| |
Zagrożenie!
Pożary w Australii nie schodzą z czołówek portali. O najliczniejszych pożarach w Afryce nic się nie mówi, a to ten kontynent najbardziej płonie

Pożary w Australii nie schodzą z czołówek portali. O najliczniejszych pożarach w Afryce nic się nie mówi, a to ten kontynent najbardziej płonie

Pożary w Australii utrzymują się od kilku miesięcy. Pierwsze większe pożary wybuchły już we wrześniu ubiegłego roku. Od tamtego czasu ogień objął 8 mln ha, a 25 osób straciło życie. Żywioł zniszczył tysiące budynków, niektóre miejscowości pozbawił prądu i spowodował utrudnienia w łączności telefonicznej.

Aktywne pożary w Australii oraz prognoza ryzyka pożarowego. Dane: 5 - 6 stycznia 2020 roku

Pożary w Australii gdzie się pali

W zapowiedzi premiera Scotta Morrisona usłyszeliśmy o przeznaczeniu dodatkowych środków na usuwanie skutków pożarów. -"Postanowiliśmy, że początkowo, w ciągu najbliższych dwóch lat, będziemy przeznaczać dodatkowo dwa miliardy dolarów na wszelkie działania mające na celu odbudowę kraju ze zniszczeń"- cytują premiera lokalne media.

Przypomnijmy, miniony 2019 rok był najsuchszym i najgorętszym rokiem w historii pomiarów w Australii. Z danych satelitarnych NASA (MODIS) wynika, że rok 2019 był w czołówce (na 5 miejscu) pod względem wykrytych dużych ognisk pożarów (ponad 306 tys). Więcej pożarów odnotowano w roku 2012 (ponad 473 tys), 2011 (ponad 436 tys), 2002 (ponad 335 tys) i 2004 (ponad 312 tys). Gdyby nie fakt, że pożary podeszły pod Sydney i inne duże skupiska ludności w tym kraju, to zapewne uwaga mediów nie byłaby na nich skupiona.

Tymczasem szalejących pożarów na Ziemi jest znacznie więcej. Czy słyszeliście o gigantycznych pożarach w Afryce? Byliśmy nielicznym portalem, który zwrócił uwagę na te pożary w ubiegłym roku.

Aktywne pożary w Afryce oraz prognoza ryzyka pożarowego. 5 - 6 stycznia 2020 roku

Pożary w Afryce, gdzie najwięcej pożarów na świecie

Pożary w Afryce nadal szaleją. Obecnie płonie szczególnie środkowa część tego kontynentu. Dane satelitarne jednoznacznie wskazują, że w minionym roku najwięcej pożarów miało miejsce w Demokratycznej Republice Konga. Kolejna w kolejności była Rosja i Angola. Jeśli jednak dodamy Angole do DRK (w czołówce jest również Angola i Zambia) to nie ma najmniejszych wątpliwości, że najwięcej pożarów na Ziemi występuje w Afryce. Na dalszym miejscu była Brazylia i dopiero na 5 pozycji Australia.

Liczba wykrytych ognisk pożarów, od 6 stycznia, do 31 grudnia 2019 roku. Satelitarny błąd detekcji może wynieść +/- 7%. Dane NASA MODIS oraz VIIRS Fire Alerts 

Pożary na Ziemi. Gdzie najwięcej

W mediach pożary w Brazylii i Australii w minionych tygodniach były na miejscu pierwszym. Krótko mówiąc - pożary są poważnym problemem, ale powinniśmy patrzeć na temat w o wiele szerszej skali, zwłaszcza, że mamy do dyspozycji szereg łatwo dostępnych danych do analizy.

Prognozowane rozprzestrzenianie dymu z pożarów, 7 stycznia godz. 13:00

Pożary śledzenie dymu satelitarne pomiary

DobraPogoda24, Copernicus, NASA, fires.globalforestwatch


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!