| |
Zagrożenie!
Ocieplenie i silny wiatr halny: niepokojące prognozy 10-12 grudnia

Ocieplenie i silny wiatr halny: niepokojące prognozy 10-12 grudnia

Pogoda w tym tygodniu jest bardzo urozmaicona. Przypomnijmy, poniedziałkowy 04.12 poranek rozpoczęliśmy od świeżej pokrywy śnieżnej, zwłaszcza na wschodzie i południowym-wschodzie kraju, gdzie spadło nawet 7-20 cm białego puchu. W dalszej części tygodnia wystąpiło zapowiadane ocieplenie i śnieg poza rejonami górskimi stał się wspomnieniem.

Tymczasem po 8 grudnia nadeszło kolejne krótkotrwałe ochłodzenie, które pokryło się ze strefą opadów deszczu przechodzących w śnieg. Sobotni 09.12 poranek wita zatem mieszkańców południowych i południowo-wschodnich dzielnic kraju drugą w tym tygodniu pokrywą śnieżną. Fanów zimy musimy jednak rozczarować, gdyż w perspektywie jest kolejne krótkotrwałe ocieplenie, które zacznie wkraczać od zachodu do kraju już 11 grudnia. Krótko mówiąc - śnieg, który spadł i jeszcze pada, na początku nowego tygodnia stopnieje.

Niestety, z ociepleniem będzie związany również wiatr halny. Na tę chwilę prognozy są niepokojące. Najnowsze wyliczenia numeryczne podtrzymują wystąpienie dość głębokiego niżu, który w nocy z niedzieli na poniedziałek 10/11.12 znajdzie się nad północnymi Niemcami. Zaraz za nim w kolejnych kilkudziesięciu godzinach, w kierunku Morza Bałtyckiego i Skandynawii ma się przemieszczać kolejny ośrodek niżowy znad Kanału La Manche.

Prognozowany układ baryczny. 11 grudnia br. o godz. 01:00. Model GFS

Mapa synoptyczna GFS

W tym czasie nad południową i południowo-wschodnią częścią Europy, będzie zalegał ośrodek wyżowy. To wszystko sprawi, że zacznie napływać do Polski na kilkadziesiąt godzin ciepłe powietrze, ale powstanie również duży gradient poziomy ciśnienia między omawianymi ośrodkami barycznymi. Nasili się on szczególnie w rejonach podgórskich, gdzie dodatkowo na siłę wiatru wpłynie także silny dolno-troposferyczny prąd strumieniowy.

Prognozowana prędkość wiatru na wys. 1.5 km. 10 grudnia br. o godz. 22:00. Model GFS

Mapa prędkość wiatru

Najnowsze wyliczenia wskazują, że wiatr zacznie się wzmagać w rejonach podgórskich oraz miejscami w głębi południowych dzielnic kraju w niedzielę 10.12 wieczorem oraz w nocy na poniedziałek 10/11.12.

Prognozowane porywy wiatru. 10 grudnia o godz. 22:00. ICM UM

Wiatr halny prognoza

Silny wiatr utrzyma się prawdopodobnie, aż do wtorku 12.12, aczkolwiek okresami osłabnie w czasie odsuwania się pierwszego ośrodka niżowego i nadciągnięcia w jego miejsce drugiego niżu. Wstępne prognozy wskazują, że najsilniej powieje w partiach szczytowych Tatr, Bieszczadów, Beskidu Niskiego i początkowo Sudetów. Wiatr z kierunków południowych, w porywach w tym czasie może osiągnąć nawet 140-155 km/h!

Prognozowane porywy wiatru, 12 grudnia o godz. 02:00. Model Aladin

Wiatr halny prognozy Aladin

W głębi kraju, głównie w woj. podkarpackim, małopolskim, śląskim, opolskim oraz na południu Dolnego Śląska nie możemy wykluczyć miejscami porywów osiągających około 70-110 km/h. Sytuacja jest więc potencjalnie niebezpieczna, dlatego z uwagą będziemy śledzić najnowsze prognozy. Jedynym pocieszeniem będzie przejściowy okres pogodnej aury z temperaturą osiągającą około 10-15 st. C., zwłaszcza 12 grudnia. Jutro 10.12 przedstawimy najnowszą prognozę…


Komentarze
Roman

Oszaleć można z taką pogodą. Wczoraj pogodnie i dość ciepło, dzisiaj zima na całego na Podkarpaciu, a za chwilę ocieplenie i wiatr. Do tego wszystko będzie topnieć. Co za klimat :(

09 grudzień 2017 - 08:47
Odpowiedz
Grześ

Przerażają mnie Wasze prognozy.12 grudnia jadę z córką do szpitala Polanica -Zdrój. A tu na południu Dolnego Śląska ma mocno wiać. Czy spadnie dużo śniegu?

09 grudzień 2017 - 23:21
Odpowiedz