| |
Zagrożenie!
Halny 10-12 grudnia: prognoza porywów wiatru

Halny 10-12 grudnia: prognoza porywów wiatru

W jednym z poprzednich artykułów wspominaliśmy o wkraczającym pogodowym rollercoasterze do Polski. Mimo, że brzmiało to jak żart, to fakty są jednoznaczne. Po krótkotrwałym ociepleniu pojawiło się krótkie ochłodzenie, które wczoraj 09.12 przyniosło powiew zimy, zwłaszcza na południowym-wschodzie kraju. Przed nami jednak perspektywa kolejnego krótkotrwałego ocieplenia, tym razem w towarzystwie wiatru halnego, po którym znowu się ochłodzi. Krótko mówiąc – istna kolejka górska.

Ocieplenie będzie spowodowane napływem łagodnego powietrza znad Czech i Słowacji, rozchodzące się w poniedziałek 11.12 i wtorek 12.12 na północ w głąb kraju. Najcieplej zapowiada się wtorek, gdy w sporej części Polski zanotujemy około 10-15 st. C. Wcześniej uaktywni się również silny wiatr halny, którego specyfikę powstania opisywaliśmy we wcześniejszym artykule. Pozostało nam sprawdzić najnowszą prognozę z porywami wiatru.

W rejonach podgórskich zacznie się on nasilać już dziś 10.12 późnym popołudniem i wieczorem. Jego pierwsze apogeum w południowej połowie woj. śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, opolskiego i lokalnie dolnośląskiego jest prognozowane na około godz. 21:00-24:00, gdy porywy wiatru z kierunków południowych, w partiach szczytowych Tatr będą mogły osiągnąć około 145-160 km/h, a w Beskidzie Niskim i Żywieckim oraz w Bieszczadach około 115-140 km/h.

Prognozowane porywy wiatru o godz. 22:00 w niedzielę 10.12. Model ICM UM

Wiatr halny 10 grudnia

Silniejszy wiatr prawdopodobnie zostanie zanotowany na Śnieżce. W głębi wspomnianych województw, spodziewamy się porywów wiatru dochodzących do 70-110 km/h. Generalnie im dalej na południe regionów, tym wiatr powinien być silniejszy.

Prognozowane porywy wiatru według modelu Aladin. 10 grudnia o godz. 22:00

Wiatr halny model Aladin

Drugie apogeum halnego czeka nas w poniedziałek 11.12 wieczorem lub w nocy na wtorek 11/12.12. To oznacza, że wiatr halny będzie możliwy przez wiele godzin. Ostatecznie osłabnie (najpóźniej na Podkarpaciu) we wtorek 12.12 w ciągu dnia. Prognozowana siła wiatru wskazuje na możliwe straty w drzewostanie oraz miejscami w infrastrukturze. Silny wiatr i wzrost temperatury może również wywołać zejście lawiny w Tatrach, gdzie obecnie miejscami zalega nawet 160 cm śniegu.


Komentarze
Marek Janas

Ja się ma siła tego wiatru do ostatnich orkanow??

10 grudzień 2017 - 17:32
Odpowiedz
DobraPogoda24

Orkan to przede wszystkim nieprawidłowe nazewnictwo w polskiej nomenklaturze meteorologicznej. Po drugie halny obejmuje znacznie mniejszy obszar kraju. W górach ma siłę huraganu, a na pozostałym obszarze południowych województw osiąga siłę miejscami mogącą powodować szkody materialne. Silny wiatr jest już odczuwalny.

10 grudzień 2017 - 18:32
Odpowiedz
Marek Janas

Oki rozumiem póki co okolice Łańcuta jeszcze bardzo nie wieje

10 grudzień 2017 - 18:37
Odpowiedz