatru supertajfun Mangkhut zbliża się do północnych Filipin. Już dziś 14.09 w godzinach wieczornych czasu polskiego, jego centrum przesunie się nad ląd, gdzie w momencie uderzenia będzie miał siłę 5 kategorii z wiatrem stałym o prędkości 290 km/h, a w porywach znacznie przekraczającym 300 km/h!

Supertajfun Manghkhut tuż przed uderzeniem w północną część Filipin. 14 września o godz. 07:40 czasu polskiego

Supertajfun Mangkhut Filipiny

Przyniesie również ulewne opady deszczu, miejscami przekraczające sumę 500 mm. Oznacza to poważne ryzyko nie tylko zniszczeń powodowanych przez wiatr, ale również powodzi i osunięć ziemi szczególnie na wyspie Luzon - zamieszkiwanej przez około 40 mln Filipińczyków.

Prognozowana prędkość wiatru 14 września, między godz. 21, a 23:00 czasu polskiego

Supertajfun Mangkhut Filipiny prognoza wiatr

Przypomnijmy, 5 lat temu w Filipiny uderzył supertajfun Haiyan, zabijając ponad 6000 osób. Kraj ten ponownie zostanie więc doświadczony przez destrukcyjny żywioł.

Prognozowana siła i dalsza trajektoria supertajfunu Manghkhut

Supertajfun Mangkhut prognoza

Supertajfun Mangkhut po przejściu nad Filipinami będzie się kierował w stronę kontynentalnych Chin.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!