
Potężny mróz ze śnieżycami paraliżuje Europę. Bałtyk zamarzł na północy i wschodzie. Grubość lodu przekracza metr
Trzeba przyznać, że początek stycznia przynosi potężne uderzenie zimy w północnej i wschodniej Europie. Ogromny mróz ze śnieżycami paraliżuje wiele regionów. Temperatury spadają poniżej -44/-40 st. C. i lokalnie są najniższe od wielu lat. Północny i wschodni Bałtyk zamarza na coraz większym obszarze. Miejscami grubość lodu na morzu przekracza jeden metr. Silny mróz nadciąga do Polski. Również w naszym kraju poczujemy podmuch powietrza arktycznego o cechach kontynentalnych.
Potężny mróz prognozowany między Skandynawią i Rosją po rejon Polski w nocy na 6 stycznia 2024
W minionych dniach mróz lokalnie w Szwecji osiągnął blisko -44 st. C., ale jak się okazało nie było to apogeum fali ochłodzenia. Największy mróz -44,3 st. C. poprzedniej nocy zanotowano w Finlandii w miejscowości Enontekio. Jest to największy mróz w Skandynawii od co najmniej kilkudziesięciu lat. Wcześniej potężne śnieżyce wystąpiły szczególnie w Norwegii i Szwecji. Przykładem jest rejon miejscowości Grimstad, gdzie spadło 70-100 cm śniegu. W zaspach jest znacznie więcej. Głównym środkiem transportu stały się narty. Kolejnym przykładem są zaspy śnieżne, które powstały na trasie E22 pomiędzy Kristianstad i Horby w Skanii na południu Szwecji. Wielu kierowców wraz z rodzinami utknęło w autach na noc do czasu dodarcia pomocy.
Ogromny mróz zanotowany na głównych stacjach meteorologicznych w Europie, 5 stycznia 2024. Dane: Ogimet
Wyjątkowo silne ochłodzenie z temperaturami miejscami o ponad 20-15 st. C. niższymi od średniej klimatycznej dla tej pory roku w Skandynawii, przyczynia się na początku stycznia do znacznego przyspieszenia zamarzania Bałtyku. Dotyczy to szczególnie Zatoki Botnickiej i Zatoki Fińskiej. Dzięki pomiarom bezpośrednim i satelitarnym możemy dokładnie śledzić zasięg narastającego lodu morskiego.
Zasięg zamarzniętego Bałtyku wraz z prognozą grubości lodu o godzinie 22:00, 5 stycznia 2024
Najwięcej lodu morskiego utworzyło się w Zatoce Botnickiej szczególnie w północnej części. Grubość lodu na tym obszarze przekracza 20-100 cm, lokalnie osiągając nawet 120-140 cm. Lód morski obejmuje również sporą część Zatoki Fińskiej szczególnie w kierunku Petersburga, ale na tym obszarze grubość lodu jest mniejsza do około 15-35 cm.
Prognozowana koncentracja pokrywy lodowej w północnej i wschodniej części Bałtyku, 6 stycznia 2024
Stężenie i koncentracja lodu morskiego na omawianym obszarze Morza Bałtyckiego miejscami osiąga 70-100 procent, co oznacza, że żegluga może być możliwa tylko dzięki dużym lodołamaczom, a nie wszędzie są one dostępne. Silne ochłodzenie w kolejnych dniach w rejonie Skandynawii osłabnie i przesunie się nad wschodnią Europę aż siarczysty mróz sięgnie Polski. Mimo to, pokrywa lodowa na północnym i wschodnim Bałtyku niewiele się zmieni, zwłaszcza, że w trakcie drugiej dekady stycznia dwucyfrowy mróz wróci do północnej Europy.
Prognoza zasięgu i grubości lodu morskiego na Bałtyku między Zatoką Botnicką i Fińską, 7 stycznia 2024
Co ciekawe, nie tak dawno bo w lutym 2021 roku Bałtyk zamarzł na polskim wybrzeżu. Wiele osób skorzystało z okazji i chodziło po bardzo rzadko zamarzniętej tafli południowego Bałtyku o grubości co najmniej 5-15 cm na Pomorzu Zachodnim szczególnie w Międzyzdrojach. Zasięg występowania pokrywy lodowej na Bałtyku wraz z jego koncentracją i grubością publikuje łotewski instytut meteorologiczny pod egidą Komisji Europejskiej.
Źródło: DobraPogoda24.pl, Marine.meteo, Copernicus