| |
Zagrożenie!
Prognoza pogody będzie dokładniejsza. Amerykanie aktualizują model GFS, chcą dogonić europejski ECMWF

Prognoza pogody będzie dokładniejsza. Amerykanie aktualizują model GFS, chcą dogonić europejski ECMWF

Wszystko wskazuje na to, że prognoza pogody, zwłaszcza krótkoterminowa do 5 dni, będzie jeszcze bardziej dokładna. Wynika to z faktu aktualizacji amerykańskiego modelu numerycznego GFS (Global Forecast System). Służba meteorologiczna NWS poinformowała, że w poniedziałek 22.03 rozpoczął się proces modernizacji modelu numerycznego, z którego korzystają służby meteorologiczne na całym świecie. Dzięki powiększeniu siatki danych o znacznie wyższe warstwy atmosfery i uwzględnieniu szerszej skali fal oceanicznych, zjawiska ekstremalne, takie jak huragany, zamiecie śnieżne, ulewy i burze w codziennych prognozach, mają mieć większą przewidywalność niż dotychczas.

Prognoza pogody modelu GFS ma być dokładniejsza - zapowiadają Amerykanie

Prognoza pogody modelu GFS ma być dokładniejsza, Amerykanie zapowiedzieli aktualizację i modernizację prognoz

Amerykanie poprzez aktualizację, chcą dogonić prognozy europejskiego modelu pogodowego ECMWF, który wielu ekspertów uważa za znacznie lepszy i bardziej wiarygodny w prognozach do 10 dni. Testy z ostatnich dwóch lat pokazują, że modernizacja, która zostanie na stałe wprowadzona, przewidywała ulewne deszcze i opady śniegu o 15% lepiej do 5 dni. Poprawie uległy również prognozy trajektorii huraganów i burz tropikalnych o ponad 10%, w okresie do 5-7 dni. Nowa wersja modelu GFS nie przewiduje większej ilości opadów deszczu i śniegu niż w rzeczywistości, co często się zdarzało w poprzednich wersjach.

Różnice między amerykańskim i europejskim modelem najlepiej widać na prognozach bieżących. Porównanie prognozy anomalii powietrza na wysokości 1,5 km w Europie na 30 marca 2021.

Pierwsza mapa przedstawia prognozę GFS

Pogoda. Model GFS kontra ECMWF, która prognoza lepsza

Prognoza modelu ECMWF

Prognoza pogody będzie dokładniejsza, model GFS będzie lepszy

Jak widać na powyższych prognozach, występuje obecnie rozbieżność w zasięgu ciepłego powietrza w Europie w tym w Polsce. Przedstawiona prognoza GFS nie jest jeszcze prognozą z nowego modelu.

Porównanie prognozy modelu GFS i ECMWF na 31 marca 2021

Pogoda. Prognoza modelu GFS będzie lepsza, Amerykanie chcą dogonić model europejski

Prognoza modelu ECMWF na 31 marca 2021

Prognoza pogody będzie dokładniejsza, nowe wersje modeli numerycznych

Nowy testowy model GFS okazał się znacznie lepszy w prognozowaniu ogromnej burzy śnieżnej w Kolorado, jaka na początku marca przeszła przez ten stan. Badania wewnętrzne wykazały również, że nowy model GFS był generalnie dokładniejszy w przypadku ulew na południowym wschodzie USA w lutym 2020 roku. Ponadto lepiej przewidywał huragan Dorian w 2019 roku i huragan Michael w 2018 roku.

Jednym z głównych ulepszeń jest to, że nowy model oblicza i prognozuje atmosferę w przekroju do wysokości 80 kilometrów - znacznie wyżej od starej wersji modelu GFS. Ma również wyższą rozdzielczość na różnych poziomach. W ten sposób lepiej charakteryzuje prąd strumieniowy, który wpływa na warunki pogodowe w dłuższym okresie.

Doskonały przykład wyższości modelu europejskiego ECMWF nad GFS pochodzi z września 2017 roku, gdy była prognozowana trajektoria huraganu IRMA. Model GFS przewidywał podążanie huraganu wzdłuż wschodniego wybrzeża Florydy, a ECMWF wzdłuż zachodniego. Ostatecznie lepsza była prognoza europejskiego modelu.

Huragan IRMA, prognoza modelu GFS

Pogoda. Która prognoza pogody lepsza, GFS czy ECMWF

Huragan IRMA, prognoza modelu ECMWF

Prognoza pogody będzie precyzyjniejsza, trwa aktualizacja modelu GFS

Wszelkie udoskonalenia prognoz pogody są bardzo ważne, gdyż większa dokładność i wydłużony czas ostrzegania, dadzą ludziom więcej czasu na przygotowanie się, a w skrajnym przypadku mogą uratować nawet życie.

Zapowiedź modernizacji modelu GFS powinna wpłynąć na lepszą jakość prognoz pogody, bo jest to model darmowy, dlatego niemal wszystkie serwisy i aplikacje pogodowe korzystają z jego danych. Należy również pamiętać, że model ten zasila regionalne modele numeryczne, które są dokładniejsze, ale początkowe dane pochodzą właśnie z modelu amerykańskiego. W kolejnych miesiącach będziemy mieć okazję ocenić, czy faktycznie jakość prognoz modelu GFS uległa poprawie, gdy na stałe zostanie wprowadzona nowa aktualizacja do zadań operacyjnych.

DobraPogoda24, AP


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!