| |
Zagrożenie!
Silny mróz i śnieżyca wróci do Polski. Temperatura spadnie poniżej -20 stopni. Prognozy coraz pewniejsze

Silny mróz i śnieżyca wróci do Polski. Temperatura spadnie poniżej -20 stopni. Prognozy coraz pewniejsze

Z wielkim zapałem śledzimy prognozy wskazujące na silną falę mrozu, jaka ponownie zacznie się zakradać do Polski na przełomie drugiej i trzeciej dekady grudnia 2021. Mroźno zrobi się szczególnie z upływem ostatniej dekady miesiąca. Sporo na to wskazuje, że temperatura w Polsce spadnie poniżej -20 stopni. Do tej pory mróz, zwłaszcza na północy, północnym wschodzie oraz na południu kraju w rejonach podgórskich osiągał -17/-10 st. C. Kolejna fala mrozu, a co za tym idzie powiewu zimy ma być silniejsza. Wraz ze spadkiem temperatury i coraz większym napływem powietrza arktycznego zaczną powracać opady śniegu. Możliwa będzie również śnieżyca.

Wstępnie prognozowane prawdopodobieństwo opadów śniegu w Europie i Polsce, 22 grudnia 2021

Silny mróz i śnieżyca wróci do Polski. Prognoza temperatury i opadów śniegu, grudzień 2021

Zanim dotrze silne ochłodzenie do Polski, to w najbliższych dniach czeka nas krótkie ocieplenie z postępującą odwilżą od zachodu kraju. Wraz z przebudową sytuacji barycznej nad Europą i powstaniem trwalszej blokady wyżowej na Atlantyku i pojawieniem się układów niżowych nad Rosją, ponownie do wschodniej i środkowej Europy, w tym do Polski zacznie płynąć coraz zimniejsze powietrze arktyczne. To zimne powietrze prawdopodobnie w drugiej połowie grudnia dotrze również nad południową Europę. Zdecydowany spadek temperatury, będzie możliwy szczególnie od około 23 grudnia (+/- 1 dzień).

Wstępnie prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, okres 21-26 grudnia 2021

Silny mróz i śnieżyca w Polsce wróci w drugiej połowie grudnia 2021. Prognoza opadów śniegu i temperatury do 26 grudnia 2021

Ochłodzenie wróci więc do Polski przed świętami Bożego Narodzenia lub w tych okolicach. Wraz z napływem zimnego powietrza ponownie zacznie rosnąć prawdopodobieństwo opadów śniegu. Ich ryzyko wystąpienia przed świętami sięga obecnie 50-85% w Polsce, a więc jest znaczne.

Wstępnie prognozowane prawdopodobieństwo opadów śniegu w Polsce i Europie, Boże Narodzenie, 25 grudnia 2021

Prognoza opadów śniegu w Boże Narodzenie, 25 grudnia 2021 w Polsce

W 3 dekadzie grudnia czeka nas powrót całodobowego mrozu na przeważającym obszarze Polski. Z uwagi na to, że główny strumień arktycznego powietrza napłynie z północy i północnego wschodu, to najniższe temperatury wystąpią szczególnie we wschodniej i południowej Polsce, zwłaszcza w czasie nocnych przejaśnień i rozpogodzeń. Trend możliwego napływu zimnego powietrza doskonale aktualnie widać na prognozach długoterminowych dla wybranych lokalizacji w Polsce. Jednym z regionów, gdzie będą notowane najniższe temperatury w Polsce w ostatniej dekadzie grudnia mają być Bieszczady.

Prognozowane prawdopodobieństwo temperatury w Cisnej na Podkarpaciu, od 13, do 29 grudnia 2021

Mróz i śnieg wróci do Polski. Fala ochłodzenia w grudniu 2021, prognoza temperatury do 29 grudnia 2021

Kolejnym regionem, gdzie będzie notowany silny mróz ma być Podhale. Również tutaj temperatura może spaść poniżej -20 st. C.

Prognozowane prawdopodobieństwo temperatury w Zakopanem w Małopolsce, od 13, do 29 grudnia 2021

Silny mróz i śnieżyce w Polsce. Prognoza temperatury od 14, do 29 grudnia 2021. Jakie będą święta w górach

Krótko mówiąc, miłośnicy zimy śmiało mogą planować spędzenie świąt w rejonach podgórskich. Śnieg i mróz jest pewny. Również na pozostałym obszarze kraju, szczególnie we wschodniej połowie Polski będzie silny mróz z szansą na opady śniegu. Na dokładne prognozy na poszczególne dni jeszcze jest za wcześnie, ale trend pogodowy ze znacznym ochłodzeniem w 3 dekadzie grudnia jest coraz pewniejszy. Sytuację pogodową non stop monitorujemy. Będziemy informować o szczegółach w kolejnych prognozach.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!