| |
Zagrożenie!
Gigantyczna powódź w Australii. W zeszłym roku była susza i pożary

Gigantyczna powódź w Australii. W zeszłym roku była susza i pożary

Patrząc na sytuację pogodową w Australii można powiedzieć, że aura popada ze skrajności w skrajność. Na początku ubiegłego roku mieszkańcy Australii zmagali się z suszą i gigantycznymi pożarami, a w tym 2021 roku sytuacja uległa zupełnej zmianie. Zamiast suszy, Australijczycy zmagają się ze skutkami nawalnych opadów deszczu i powodzi. We wschodniej części kraju zanotowano największa powódź od 50 lat. Nadmiar wody zniszczył setki domów i zmusił do ewakuacji tysiące osób.

Skutki powodzi w Australii

Przed pojawieniem się intensywnych opadów deszczu w Australii, państwowe biuro prognoz zorganizowało konferencję prasową na której szczegółowo opisano rozwój sytuacji meteorologicznej i potencjalnej powodzi. Zwiększone ryzyko powodzi we wschodniej Australii występowało ze względu na wcześniejsze opady deszczu, które podniosły stany wód w rzekach. Opady deszczu w Australii ostatecznie były bardziej intensywne niż przewidywano. W mediach społecznościowych pojawiło się mnóstwo filmów ze skutkami powodzi w Australii.

Powódź w Australii największa od 50-100 lat. Foto: Lj Hooker Taree

Pogoda, Powódź w Australii, zdjęcia i informacje, sumy opadów, marzec 2021

Siła żywiołu jest ogromna, bo widać na nagraniach zniszczone domy, drogi i pozostałą część infrastruktury. Trudna sytuacja panuje szczególnie w stanie Nowa Południowa Walia, gdzie zamknięto kilka ważnych dróg. W wielu szkołach odwołano zajęcia.

Skutki powodzi w Australii, marzec 2021. Foto: Lj Hooker Taree

Skutki powodzi w Australii, zdjęcia, marzec 2021

Premier Scott Morrison powiedział, że na terenie metropolii Sydney wystąpiła powódź, która zdarza się raz na 50 lat, a na północno środkowym wybrzeżu taka, jaka zdarza się raz na 100 lat. 

Zdjęcia powodzi w Australii

Na animacji w pobliżu wybrzeża Nowej Południowej Walii widać powstawanie grubej masy chmur rozciągających się na setki kilometrów. Stałe pasmo frontu atmosferycznego z ulewnym deszczem objęło m.in. okolice Sydney.

W sobotę 20 marca 2021, w ciągu zaledwie 7 godzin, od godziny 09:00, do 16:00 czasu lokalnego, miejscami spadło od 69, do 81 litrów wody na metr kwadratowy ziemi. Suma opadów jest jednak większa, bo opady są nadal kontynuowane. Miejscami w ciągu doby spadło ponad 140 mm wody na m2 ziemi! W innych regionach wschodniej Australii sumy opadów były jeszcze większe, wręcz gigantyczne.

Katastrofalna powódź w Australii

Australijskie Biuro Prognoz poinformowało, że miejscami spadło w ciągu niecałej doby ponad 400 mm wody!

- 406 mm w Delward

- 371 mm w Redoak

- 362 mm na Logans Crossing

- 209 mm

Punktowo w ciągu 3-4 dni spadło nawet 700-800 mm wody!

Takie sumy opadów musiały wywołać gigantyczną powódź. Dzisiaj 21 marca 2021 również padał ulewny deszcz. Na zdjęciu satelitarnym widoczny stacjonarny front z opadami.

Powódź w Australii. Zdjęcie satelitarne NASA, 21 marca 2021

Powódź w Australii, wcześniej susze i pożary, przyczyna powodzi, marzec 2021

Zaledwie rok temu wschodnia i południowo wschodnia Australia zmagała się z suszą i pożarami, a w tym roku sytuacja zupełnie się zmieniła. Teraz problemem są nadmierne opady deszczu, które są skutkiem zmian klimatycznych i dodatkowo trwającego zjawiska La Nina na Pacyfiku, które przynosi więcej opadów niż zwykle na wschodzie kraju. 

DobraPogoda24, Bureau Of Meteorology


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!