| |
Zagrożenie!
Potężne wichury przyniesie głęboki cyklon. Wiatr przekroczy 130 km/h. Ciśnienie spadnie poniżej 960 hPa

Potężne wichury przyniesie głęboki cyklon. Wiatr przekroczy 130 km/h. Ciśnienie spadnie poniżej 960 hPa

Po świętach do Polski dotarło ochłodzenie z opadami deszczu i śniegu w górach, ale także z silnym wiatrem. Naszą uwagę przykuwa obecnie prognozowany głęboki cyklon, który w tym tygodniu przyniesie potężne wichury w północno zachodniej Europie, z wiatrem nawet powyżej 130 km/h. Pośrednio wpłynie także na warunki pogodowe w naszym kraju, bo spowoduje kolejne znaczne ocieplenie. Ciśnienie w centrum żywiołu spadnie poniżej 960 hPa.

Prognozowane położenie głębokiego cyklonu z zasięgiem wichury w Europie w rejonie Wysp Brytyjskich, 6 kwietnia 2024

Głęboki cyklon przyniesie potężne wichury w Europie kwiecień 2024, wpłynie na pogodę w Polsce

W ostatniej prognozie długoterminowej wspominaliśmy, że obecne ochłodzenie nie potrwa długo w Polsce, bo po kilku dniach czeka nas ponowny wzrost temperatur ze znacznym wzrostem szczególnie w okolicach kolejnego weekendu. Będzie to możliwe z powodu odpowiedniego układu barycznego nad Europą. Najnowsze prognozy potwierdzają, że nad wschodnim Atlantykiem dojdzie do rozwoju głębokiego cyklonu, który wędrując z południa w rejon Wysp Brytyjskich i jednocześnie kręcąc się odwrotnie do wskazówek zegara będzie zaciągał ciepłe powietrze z południa w głąb środkowej Europy.

Prognozowane położenie prądu strumieniowego w Europie w osi wichury, 6 kwietnia 2024

Wichury uderzą w Europie, wpłyną na pogodę w Polsce, prąd strumieniowy kwiecień 2024

Sprawdziliśmy wszystkie dostępne modele pogodowe i każdy z nich przewiduje rozwój głębokiego cyklonu. Model GFS wskazuje nawet na spadek ciśnienia poniżej 950 hPa, a pozostałe modele nieco powyżej 960 hPa. Możemy więc przyjąć średnią, gdyż model amerykański raczej przeszacowuje głębokość cyklonu, a to oznacza, że rzeczywiste ciśnienie w centrum żywiołu spadnie w okolice 955 hPa. Rozwojowi dynamicznej i głębokiej cyklogenezy będzie sprzyjać oś prądu strumieniowego, która dokładnie znajdzie się w rejonie cyklonu.

Prognoza zasięgu wichury w Europie, 6 kwietnia 2024. Model ICON

Potężne wichury w Europie w rejonie Wysp Brytyjskich kwiecień 2024, wpłyną na pogodę w Polsce

Generalnie spodziewamy się, że omawiany cyklon przyniesie silne załamanie pogody między 6-7 kwietnia szczególnie w rejonie Irlandii i Wielkiej Brytanii po Wyspy Owcze, a także na tym obszarze w głębi morza i oceanu. Wiatr w porywach na lądzie miejscami osiągnie około 80-130 km/h, a lokalnie w górach oraz na otwartych wodach morza znacznie więcej. Wstępne wyliczenia wskazują nawet około 150 km/h. Wichurom będą towarzyszyć ulewy i lokalne burze.

Sprawdź także: Wichury uderzyły w Polsce. Wiatr halny złamał drzewa i zerwał dachy. Zginęło 5 osób

Prognozowane położenie cyklonu z wichurami i ulewami w rejonie północno zachodniej Europy, 6 kwietnia 2024

Głęboki cyklon załamie pogodę w Europie, wichury z wiatrem 130 km/h kwiecień 2024

Zwróćmy uwagę na obszar na wschód od centrum cyklonu. Pojawi się obszar podwyższonego ciśnienia, w który będzie zaciągane ciepłe powietrze w głąb środkowej Europy, w tym do Polski. Z tego powodu ponownie bardzo ciepło zrobi się w naszym kraju. Krótko mówiąc - kolejny weekend przyniesie letnie temperatury. Zupełnie inaczej w tym okresie będzie w północno zachodnich regionach kontynentu, gdzie uderzą wichury i ulewy. Cyklon z silnym wiatrem pod koniec tygodnia sięgnie także Skandynawii, gdzie dodatkowo przyniesie śnieżyce.

Prognoza zasięgu wichury w północno zachodniej Europie, 7 kwietnia 2024

Wichury uderzą w Europie, wiatr przekroczy 130 km/h kwiecień 2024

Jeżeli chodzi o silny wiatr, to ten cyklon nie przyniesie wichury w Polsce. Wiatr będzie umiarkowany i okresami silniejszy, ale od 4, do co najmniej 10 kwietnia nie będzie stanowił już powszechnego zagrożenia w kraju. Wcześniej, do 3 kwietnia spodziewamy się okresami silnego wiatru w naszym kraju, ale jest on związany z przejściem innego cyklonu nad północno wschodnią Europę.

Czytaj także: Pogoda długoterminowa na 16 dni. Temperatury będą zaskakiwać w Polsce

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!