| |
Zagrożenie!
Gigantyczne pożary w Australii zgasły. Pożary buszu dotknęły 3 na 4 Australijczyków. Rozpoczęło się krajowe śledztwo

Gigantyczne pożary w Australii zgasły. Pożary buszu dotknęły 3 na 4 Australijczyków. Rozpoczęło się krajowe śledztwo

Wielkie pożary buszu w Australii emitujące gigantyczne zanieczyszczenie powietrza, w tym CO2 wreszcie zgasły. Pożary buszu rozpoczęły się we wrześniu ubiegłego roku, a apogeum notowano w styczniu br.

Brak ognisk dużych pożarów buszu w Australii. Foto: NASA, 18 lutego 2020 roku

Pożary buszu w Australii zgasły luty 2020 najnowsze informacje

Władze Australii wszczęły w czwartek 20 lutego ogólnokrajowe dochodzenie w sprawie pożarów buszu, które dotknęły trzech na czterech Australijczyków i wywołały powszechną krytykę rządu za jego powolną reakcję na wybuchy pożarów.

Ostatnie duże ogniska pożarów na południowym wschodzie Australii występowały 5 lutego 2020 roku. Po przejściu cyklonu z opadami deszczu, pożary buszu zgasły. Foto: NASA

Pożary buszu w Australii, pożary zgasły luty 2020

Premier Scott Morrison powiedział, że ogromna skala pożarów, które zabiły ponad 30 osób i zniszczyły tysiące domów, wymaga reakcji i odpowiednich działań, bo Australia jest i będzie podatna na pożary buszu. Zadaniem Królewskiej Komisji będzie znalezienie sposobów na poprawę gotowości Australii do reagowania na klęski żywiołowe.

Podobne dochodzenia były już przeprowadzane np. w latach 30 XX wieku, ale co ciekawe, wiele zalecanych działań z tych śledztw nie wprowadzono do dziś. Opozycyjna Partia Pracy oskarżyła Morrisona o „zwrócenie uwagi na rzeczy, które jego zdaniem są wygodne do rozmowy”, a nie na działanie w celu „naprawienia zmian klimatu i kontrolowania emisji”.

Apogeum pożarów buszu w Australii miało miejsce 4 stycznia 2020 roku. Wówczas czujnik MODIS znajdujący się na satelicie obsługiwanej przez NASA wykrył 9103 alerty o możliwych ogniskach

Pożary buszu w Australii jaka była ich przyczyna krajowe śledztwo

Morrison powiedział, że panel zostanie poproszony o rozważenie ustanowienia nowych uprawnień dla rządu federalnego w celu ogłoszenia krajowego stanu wyjątkowego, który, jak argumentował, pozwoliłby na szybszą reakcję na pożary. Konserwatywny przywódca, który został skrytykowany za jego powolną reakcję na trwający kryzys, bronił swoich działań wskazując na wadliwe obowiązujące przepisy wymagające zmian.

Ostatni kryzys wezwał konserwatywny rząd Australii do podjęcia natychmiastowych działań w sprawie zmian klimatu, w tym do ograniczenia uzależnienia kraju od węgla. Było to widoczne na licznych protestach mieszkańców. Premier z opóźnieniem uznał związek między katastrofą spowodowaną pożarem buszu, a ocieplającym się klimatem, ale wyjaśnił, że jego plany rządowe koncentrują się na dostosowaniu do zmian klimatu.

Dochodzenie będzie prowadzone przez byłego szefa Sił Powietrznych Marka Binskina, a także emerytowaną sędzinę Sądu Federalnego Annabelle Bennett i profesora ds. Środowiska Andrew Macintosha. Ustalenia komisji mają być znane do 31 sierpnia 2020 roku, aby był czas do zastosowania się do zaleceń przed kolejnym sezonem pożarów buszu w Australii.

DobraPogoda24, Phys, AFP


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!