| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Potężne ochłodzenie, czy fala gorąca w kwietniu? Temperatury będą zaskakiwać

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Potężne ochłodzenie, czy fala gorąca w kwietniu? Temperatury będą zaskakiwać

Pytacie, czy fala ciepła przeciągnie się na kwiecień, a może wkrótce będzie zimno z nawrotem mrozu i śniegu w kwietniu? Najnowsza pogoda długoterminowa na 16 dni przewiduje zaskakujące temperatury w Polsce w pierwszej połowie miesiąca. Będzie nie tylko wiosennie ciepło, ale okresami i miejscami znowu zrobi się gorąco, bo temperatury przekroczą 25 st. C. i poczujemy podmuch wczesnego lata. Okresy ochłodzenia będą krótkie, a to oznacza, że wegetacja roślin nie będzie istotnie hamować.

Prognoza zakresu temperatury maksymalnej w Polsce do 15 kwietnia 2024

Pogoda długoterminowa na 16 dni, ochłodzenie, czy fala gorąca, prognoza temperatury do 15 kwietnia 2024

Ostatnie dni w Polsce przynoszą niezwykle wysokie temperatury, bo w wielu regionach notujemy ponad 20-26 st. C., a lokalnie padł nowy rekord absolutnej temperatury maksymalnej dla marca. Nowy tydzień również rozpoczniemy od wysokich temperatur na poziomie około 19-26 st. C. Chłodniej będzie głównie na północy wzdłuż wybrzeża. Do 2 kwietnia nad kraj wkroczy jednak chłodny front z niżem, który przyniesie ulewy, miejscami burze i opady śniegu w górach. Na południu kraju, zwłaszcza w rejonach podgórskich przed uaktywnieniem frontu spodziewamy się nadal bardzo silnego wiatru halnego nazywanym także fenowym.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres 6-8 kwietnia 2024

Pogoda długoterminowa na 16 dni, anomalia temperatury do 8 kwietnia 2024

Przechodzący front z niżem ściągnie ochłodzenie do Polski, które poczujemy między 2-4 kwietnia, gdy miejscami na północy kraju temperatury nie przekroczą kilku st. C., ale również na południu i zachodzie kraju będzie chłodniej i już poniżej 20 st. C. Dodatkowo w nocy między 2-3 kwietnia na północy kraju, zwłaszcza między wschodnim Pomorzem, Warmią i Suwalszczyzną może popadać śnieg i deszcz ze śniegiem. Od 5 kwietnia spodziewamy się ponownego wzrostu temperatur maksymalnych w Polsce z apogeum tego ocieplenia w okolicach kolejnego weekendu. Niewykluczone, że lokalnie na południu, zwłaszcza w Małopolsce zanotujemy nawet około 27-28 st. C.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana suma opadów w Polsce do 8 kwietnia 2024

Pogoda długoterminowa, suma opadów w Polsce do 8 kwietnia 2024

W kolejnych dniach powrócą okresami opady deszczu, ale także burze do Polski. Popada, zwłaszcza między 1-2 kwietnia, na północy i północnym zachodzie szczególnie wzdłuż środkowego i zachodniego wybrzeża, ponadto w poniedziałek wieczorem oraz w nocy na wtorek między południowymi, wschodnimi, centralnymi, południowo wschodnimi i północno wschodnimi regionami kraju. W tym okresie spadnie również śnieg w górach, zwłaszcza w Tatrach po lokalnie wysokie Bieszczady. We wtorek 2 kwietnia strefa frontowa z opadami deszczu będzie zalegać na całej długości we wschodnich regionach kraju z tendencją odsuwania na wschód, a na pozostałym obszarze miejscami popada przelotnie. W kolejnych dniach opady będą mieć w Polsce charakter przelotny i wystąpią miejscami, zwłaszcza między 4-5 kwietnia, lokalnie dodatkowo z burzami.

Sprawdź także: Padł rekord temperatury w Polsce. Lato pojawiło się już w marcu

Pogoda na 16 dni dla Warszawy. Prognoza zakresu temperatury i prawdopodobieństwa opadów do 14 kwietnia 2024

Pogoda na 16 dni dla Warszawy, prognoza temperatury i opadów do 14 kwietnia 2024

Przedstawiony trend prognozy długoterminowej potwierdzają bieżące dane wiązek z temperaturami i opadami. Widać wyraźnie, że obecne ocieplenie utrzyma się do 1 kwietnia, następnie między 2-4 kwietnia temperatury spadną, a od 5 kwietnia spodziewamy się kolejnego wzrostu temperatur na znacznym obszarze kraju ponownie powyżej 20 st. C., a miejscami nawet przejściowo powyżej 25 st. C., zwłaszcza na południu. Ponownie nieco chłodniej zrobi się w trakcie drugiej dekady kwietnia, ale bez żadnej rewolucji, bo temperatury będą nadal powyżej normy lub okresami w jej pobliżu.

Pogoda na 16 dni dla Krakowa

Pogoda na 16 dni dla Krakowa, prognoza temperatury i opadów do 14 kwietnia 2024

W prognozach w pierwszej dekadzie kwietnia nie widać również znacznego ryzyka nocnych przymrozków. Miejscami w nowym tygodniu wystąpią w trakcie ochłodzenia lokalnie w rejonach podgórskich, ponadto kilkustopniowy mróz będzie możliwy między głównie 3-4 kwietnia na północnym wschodzie Polski. Będą to jedynie incydenty. Średnia dobowa temperatur nadal będzie w skali całego omawianego okresu powyżej normy, często z termiczną ciepłą wiosną, a okresami i miejscami nawet z podmuchem termicznego lata. Do końca pierwszej dekady kwietnia, przyroda buchnie i rozkwitnie niemal w całym kraju.

Czytaj również: Ogromna śnieżyca zakorkuje drogi. Nawrót zimy przyniesie 100 cm śniegu

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!