| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na kwiecień 2024. Nawrót zimy przyniesie śnieżyce i mróz? Prognozy rozwiewają wątpliwości

Pogoda długoterminowa na kwiecień 2024. Nawrót zimy przyniesie śnieżyce i mróz? Prognozy rozwiewają wątpliwości

Wkrótce rozpocznie się drugi miesiąc meteorologicznej wiosny i pytacie, czy będzie ciepły i często pogodny, a może chłodny i deszczowy z nawrotami śnieżnej i mroźnej zimy? Pogoda długoterminowa na kwiecień 2024 dla Polski przedstawia trend, który jednoznacznie wskazuje, jaka czeka nas anomalia temperatury oraz, czy zima ze śnieżycami i całodobowym mrozem jest jeszcze realna.

Pogoda na kwiecień 2024. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie

Pogoda długoterminowa na kwiecień 2024, wróci śnieżna i mroźna zima, czy będzie ciepło w Polsce

Przegląd prognoz na kwiecień rozpoczniemy od prognozowanej anomalii temperatury, która wskazuje ogólny trend pogodowy pod względem termicznym. Trzeba przyznać, że ostatnie wydania sezonowych prognoz amerykańskiego modelu CFSv2 są poprawne. Z najnowszej prognozy wynika, że kwiecień będzie kolejnym w tym roku miesiącem ze średnią temperatura powyżej normy o około 2-4 st. C. To oznacza, że nie ma szans na nawrót prawdziwej zimy z trwalszą pokrywą śnieżną i całodobowym mrozem na nizinach.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres 8-15 kwietnia 2024

Pogoda na kwiecień, prognoza temperatury do 15 kwietnia 2024 w Polsce i Europie

Dodatnią anomalię temperatury w ujęciu całego kwietnia wskazuje również europejski model ECMWF. Według jego najnowszych wyliczeń, średnia temperatura będzie o około 1-2 st. C. powyżej normy, co oznacza, że temperatury według tego modelu mają być niższe względem drugiego ważnego amerykańskiego modelu sezonowego.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia temperatury dla Polski i Europy za okres 16-22 kwietnia 2024

Pogoda długoterminowa, prognoza temperatury w Polsce i Europie do 22 kwietnia 2024

Norma temperatur w kwietniu w Polsce, waha się od 6,9 st. C. w Łebie przez 7,9 st. C. w Olsztynie, 9,2 st. C. w Warszawie, do 9,7 st. C. we Wrocławiu. Oznacza to, że prognozowane odchylenie, czyli przewidywana anomalia ma podnieść te wartości w wielu regionach o około 1-4 st. C. w skali całego miesiąca. Dane te są jedynie możliwym realnym trendem prognoz, który jeszcze ulegnie korektom, ale nie zmienia to faktu, że wskazuje jednoznaczny trend, który mówi, że w kwietniu również temperatura w Polsce ma być powyżej normy.

Sprawdź także: Noc przyniesie ulewy i wichury. Spadnie ponad 20 litrów wody. Będzie fala na froncie

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres 23-29 kwietnia 2024

Pogoda długoterminowa na kwicień 2024, prognoza temperatury do 29 kwietnia w Polsce i Europie

Oczywiście w omawianym okresie zdarzą się również dni wyraźnie chłodniejsze, nawet z przymrozkami w nocy, ale prognoza sezonowa wskazuje, że nie będą to okresy długotrwałe i najczęściej będą się ograniczać do kilku dni, co w najgorszym przypadku w dłuższym okresie liczącym przykładowo tydzień, co najwyżej spowoduje zejście średniej w tym okresie do okolic normy termicznej. Generalnie, co najmniej do połowy kwietnia nie widać obecnie większego i silniejszego ochłodzenia w Polsce. Temperatury maksymalne w zależności od regionu, dnia i układu barycznego, będą się wahać często powyżej 8-20 st. C. Przyroda będzie się więc nadal budzić chętnie do życia, tym bardziej, że nie widać licznych i częstych przymrozków hamujących wegetację.

Pogoda długoterminowa na kwiecień 2024. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie

Pogoda długoterminowa na kwiecień 2024, prognoza ciśnienia w Polsce i Europie

Nasuwa się jeszcze jedno pytanie, czy kwiecień będzie często pogodny lub deszczowy? Z prognozy anomalii ciśnienia wynika, że decydujący wpływ na warunki atmosferyczne, będzie mieć pole niżowe z zachodniej Europy oraz wschodniego Atlantyku. W takiej sytuacji należy się liczyć z częstszym przechodzeniem frontów atmosferycznych niosących przelotne opady deszczu i czasami burze, ale utrzyma się przez to także przewaga adwekcji łagodnych mas powietrza. Sumy opadów na ogół przekroczą normę lub będą w pobliżu normy. Podsumowując - kwiecień przyniesie temperaturę powyżej normy. Okresów chłodnych, w tym z przymrozkami będzie raczej niewiele. Nawroty zimowej pogody ze śniegiem i krupą śnieżną będą rzadkie i ograniczone pod względem zasięgu. Średnia temperatur ma być często w zakresie termicznej wiosny, a chwilami nawet bardziej zbliżona do lata. Chwile ze słońcem będą się dość często przeplatać z przelotnymi opadami, a przejściowo również z burzami. Aura na ogół będzie sprzyjać wegetacji roślin.

Czytaj również: Lato poczujemy wcześniej. Padnie rekord temperatury sprzed 50 lat? Bomba ciepła namiesza w pogodzie

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!