| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Zima w Polsce ustąpi. Silne ocieplenie w Sylwestra i Nowy Rok

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Zima w Polsce ustąpi. Silne ocieplenie w Sylwestra i Nowy Rok

Do Polski dotarła mroźna i śnieżna zima, jaką zapowiadaliśmy w 3 dekadzie grudnia. Najnowsza pogoda długoterminowa na 16 dni przewiduje jednak zmiany. Siarczysty mróz i pojawiające się w minionych dniach śnieżyce ustąpią. Zima wycofa się z Polski poza rejonami górski. Z zachodu i południowego zachodu dotrze silniejsze ocieplenie związane z ruszeniem cyrkulacji strefowej. Szczególnie ciepło zapowiada się pogoda w Sylwestra i Nowy Rok. W czasie przechodzenia niżów ze strefami frontowymi, zamiast śniegu zaczną się częściej pojawiać opady deszczu, początkowo również opadów marznących. Spodziewamy się przejściowo także nasilenia wiatru.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognoza temperatury w Polsce, od 26 grudnia, do 10 stycznia 2022

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski, od 26 grudnia, do 10 stycznia 2022. Zima ustąpi, wkroczy ocieplenie w Sylwestra i Nowy Rok

Mroźne arktyczne powietrza w kolejnych dniach, będzie stopniowo spychane na wschód i północny wschód Polski, ale nie będzie to zjawisko gwałtowne. Po apogeum mrozu najbliższej nocy 26/27.12 z każdym następnym dniem mróz będzie lżejszy. Najdłużej ujemne temperatury przez całą dobę utrzymają się na wschodzie i północnym wschodzie Polski. Silnego ocieplenia oczekujemy szczególnie na przełomie starego i nowego roku, czyli dokładnie w Sylwestra i Nowy Rok. Temperatura maksymalna w zależności od regionu może wtedy wzrosnąć na znacznym obszarze kraju do około 5-12 st. C.

Pogoda długoterminowa. Prognoza anomalii temperatury w Polsce i Europie, między 31 grudnia - 5 stycznia 2022

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognoza anomalii temperatury w Polsce i Europie, od 31 grudnia, do 5 stycznia 2022

Pokrywa śnieżna wraz ze wzrostem temperatury i pojawieniem się frontów z opadami deszczu zacznie dość szybko topnieć. Zimowe klimaty powinny się jednak dalej utrzymać w górach, gdzie śniegu jest sporo miejscami powyżej 50-100 cm.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognozowane średnie ciśnienie w Polsce i Europie, za okres do 4 stycznia 2022

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognoza ciśnienia w Polsce, do 4 stycznia 2022

Prognoza ciśnienia wskazuje, że w kolejnych dniach otworzy się korytarz do uruchomienia cyrkulacji strefowej. Polska będzie się znajdować w obszarze pomiędzy zatoką niżową związaną z głębokim obszarem niskiego ciśnienia nad Atlantykiem i skrajem wyżu znad południowej Europy. Taki układ baryczny zacznie nam przynosić zmienną pogodę, zwłaszcza od okresu pod koniec starego i na początku nowego roku. Wkroczy wtedy do Polski silne ocieplenie, pojawią się opady i wzrośnie prędkość wiatru. Zimę zastąpi jesień.

Pogoda długoterminowa. Prognoza sumy opadów w Polsce, do 3 stycznia 2022

Pogoda długoterminowa dla Polski. Prognoza sumy opadów do 3 stycznia 2022

Sumy opadów na najbliższy tydzień nie są szczególnie duże, ale od około 28-31 grudnia zaczną stopniowo do Polski z zachodu wkraczać fronty atmosferyczne z opadami deszczu, początkowo przejściowo w obszarze z niższą temperaturą również deszczu ze śniegiem, śniegu i lokalnie deszczu marznącego. Za frontami coraz śmielej będzie napływać łagodniejsze i cieplejsze powietrze polarne morskie, a zima z Polski zacznie się wycofywać na wschód i północny wschód.

Pogoda na 16 dni dla wybranych miast w Polsce

Trend pogody długoterminowej na 16 dni tym razem dla wybranych miast prezentujemy na podstawie wiązek z modelu GEM, który w ostatnich dniach najlepiej prognozuje nocny mróz. Prognoza ta jednoznacznie potwierdza czekające nas ocieplenie, aczkolwiek przed nami jeszcze kilka dni zimowych ze słabnącym mrozem przed końcem roku.

Pogoda na 16 dni dla Krakowa. Prognoza temperatury i opadów, do 11 stycznia 2022

Pogoda na 16 dni dla Krakowa, prognoza pogody do 11 stycznia 2022

Pogoda na 16 dni dla Warszawy

Pogoda na 16 dni dla Warszawy. Prognoza temperatury, od 26 grudnia, do 11 stycznia 2022

Pogoda na 16 dni dla Rzeszowa

Pogoda na 16 dni dla Rzeszowa. Prognoza temperatury do 10 stycznia 2022

Krótko mówiąc, przed nami jeszcze kilka dni zimowych. Mróz w następnych dniach zelżeje, a przed końcem roku ustąpi poza lokalnymi przymrozkami w nocy. W okolicach Sylwestra i Nowego Roku wkroczy główna fala spodziewanego ocieplenia. Śnieg na nizinach stopnieje, pojawią się również miejscami opady deszczu i silniejsze porywy wiatru. Zima z pewnością jeszcze powróci w trakcie stycznia, ale o tym dowiecie się więcej w stosownym czasie.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Zdzichu

Szkoda, ta piękna zima mogłaby zostać do wiosny. Nie mam nic przeciwko.

26 grudzień 2021 - 10:40
Odpowiedz