Środkowa Afryka płonie. To pożary wywołane przez rolników
Po wstąpieniu Polski do UE, problem jesiennego i wiosennego wypalania traw udało się w dużym stopniu zredukować, z uwagi na groźbę utraty dopłat. Aby lepiej zrozumieć skalę zmian, warto porównać liczbę pożarów w Polsce do Ukrainy (artykuł), gdzie nadal nie obowiązują przepisy unijne.
Pożary w Afryce zarejestrowane przez satelitę NASA, 10 czerwca br.
O przestrzeganiu jakichkolwiek przepisów nie ma mowy w środkowej Afryce. Tam, od co najmniej 12 tys. lat rolnicy wypalają pozostałości z poprzedniego sezonu uprawowego oraz trawy, aby przygotować pola do kolejnego sezonu.
Skala pożarów wywołanych przez człowieka w Angoli. Foto: NASA, 10 czerwca 2019 roku
Skala tych pożarów jest dramatyczna. Na wczorajszym 10.06 zdjęciu satelitarnym, widać obszar pożarów rozciągających się od Angoli przez Zambię, Kongo, Tanzanię po Madagaskar.
w Australii m.in. dlatego ze zakazano wypalania sciolki pozary tak szybko sie rozprzestrzeniaja!!Cyt WWF "Ponowne wprowadzenie aborygeńskiego zarządzania ogniem w południowej Australii w celi zmniejszenia intensywności i skali pożarów, w których giną koale. Aborygeńskie zarządzanie ogniem Jednym z postulatów przedstawionych przez Dr Stuart'a Blanch'a jest powrót do aborygeńskich korzeni. Mowa tu o zarządzaniu ogniem. Rdzenni mieszkańcy Australii uważali, że pożar jest nieunikniony w porze suchej, dlatego trzeba nim odpowiednio zarządzać."