| |
Zagrożenie!
Smog w ciągu roku zabił blisko 19 tysięcy Polaków! Koszty zdrowotne sięgają 30 mld euro

Smog w ciągu roku zabił blisko 19 tysięcy Polaków! Koszty zdrowotne sięgają 30 mld euro

Wraz z nastaniem rekordowo ciepłego kwietnia w Polsce na kilka miesięcy zapomnieliśmy o problemie smogu. W tym czasie jakość powietrza była przeważnie dobra, a incydenty o ile się zdarzały to były tylko lokalne i krótkotrwałe.

Sytuacja zacznie się zmieniać w najbliższych miesiącach wraz z nastaniem sezonu grzewczego. Wcześniej dadzą o sobie również znać działkowcy i pseudorolnicy wypalający liście, trawy itp. pozostałości po okresie wegetacji. Walka z tą patologią jest niestety niezwykle trudna i mało skuteczna.

Tymczasem koszty zdrowotne i finansowe związane ze smogiem w Polsce mogą wynosić rocznie, od 13, do 30 miliardów euro - wynika z raportu przedstawionego w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii. Według danych, w 2016 roku przez zanieczyszczone powietrze pochodzące z tzw. niskiej emisji (emisji komunikacyjna, a także pyły i szkodliwe gazy pochodzące z lokalnych kotłowni i domowych pieców grzewczych), zmarło prawie 19 tysięcy Polaków! Szefowa resortu przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz na spotkaniu w Warszawie podkreślała, że smog nie jest tylko problemem teoretycznym. "Chcemy rozmawiać o tym zjawisku nie tylko wtedy, kiedy alarmowe są przekroczone, nie tylko w sezonie grzewczym, ale teraz, kiedy podejmowane są decyzje o zakupie paliwa na zimę, a także prowadzone prace remontowe" - dodała.

problem smogu w Polsce

Kolejnym krokiem będzie uruchomienie projektu ZONE, czyli zintegrowany system wsparcia polityk i programów ograniczenia niskiej emisji. Będzie on realizowany wspólnie z kilkoma instytucjami - m.in. z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, a także z Polskim Alarmem Smogowym. "W ramach tego projektu nie tylko chcemy lepiej monitorować jakość powietrza, ile dokładnie mamy domów i w jakim one są stanie termicznym, ale chcemy przeprowadzić pierwsze na tak dużą skalę badania płuc na populacji 25 tysięcy Polaków zamieszkujących 9 miejscowości ze znacznymi przekroczeniami norm jakości powietrza" - wyjaśniała Jadwiga Emilewicz.

Minister przypomniała, co do tej pory zrobiono, by poprawić jakość powietrza w Polsce: m.in. obowiązuje ustawa, mająca na celu wyeliminowanie z rynku odpadów węglowych. Natomiast od stycznia 2019 roku ma obowiązywać ulga termomodernizacyjna. Będzie można odliczyć od dochodu 23 procent wydatków związanych z termomodernizacją domu, ale nie więcej niż 53 tysiące złotych.

Wprowadzenie takiej ulgi przewiduje projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przygotowany przez resort finansów. Ulga ma sprawić, że termomodernizacja domów będzie podejmowana częściej, co pomoże w walce o lepsze powietrze w Polsce. Chodzi m.in. o ocieplanie domów, wymianę okien i drzwi. Nowelizację ustawy rząd przyjmie w IV kwartale tego roku.

Przypominamy, że pomiary jakości powietrza w Polsce możecie śledzić na specjalnej stronie internetowej. Znajdziecie na niej również link do naszego redakcyjnego czujnika zamontowanego w Rzeszowie.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!