| |
Zagrożenie!
Potężny mróz w Polsce. Temperatura spadła poniżej -25 stopni. Przewidzieliśmy to 2 tygodnie temu

Potężny mróz w Polsce. Temperatura spadła poniżej -25 stopni. Przewidzieliśmy to 2 tygodnie temu

Jako jedni z pierwszych w Polsce ze znacznym wyprzedzeniem, bo dwutygodniowym przewidzieliśmy w okolicach świąt Bożego Narodzenia potężny mróz z możliwymi spadkami temperatury poniżej -20 stopni C. Kilka dni temu po analizie synoptycznej stwierdziliśmy, że temperatura spadnie nawet do -25 st. C. Prognoza temperatury sprawdziła się co do joty. Zobaczcie gdzie było najzimniej i zanotowano najniższe temperatury.

Gigantyczna ujemna anomalia temperatury w Polsce i Europie minionej nocy 26/27 grudnia 2021

Potężny mróz w Polsce. Temperatura spadła poniżej -25 stopni, 27 grudnia 2021

To była wyjątkowo mroźna noc nawet jak na grudzień. Temperatura miejscami o 17-12 st. C. była niższa od normy wieloletniej.

Najzimniej na biegunie zimna w Małopolsce

Noc z niedzieli na poniedziałek 26/27 grudnia 2021 przyniosła najniższe temperatury podczas tej fali mrozu. Najniższą temperaturę -25,4 st. C. na wysokości 2m zanotowano na biegunie zimna w Kotlinie Orawsko - Nowotarskiej w Małopolsce. Przy gruncie było tutaj -28,4 st. C. To absolutnie najniższa temperatura w Polsce w dotychczasowym sezonie zimowym. Bardzo duży mróz -24,6 st. C. zanotowano także w Tyliczu w pobliżu Krynicy - Zdrój w woj. małopolskim.

Bardzo zimno było również na południu Podkarpacia w rejonie Bieszczadów. Na stacji IMGW w miejscowości Żebracze zanotowano co najmniej -23 st. C. W niedalekim Stuposianach było blisko -22 st. C.

Mróz zanotowany w Polsce na stacjach synoptycznych IMGW. Dane: Ogimet

Mróz w Polsce, gdzie było najzimniej w nocy 26/27 grudnia 2021. Pomiary na stacjach IMGW

Spośród stacji synoptycznych IMGW ulokowanych w większych miastach, wyjątkowo niską temperaturę prawie -20 st. C. zanotowano w Pile. Przy gruncie było tutaj jeszcze zimniej, bo temperatura spadła do -27 stopni!

Mróz zanotowany przy gruncie na stacjach IMGW w Polsce, noc 26/27 grudnia 2021

Mróz w Polsce, grudzień 2021. Gdzie było najzimniej

Lokalnie spadki temperatur były większe, gdyż często w czasie rozpogodzeń o ostatecznym spadku decyduje ukształtowanie terenu i słaby wiatr. W dolinach zawsze jest chłodniej. Przykładowo na naszej stacji w Rzeszowie było minimalnie -17,5 st. C., a na oficjalnej stacji na lotnisku w Jasionce -17,1 st. C.

Mróz w Polsce osłabnie

Za nami apogeum mrozu w Polsce podczas tej grudniowej fali zimna. Kolejne noce będą przynosić coraz wyższe temperatury, gdyż na przełomie starego i nowego roku w prognozie długoterminowej spodziewamy się ocieplenia. Najbliższa noc lokalnie przyniesie spadek temperatury w Polsce do około -17/-8 st. C., zwłaszcza w rejonach większych przejaśnień i rozpogodzeń.

Prognozowana temperatura w Polsce, noc 27/28 grudnia 2021

Prognoza temperatury w Polsce. Mapa mrozu, noc 27/28 grudnia 2021

Minione święta w Polsce były więc wreszcie przeważnie mroźne i często śnieżne. Przy słabym wietrze mieliśmy znakomitą pogodę do spacerów i robienia zdjęć. Również wieczorem i w nocy piękny zimowy i świąteczny nastrój zachęcał do spacerów.

Świąteczny wieczór w rejonie Stalowej Woli. Foto: DobraPogoda24.pl, 26 grudnia 2021

Silny mróz w Polsce, pomiary temperatury 26-27 grudnia 2021

Minusem wieczorem oraz w nocy była fatalna jakość powietrza, gdyż przy silnej inwersji nawet 6 st. C. na wysokości zaledwie 180m, były znakomite warunki do kumulacji zanieczyszczeń.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Monia

Gratulacje za sprawdzoną prognozę!

27 grudzień 2021 - 11:20
Odpowiedz