| |
Zagrożenie!
Po nocnej ulewie przerwany wał przeciwpowodziowy na rzece Stradomka w gminie Łapanów. Liczne zalania i podtopienia w Małopolsce

Po nocnej ulewie przerwany wał przeciwpowodziowy na rzece Stradomka w gminie Łapanów. Liczne zalania i podtopienia w Małopolsce

Minionej nocy nad Małopolską, szczególnie w powiecie bocheńskim i limanowskim przeszła ulewa, która spowodowała szybkie wezbranie cieków wodnych i rzek. Trudna sytuacja panuje w miejscowości Łapanów, gdzie został przerwany wał przeciwpowodziowy na rzece Stradomka. Woda zalała drogi dojazdowe i praktycznie całą miejscowość! Strażacy walczą ze skutkami powodzi, prowadzą ewakuację mieszkańców i pompują wodę z zalanych domów, również w innych miejscowościach gminy Łapanów.

Powódź w miejscowości Łapanów w powiecie bocheńskim w Małopolsce. Przerwany wał na rzece Stradomka

Powódź przerwany wał na rzece Stradomka Łapanów powiat bocheński w Małopolsce 21 czerwca 2020

Na miejsce ściągane są dodatkowe jednostki OSP: Trzciana, Leszczyna, Nowy Wiśnicz, Muchówka, Połom Duży, Żegocina, Sobolów, Pogwizdów i Siedlec - informuje Bocheński Portal Ratowniczy 112.

Liczne zalania i podtopienia występują również w Kasince Małej w powiecie limanowskim, w Węglówce w powiecie myślenickim. Z danych meteorologicznych wynika, że w północno-zachodniej części powiatu limanowskiego oraz w południowej części powiatu myślenickiego w ciągu kilku godzin spadło aż 100-150 mm deszczu!

Groźna sytuacja nadal panuje na rzece Stradomka w powiecie bocheńskim. Na wodowskazie IMGW-PIB poziom wody o godzinie 08:10 osiągnął 578 cm i nadal rośnie. To oznacza, że aż o 228 cm przekracza stan alarmowy!

Powódź poziom wody rzeka Stradomka Łapanów powiat bocheński limanowski przerwany wał zalania podtopienia

W ciągu najbliższej doby 21/22 czerwca nadal są prognozowane w Polsce liczne burze z nawalnymi opadami deszczu mogącymi powodować zalania i podtopienia. Sprawdź prognozę pogody.

Powódź - rzeka Stradomka w powiecie bocheńskim, 21 czerwca 2020. Foto: Rafał Raczyński

Powódź rzeka Stradomka powiat bocheński 21 czerwca 2020 Łapanów

DobraPogoda24, IMGW-PIB, Bochnia112, Limanowa.in


Komentarze
Jan

Wow tego się nie spodziewałem

21 czerwiec 2020 - 09:22
Odpowiedz
Polak

A wszystko to przez regulowanie. Regulowanie wszystkiego. Od najmniejszych fos po największe rzeki. Polska betonoza zbiera żniwa.

21 czerwiec 2020 - 10:31
Odpowiedz
Przemek

@Polak masz rację. Fizyka nie będzie czekać na to, aż zmądrzejemy i zaczniemy się dostosowywać do nowych warunków.

21 czerwiec 2020 - 13:55
Odpowiedz