Ze skrajności w skrajność. Prognozowana różnica temperatury między 24, a 30 października
Minionej nocy 22/23.10 zgodnie z prognozami rozwinęły się miejscami gęste mgły, szczególnie na obszarze od Lubelszczyzny przez Mazowsze po Górny Śląsk, część Małopolski i Podkarpacia. W ciągu dnia mgły zaczną ustępować, ale w wielu miejscach pozostanie niskie zachmurzenie warstwowe, które skutecznie obniży temperaturę.
Zdjęcie satelitarne Polski z godz. 09:30, 23 października. Widać na nim wyraźnie zasięg mgły lub niskiego zachmurzenia warstwowego
Najbliższej nocy 23/24.10 również w sporej części kraju będzie mglisto, ale tam gdzie będzie zalegać suchsze powietrze, zwłaszcza na południowym wschodzie kraju, ich rozwój będzie bardzo ograniczony.
W czwartek 24.10 początkowo miejscami będzie mglisto, jednak z upływem godzin z południa napłynie ciepła i suchsza masa powietrza, która dość szybko zacznie ograniczać obszar mgły i zamgleń na rzecz przejaśnień i rozpogodzeń. Zapowiada się rewelacyjny dzień na południu i południowym wschodzie Polski, szczególnie od Opolszczyzny po Podkarpacie. W tej części kraju temperatury maksymalne osiągną co najmniej 22-24 st. C., a lokalnie nawet 25-26 st. C!
Prognozowana temperatura maks. w czwartek 24.10. Model ICON
Warto więc już dziś zaplanować aktywny wypoczynek, bo w kolejnych dniach zgodnie z trendem naszej prognozy długoterminowej nastąpi znaczne ochłodzenie.
Różnica prognozowanej anomalii temperatury na wys. 2m, między 24, a 30 października br.
Prognozowana anomalia temperatury w czwartek 24.10 o godz. 14:00
Wstępnie prognozowana anomalia temperatury w środę 30 października
Skala ochłodzenia stoi jeszcze pod znakiem zapytania, ale pewne jest, że pod koniec miesiąca temperatura w ciągu dnia spadnie do maks. kilku stopni, a w nocy powrócą przymrozki. Sytuację będziemy monitorować i informować na bieżąco…
Ze skrajności w skrajność, od ocieplenia do ochłodzenia. Prognozowana anomalia temperatury między 23.10, a 30.10 na wys. 850 hPa (1,5 km)