| |
Zagrożenie!
Huragan Dorian nie uderzy w głąb Florydy, tylko prześlizgnie się wzdłuż wschodniego wybrzeża?

Huragan Dorian nie uderzy w głąb Florydy, tylko prześlizgnie się wzdłuż wschodniego wybrzeża?

W ciągu ostatniej doby 30/31.08 huragan Dorian został zakwalifikowany z 2 do 4 kategorii - poinformowało Amerykańskie Narodowe Centrum Huraganów. Aktualnie średnia prędkość wiatru przekracza 220 km/h, a w porywach 269 km/h. Stanowi on nadal poważne zagrożenie dla Florydy i Bahamów, gdzie wydano ostrzeżenie.

Aktualna prognoza trajektorii i siły huraganu Dorian

Huragan Dorian Prognoza

Prognozy wskazują, że Dorian znajdzie się w pobliżu wschodniego wybrzeża Florydy około 2-3 września. Najnowsze dane prognostyczne od pewnego czasu coraz częściej zaczynają jednak zmieniać trajektorię huraganu. Wcześniejsze prognozy zakładały, że huragan uderzy w ląd od wschodniej strony wybrzeża Florydy, a obecnie wskazują, że centrum huraganu Dorian może przejść wzdłuż wybrzeża Florydy! Oznaczałoby to uniknięcie poważnego zagrożenia dla mienia i życia ludzi mieszkających w tym gęsto zaludnionym stanie USA (miejsce 3).

Wstępna prognoza położenia centrum huraganu Dorian o godz. 22:00 (4 września czasu polskiego), według europejskiego modelu ECMWF

Prognoza huragan Dorian ECMWF

Aktualna prognoza przemieszczenia huraganu Dorian według ECMWF

Prognoza huragan Dorian Floryda animacja

Również amerykański model GFS przewiduje obecnie przejście huraganu Dorian wzdłuż wschodniego wybrzeża Florydy. Poniżej wstępna prognoza na godz. 19:00 (3 września czasu polskiego)

Huragan Dorian Prognoza GFS

Gdyby jednak prognozy ponownie uległy zmianie i huragan ostatecznie uderzył we Florydę, to ogłoszony przez prezydenta Trumpa stan nadzwyczajny ułatwi skorzystanie z funduszy federalnych. Na razie nie wydano nakazów ewakuacji ponieważ prognozy są niepewne. Władze apelują jednak do mieszkańców by byli przygotowani do opuszczenia domów i czekali na instrukcje.

Najnowsze zdjęcie satelitarne huraganu Dorian. 31 sierpnia, godz. 08:51 (czasu polskiego). Dane: NASA

Huragan Dorian najnowsze zdjęcie satelitarne

Ze sklepowych półek nadal szybko znika woda i żywność. Prezydent Donald Trump udał się wczoraj 30.08 do ośrodka Camp David niedaleko Waszyngtonu, skąd monitoruje huragan. W niedzielę 01.09 około południa prezydent USA powróci do Waszyngtonu i uda się na briefing w Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego.

Wstępnie prognozowana suma opadów według modelu ECMWF (pod warunkiem aktualnie przewidywanej trajektorii)

Prognoza opadów huragan Dorian


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!