| |
Zagrożenie!
Potężne ocieplenie sięgnie Polski. W Święta będzie cieplej niż w Hiszpanii. Możliwy rekord temperatury

Potężne ocieplenie sięgnie Polski. W Święta będzie cieplej niż w Hiszpanii. Możliwy rekord temperatury

Do Polski z południa zbliża się potężna fala ocieplenia, która przypadnie na przełomie marca i kwietnia, czyli w sam raz na Święta Wielkanoce. Chyba lepiej nie mogliśmy trafić z pogodą. Będzie nie tylko wyjątkowo ciepło, ale także często pogodnie. Przelotnie popada i zagrzmi tylko miejscami. Mało tego, w naszym kraju będzie cieplej niż w Hiszpanii, gdzie spadnie śnieg, ponadto niewykluczony jest rekord temperatury dla marca. Czeka nas niezwykły okres, który zakończy przejście chłodnego frontu między poniedziałkiem i wtorkiem.

Potężna fala ciepła sięgnie Polski. Prognozowana temperatura, 30 marca 2024

Potężna fala ciepła sięgnie Polski, będzie cieplej niż w Hiszpanii w Święta Wielkanocne 2024, padnie rekord temperatury

Głównego ocieplenia spodziewamy się między 30 marca i 1 kwietnia. Wówczas temperatury maksymalne na znacznym obszarze kraju przekroczą 18-25 st. C. Chłodniej będzie jedynie miejscami na północy ze względu na oddziaływanie Morza Bałtyckiego, zwłaszcza na Półwyspie Helskim. Ciepła masa powietrza zwrotnikowego z pyłem saharyjskim już zaczyna docierać do kraju. Z tego względu możemy liczyć na nietypowy wzrost temperatur, ale z powodu obecności pyłu nie będzie dominować czyste błękitne niebo.

Silne ocieplenie prognozowane w Polsce, 31 marca 2024

Potężna fala ciepła przyniesie wczesne lato w Polsce, będzie cieplej niż w Hiszpanii 31 marca 2024

W przypadku obecności pyłu saharyjskiego, niebo jest często zmatowione i mleczne. W ten sposób pył nieco ogranicza i zmniejsza promieniowanie słoneczne docierające do powierzchni ziemi, ponadto, głównie w czasie opadów deszczu opada brudząc powierzchnie. Nie zmienia to jednak faktu, że przed nami niezwykle ciepłe Święta i generalnie najcieplejszy okres od początku roku. Już w najbliższą sobotę na południu Polski, zwłaszcza w Małopolsce pojawi się szansa na zbliżenie do ustanowienia nowego rekordu temperatury maksymalnej dla marca w naszym kraju. Jest spora szansa, że lokalnie temperatura sięgnie nawet 24-26 st. C. przy wsparciu ciepłego wiatru fenowego. Aktualny rekord wynosi 25,6 st. C.

Święta Wielkanocne w Polsce będą cieplejsze niż w Hiszpanii. Prognozowana temperatura na Półwyspie Iberyjskim, 31 marca 2024

Potężna fala ciepła w Polsce, cieplej niż w Hiszpanii pod koniec marca w Wielkanoc 2024

Co ciekawe, w okresie świąt na przełomie marca i kwietnia, w Polsce będzie cieplej niż w zazwyczaj cieplejszej Hiszpanii. Gdy w naszym kraju będziemy notować miejscami nawet 20-25 st. C., to w tym kraju na znacznym obszarze będzie zaledwie kilka st. C. poza wschodnim wybrzeżem, a ponadto na terenach wyżej położonych nawet popada śnieg. To jest właśnie specyfika obecnego układu barycznego nad Europą, który spowoduje adwekcje ciepłego powietrza z południa do centrum kontynentu, w tym do Polski, gdyż cyklony z zachodu i południa kontynentu, a także znad Atlantyku będą pompować w obszar wyżowy ciepłe powietrze.

Sprawdź także: Pogoda długoterminowa na kwiecień 2024. Nawrót zimy przyniesie śnieżyce i mróz?

Prognozowana anomalia temperatury w Europie między Polską i Hiszpanią, 31 marca w Wielkanoc 2024

Potężna fala ciepła w Polsce, wczesne lato, cieplej niż w Hiszpanii, 31 marca 2024 anomalia w Europie

Omawianą sytuację doskonale widać na prognozie anomalii temperatury, która wskazuje przewidywane odchylenie względem normy wieloletniej. W czasie, gdy w Polsce będziemy mieć temperatury maksymalne nawet o 10-16 st. C. powyżej normy, to w Hiszpanii anomalia będzie ujemna o około 4-10 st. C. Sytuacja jest więc nietypowa i zdarza się bardzo rzadko o tej porze roku. Aby uzmysłowić nam z jak silnym ociepleniem będziemy mieć do czynienia w najbliższych dniach, to warto również odnieść się do terminu termicznego lata. To już będą nie tylko dni z bardzo ciepłą wiosną, ale z podmuchem wczesnego lata o którym mówimy, gdy średnia temperatura dobowa przekracza 15 st. C., a między 30 marca i 1 kwietnia, zwłaszcza miejscami na południu, w centrum i wschodzie kraju będą regiony ze średnią nawet 16-18 st. C.

Silna fala ciepła w Polsce. Prognozowana temperatura, 1 kwietnia 2024

Potężna fala ciepła w Polsce, podmuch wczesnego lata, cieplej niż w Hiszpanii 1 kwietnia 2024

Potężne ocieplenie w Polsce utrzyma się do 1 kwietnia, czyli dokładnie do drugiego dnia świąt w Lany Poniedziałek. Następnie między poniedziałkiem i wtorkiem przejdzie aktywny front chłodny z opadami deszczu i burzami, lokalnie z gradem i silnym wiatrem. Po jego przejściu, od 2 kwietnia będzie chłodniej, ale i tak nadal będziemy mieć regiony z temperaturami kilkunastu st. C., zwłaszcza na zachodzie i południu kraju.

Czytaj także: Przejdą potężne śnieżyce. Spadnie 50 cm śniegu. Podmuch zimy zakorkuje i zasypie drogi

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!