| |
Zagrożenie!
Bałtyk zamarzł przy polskim wybrzeżu. Na specjalnej mapie sprawdzisz grubość, koncentracje i zasięg występowania pokrywy lodowej

Bałtyk zamarzł przy polskim wybrzeżu. Na specjalnej mapie sprawdzisz grubość, koncentracje i zasięg występowania pokrywy lodowej

Kilka dni temu informowaliśmy o rosnącej pokrywie lodowej na Morzu Bałtykiem, zwłaszcza na obszarze Zatoki Botnickiej. Informacje medialne obiegły również zdjęcia zamarzniętego Bałtyku na polskim wybrzeżu, szczególnie w rejonie Międzyzdrojów. Dzięki danym satelitarnym na specjalnej mapie możemy śledzić zasięg, grubość i koncentracje lodu na Morzu Bałtyckim. Dane te są prezentowane pod egidą Komisji Europejskiej.

Zamarznięty Bałtyk na polskim wybrzeżu. Pokrywa lodowa na Bałtyku w Międzyzdrojach, 14 lutego 2021. Autor zdjęcia: Piotr Pilek

Zamarznięty Bałtyk, pokrywa lodowa w Międzyzdrojach, 14-15 lutego 2021, zdjęcia i prognozy

Pokrywa lodowa na Bałtyku w Międzyzdrojach, 14 lutego 2021. Foto: Piotr Pilek

Zamarznięty Bałtyk Międzyzdroje, zdjęcia 14-15 lutego 2021

Satelity Sentinel wskazują na pokrywę lodową na polskim odcinku Bałtyku w Zatoce Puckiej i dalej wzdłuż Półwyspu Helskiego.

Pokrywa lodowa powstała również wzdłuż wybrzeża na Pomorzu Zachodnim, od okolic Grzybowa aż po niemieckie wybrzeże. Grubość pokrywy lodowej na tym obszarze osiąga od 5, do 15 cm.

Prognozowana grubość pokrywy lodowej wzdłuż polskiego i niemieckiego wybrzeża, 15 lutego 2021

Pokrywa lodowana na Morzu Bałtyckim, jak guby jest lód, gdzie największy lód w Polsce, luty 2021

Warto jednak dodać, że koncentracja lodu nie jest jednolita, dlatego miejscami pokrywa lodowa jest porozrywana i nie można po niech chodzić, bo jest niestabilna. Nadal występuje silny ruch wody podpowierzchniowej.

Prognozowana koncentracja pokrywy lodowej wzdłuż polskiego i niemieckiego wybrzeża, 15 lutego 2021

Pokrywa lodowa na polskim Bałtyku, zdjęcia, mapy, prognozy, 14-15 lutego 2021

Zupełnie inaczej jest na północy Bałtyku, szczególnie w Zatoce Botnickiej. Tutaj grubość lodu przekracza miejscami 50 cm. Bez lodołamaczy nie można przepłynąć.

Grubość pokrywy lodowej na północy Morza Bałtyckiego, 15 lutego 2021

Pokrywa lodowa na Bałtyku, gdzie zamarzło morze, 15 lutego 2021

Koncentracja pokrywy lodowej na północnym Bałtyku, 15 lutego 2021

Gdzie Bałtyk zamarzł, jaka jest grubość pokrywy lodowej, luty 2021

Grubość, koncentracje i zasięg występowania pokrywy lodowej na Bałtyku możesz sprawdzić na specjalnej stronie łotewskiego instytutu meteorologicznego.

DobraPogoda24, Marine Meteo


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!