| |
Zagrożenie!
Potężne ochłodzenie zbliża się do Polski. Górny niż namiesza w pogodzie. Temperatura spadnie o kilkanaście stopni

Potężne ochłodzenie zbliża się do Polski. Górny niż namiesza w pogodzie. Temperatura spadnie o kilkanaście stopni

W Polsce aktualnie odczuwamy duże przedświąteczne ocieplenie, bo temperatura w wielu regionach miejscami wzrośnie do około 19-23 stopni C. Przed nami jednak potężne ochłodzenie, które akurat przypadnie w okresie świąt Wielkanocy. Duże ochłodzenie spowoduje niż górny z kroplą chłodu. Współdziałając z wyżem znad Skandynawii zaciągnie chłodne powietrze, ponadto miejscami wystąpią w Wielkanoc i Lany Poniedziałek przelotne mieszane opady szczególnie we wschodniej i południowej Polsce. Temperatura między aktualnym ociepleniem, a świątecznym ochłodzeniem spadnie w wielu regionach nawet o kilkanaście stopni. Z dnia na dzień zrobi się zimno i znowu, będziemy musieli wrócić do cieplejszych kurtek.

Prognozowane położenie górnego niżu w rejonie pogranicza Polski, Białorusi i Ukrainy oraz wyżu nad Skandynawią, 18 kwietnia 2022

Po ocieleniu potężne ochłodzenie w Polsce przez górny niż. Temperatura spadnie w Wielkanoc 2022 o kilkanaście stopni

Różnica między aktualną temperaturą, a tymi, które zanotujemy w święta, zwłaszcza we wschodniej połowie kraju będzie znacząca o czym świadczą również prognozy anomalii adwekcji powietrza.

Prognozowana anomalia temperatury napływającej do Polski na wysokości 1,5 km, 14 kwietnia 2022

Potężne ochłodzenie w święta wielkanocne 2022 dotrze do Polski. Niż górny namiesza w pogodzie

Niż górny jest specyficzny, bo wpływa na warunki pogodowe, ale nie jest on zazwyczaj widoczny na mapie synoptycznej, gdyż wskazuje ona wyraźne układy baryczne w dolnej troposferze. Niedoświadczony synoptyk taki niż może nie zauważyć, a przez to trudniej będzie wskazać prawidłowy trend w prognozie długoterminowej. Górny niż znajdziemy na specjalistycznych mapach pogodowych. Jest on dobrze widoczny na poziomie 550 hPa, czyli na wysokości izobarycznej nieco ponad 5 km nad powierzchnią Ziemi.

Prognozowana anomalia temperatury na wysokości 1,5 km, 17 kwietnia 2022

Pogoda. Niż górny załamie pogodę w Wielkanoc i Lany Poniedziałek 2022

Górny niż jest często odciętym ośrodkiem barycznym z wyraźną kroplą chłodu. To oznacza, że często jest blokowany przez układy wyżowe i musi się wypełnić, zanim pogoda się zmieni. Z tego powodu podczas świąt miejscami wystąpią rozproszone przelotne, ale niezbyt liczne opady deszczu, deszczu ze śniegiem, śniegu, a nawet krupy śnieżnej, głównie na wschodzie i południu kraju. Znacznie lepsza pogoda w święta jest prognozowana na zachodzie i północy Polski, gdzie wygra wpływ wyżu, ale będzie chłodno, jak na kwiecień.

Wstępnie prognozowana temperatura maksymalna w Polsce, 17 kwietnia 2022

Niż górny namiesza w pogodzie, będzie potężne ochłodzenie w Polsce, mapa temperatury 17 kwietnia 2022

Prognozy nadal potwierdzają maksymalne temperatury w Polsce w czasie świąt na poziomie około 4-13 st. C. Najwyższa temperatura będzie na zachodzie szczególnie w województwie lubuskim. Nieco niższej temperatury spodziewamy się miejscami w rejonach podgórskich. Z kolei w nocy znowu wrócą kilkustopniowe przymrozki na znacznym obszarze kraju.

Wstępnie prognozowana temperatura w Polsce, 18 kwietnia 2022

Temperatura w Polsce spadnie o kilkanaście stopni, prognoza temperatury 18 kwietnia 2022

Ponownie wyższe temperatury czekają nas w ciągu 3 dekady kwietnia, gdy temperatura miejscami może oscylować w pobliżu 20 st. C. Będą w tym czasie pojawiać się okresami i miejscami również opady i burze.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!